Päästa aju energiasäästurežiimilt!

Kas tead, mis on maailma võimsaim energiasäästumasin? Inimaju!

Meie aju on loodud selliselt, et kui vähegi võimalik, siis lülitab ta ennast stand-by režiimile. Näiteks kui meile tuleb ette lahendamist vajav olukord või otsustamist nõudev situatsioon, siis ei hakka aju energiat raiskavalt uusi lahendusi otsima, vaid otsib esmalt üles mõne(d) vana(d) šablooni(d) – lahenduse(d), mida oleme ise varem analoogses olukorras kasutanud või mida oleme kuulnud-näinud, et keegi teine on kasutanud. Kui šabloone on mitu, siis usume, et oleme olnud loovad ja leidnud palju lahendusi. Tuhkagi. Saame hoopis valida mitme vana lahenduse vahel. Kipub olema nii, et alles siis kui valitud lahendus ei tööta, hakkame uut otsima.

Aga mis siis kui leitud lahendus töötab? Töötab keskpäraselt ja veab meidki keskpärasusesse? Viib vooluga kaasa? Teeme ja toimime nii nagu kõik teised?

Jah, mõnikord on see kasulik, isegi vajalik. Isegi nii talitades kulutab aju, mis moodustab meie keha massist ca 2%, umbes 20% meie energiast – kui ta hakkaks nüüd iga kord kohe uut lahendust otsima, siis oleks jama majas. Aga kas see säästurežiim on arukas iga kord? Kindlasti mitte!

Selleks, et aju võimalikult vähe energiasäästurežiimil töötaks anna talle pidevalt uut sisendit – võimalust näha ja kogeda uusi asju. See hakkab lihtsatest asjadest:

1. Sõida hommikuti tööle mööda uut teed,
2. Loe vahelduseks ajalehest ka neid lehekülgi, mis tavaliselt kohe edasi keerad,
3. Mine osta poest ajakiri, mida pole kunagi lugenud ja loe see läbi,
4. Suhtle aktiivselt nende töökaaslastega, kellega sa tavaliselt ei suhtle,
5. Reserveeri vähemalt üks lõuna nädalas või kuus selleks, et kutsuksid lõunale mõne huvitava inimese,
6. Loe head ilukirjandust – need on ju inimsuhete õpikud ja inspiratsiooniallikad,

Usud, et Sul pole kõigeks selleks aega? Palju “õnne” – sinu aju on tõhus energiasäästja ja Sa elad suure tõenäosusega enamuse päevast autopiloodil.

P.S. Eelnev ei tähenda, et puhkamise peaks ära unustama. Aju vajab seda samuti. 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Indrek Maripuu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara