Äriloovuse blogi: kui kuningas on alasti, siis julge seda öelda

Meil kõigil on terve rida mõttemustreid, mis sageli ilma meie enda teadmata mõjutavad meie otsuseid ja käitumist. Arukas oleks neid endale teadvustada. Käsitlen osasid nendest – vaata kas tunned ennast ära. Mina olen mitmeid neid enda juures küll märganud.

Üks nendest on tuntud juba 60 aastat ja seda tuntakse Aschi paradigmana.

Sotsiaalpsühholoogia üks pioneere Solomon Asch viis läbi eksperimendi, milles palus grupil kooliõpilastel vastata mõnele lihtsale küsimusele – enamus vastas õigesti. Seejärel esitas ta samad küsimused teisele grupile, kuhu ta oli enne lisanud ka mõned õpilasi mängivad näitlejad. Üllatus-üllatus – kui näitlejad hakkasid valesti vastama, kasvas valede vastuste osakaal õpilaste seas hüppeliselt.

Selline käitumine on omane meile kõigile – grupimõtlemine ja soov mitte rumal näida mõjutab meid sageli valima mugavama tee ning teistele kaasa kiitma.

Põhjus on lihtne – kui grupp jaguneb mitmeks, nii et iga arvamust esindab mitu inimest, siis pole probleemi, aga üldjuhul me ei taha üksinda kanda eriarvamuse raskust.

Turundus- ja reklaamiinimesed teavad seda ja püüavad meile sageli müüa asju stiilis: juba-kolm-miljonit-inimest-on-seda-ostnud-ja-nemad-ei-saanud-ju-eksida.

Mida siis teha:

• Muutu kohe umbusklikuks kui keegi müüb sulle otseselt või kaudselt midagi argumendiga, et nii on alati tehtud või et juba nii ja nii palju inimesi tegi sama valiku. Need pole sisulised argumendid.

• Vähenda teiste mõju. Kui pead midagi otsustama, siis võta selle läbimõtlemiseks aega ning ära kuula teiste seisukohti enne, kui oled ise otsusele jõudnud.

• Ole endas kindel. Kui asi on mäda või kuningas on alasti, siis ütle seda välja. Muidugi pead siis olema valmis ka oma seisukohti põhjendama.


 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Indrek Maripuu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara