Äriloovuse blogi: kui kuningas on alasti, siis julge seda öelda

Meil kõigil on terve rida mõttemustreid, mis sageli ilma meie enda teadmata mõjutavad meie otsuseid ja käitumist. Arukas oleks neid endale teadvustada. Käsitlen osasid nendest – vaata kas tunned ennast ära. Mina olen mitmeid neid enda juures küll märganud.

Üks nendest on tuntud juba 60 aastat ja seda tuntakse Aschi paradigmana.

Sotsiaalpsühholoogia üks pioneere Solomon Asch viis läbi eksperimendi, milles palus grupil kooliõpilastel vastata mõnele lihtsale küsimusele – enamus vastas õigesti. Seejärel esitas ta samad küsimused teisele grupile, kuhu ta oli enne lisanud ka mõned õpilasi mängivad näitlejad. Üllatus-üllatus – kui näitlejad hakkasid valesti vastama, kasvas valede vastuste osakaal õpilaste seas hüppeliselt.

Selline käitumine on omane meile kõigile – grupimõtlemine ja soov mitte rumal näida mõjutab meid sageli valima mugavama tee ning teistele kaasa kiitma.

Põhjus on lihtne – kui grupp jaguneb mitmeks, nii et iga arvamust esindab mitu inimest, siis pole probleemi, aga üldjuhul me ei taha üksinda kanda eriarvamuse raskust.

Turundus- ja reklaamiinimesed teavad seda ja püüavad meile sageli müüa asju stiilis: juba-kolm-miljonit-inimest-on-seda-ostnud-ja-nemad-ei-saanud-ju-eksida.

Mida siis teha:

• Muutu kohe umbusklikuks kui keegi müüb sulle otseselt või kaudselt midagi argumendiga, et nii on alati tehtud või et juba nii ja nii palju inimesi tegi sama valiku. Need pole sisulised argumendid.

• Vähenda teiste mõju. Kui pead midagi otsustama, siis võta selle läbimõtlemiseks aega ning ära kuula teiste seisukohti enne, kui oled ise otsusele jõudnud.

• Ole endas kindel. Kui asi on mäda või kuningas on alasti, siis ütle seda välja. Muidugi pead siis olema valmis ka oma seisukohti põhjendama.


 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Indrek Maripuu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara