Stereotüübid on suureks usutavuse tõkkeks

Esineja usutavus on ühe korraliku esinemise juures väga oluline ja kui midagi seda tõkestab, siis võib sõnumi edastamine üsna keeruliseks osutuda. Üheks selliseks usutavuse tõkkeks ongi kuulajate peades olevad stereotüübid.

Kui näidata kellelegi ühe arvuti taga istuva pikajuukselise mehe pilti ja küsida "Millise eluala esindajaga võiks tegu olla?", saad üsna tõenäoliselt vastuseks "Ma arvan, et see on IT-mees". Stereotüübi kohaselt on ju IT-mees ilmselgelt pikkade juustega meesterahvas.

Kui nüüd võtaksid vaevaks sellelt samalt vestluspartnerilt edasi uurida, mis siis veel stereotüüpse IT-mehe juurde kuulub, saad teada, et ta kannab tosse või tenniseid, kulunud välimusega pükse ja pikaks veninud käistega kampsunit. Minu küsimus on sellistel puhkudel alati olnud: "Oled Sa viimastel aastatel mõnda sellist IT-mees kohanud?" Mina eriti ei ole, hoolimata sellest, et annan loenguid ka IT-eriala tudengitele.

Miks ma sellest praegu räägin? Vaata - me kõik oleme mingisuguse stereotüübi esindajad. Seda kas oma välimuse, elukutse, rahvuse vms tõttu. Toon näite: kui küsida lätlase käest, milline on stereotüüpne eestlane, siis vastab ta sulle ilmtingimata "Flegmaatik!". Küsides eestlase käest, milline on stereotüüpne soomlane, saad vastuseks…

Stereotüübid on paraku sinu esinemise juures üheks suureks usutavuse tõkkeks. Sa võid oma valdkonna kõige suurem spetsialist olla, aga kui sa oled sealjuures mingi konkreetse (ja käsitletavat teemat mitte soodustava) stereotüübi esindaja, siis ei pruugi kuulajad sinu sõnumit tõsiselt võtta.

Tähelepanu äratamine on esineja mure ja paraku võid sa just inimeste peas levinud stereotüübiga enda jaoks mitte eriti soosivat tähelepanu tõmmata. Toon mõnevõrra lihtsustatud näite: kuivõrd sa oled väga hea välimusega naisterahvas ja samas ka heledate juustega, siis niipea kui sa lavale astud, mõtleb saalis hulk nupumehi selle peale: "Ahaaaa, mingi blondiin tuli. Selge-selge, nüüd hakkab komejanti saama!"

Sarnaseid üldlevinud tegelasi on kuulajate peades terve hulk. Mõtle näiteks, millised näevad välja  stereotüüpsed raamatupidajad, õpetajad, turvamehed, kaitseväelased, soomlased, venelased, lätlased, moslemid,  juristid, rokimehed, tibid, poliitikud, ärimehed jne. See üsna lühike nimekiri aga kinnitab minu väidet, et me kõik oleme mingisuguse stereotüübi esindajad.

Veenmine, argumenteerimine ja kuulajate mõjutamine ei pruugi väga lihtne tegevus olla. Kõik algab ikka sellest, kui usutav sa esinejana oled. Seetõttu on ka minu tänane lühike nõuanne järgmine: Enne, kui esinema lähed, mõtle läbi "Kas ja millise stereotüübi esindaja ma selle publiku puhul olla võin?".

Kui sellele küsimusele saad vastuse ja leiad, et nt sinu erakondlik kuuluvus, välimus, amet jms. võib kuulajaskonna juures usutavust vähendavalt mõjuda, siis saad enda jaoks juba eelnevalt ka välja mõelda, kuidas tekkida võivat probleemi vältida. Nt: annad kohe alustuseks märku, et oled „probleemist“ teadlik ning alustad oma esinemist sellesama stereotüübi (st. ju ka iseenda) kulul nalja viskamisega.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

KAAMOS GROUP otsib BÜROOJUHTI

Kaamos Group OÜ

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara