Mängi saatana advokaati

On terve rida mõttemustreid, mis sageli ilma meie enda teadmata mõjutavad meie otsuseid ja käitumist. Arukas oleks neid endale teadvustada.

Üks selline mõttemuster oli juba vaatluse all. Täna on kord järgmise käes.

Arutasime juhtimisportaali toimetuses, et kas ja mida on kõrva taha panna NASA ja BP suurtest ebaõnnestumistest.

Lühidalt öeldes on tegemist olukorraga, kus oleme endale mingi lahenduse või plaani välja mõelnud ning mingil põhjusel ei raatsi sellest lahti lasta, aga otsustame siiski küsida teiste arvamust. See on igati arukas tegu. Vähem arukas on aga see, et väga sageli me sellises olukorras küsime nendelt, kellelt on turvaline küsida ehk nendelt, kes suure tõenäosusega kinnitavad meie juba olemasolevat seisukohta. Teisi seisukohti me ignoreerime, unustame või naeruvääristame. Enamasti on see alateadlik tegevus.

Peter Wason, inglise psühholoog, tegi selle illustreerimiseks ühe lihtsa katse – esitas katses osalejatele numbrite rea 2-4-6 ja ütles, et see rida on koostatud ühe kindla reegli alusel ning palus selle reegli ära arvata. Arvamise hõlbustamiseks oli osalejatel võimalik esitada teisi arvuridasid ning saada pakutule tagasisidet.

Mis kombinatsioone sina pakuks? Mis hetkel oleks sul piisavalt infot, et reegel ära arvata?

Eksperimendis osalejad hakkasid otsima ja pakkuma kombinatsioone, mis nende oletust kinnitaksid, näiteks 4-6-8 või 8-10-12 jne. Loogika on läbinähtav.

Huvitav on, et väga harva pakuti oletusega vastuolus olevaid kombinatsioone. Mängu ilu seisneb selles, et Wasoni poolt mõeldud reegel oli “suvalised kolm suurenevat numbrit”. Seega – pakkudes paarisarvulistest numbritest koosnevaid ridu ei ole reeglit just lihtne leida. Ega ei leitudki.

Mida siis teha sellise mõttemustri vältimiseks?

Otsi erinevaid seisukohti ja vastuolulist informatsiooni. Pea meeles, et su tööl võib olla kaks tulemust – uus alternatiiv või kinnitus olemasolevale – mitte ainult viimane nendest.
Mängi saatana advokaati – kui oled oma esialgses lahenduses kindel, siis võta korraks vastupidine seisukoht ja otsi sellel kinnitust. Tee seda tõsimeeli.
Kui küsid teiste arvamust, siis väldi suunavate küsimuste küsimist ja palu inimestel oma seisukohti põhjendada.


 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Indrek Maripuu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara