Milline on efektiivne sissejuhatus?

Nii mõnigi esineja astub lavale ja ütleb sissejuhatuseks lause võik kaks. Need kipuvad enamasti olema teemal "Tere mina olen..." ja "On ütlemata hea meel siin olla". Jah, ka taoline eneseväljendus on oluline, aga esinemise seisukohalt peaks sissejuhatus edasi andma nii mõndagi veel. 

Laias laastus võib sissejuhatuse eesmärgid jagada kolmeks:

1. Tähelepanu äratamine
2. Huvi äratamine
3. Taustainfo jagamine ja "reeglite" selgitamine

Tähelepanu äratamine

On üsna tõenäoline, et kuulajad tegelevad enne sinu kõne algust omade asjadega: räägivad omavahel, surfavad arvutis, räägivad telefoniga. Kui sinu kõne algus on tavapärane "Noh, alustagem siis. Mina olen...", siis ei pruugi kolmandast reast kaugemal istuvad inimesed sind tähelegi panna.

Seega, tähelepanu äratamine on oluline, mistõttu mõtle hoolikalt läbi, kuidas seda teha. Lühidalt kokku võetuna mainin veelkord, et sisuliselt võid tähelepanu äratamiseks teha kõike, mida iganes sa tahad. Senikaua kuni see vastab kahele tingimusele: tegevus on teemaga seotud ja konkreetse kuulajaskonna jaoks sobilik. Kui ta kasvõi ühele neist tingimustest ei vasta, siis pead midagi muud välja mõtlema.

Huvi äratamine

Millegipärast arvatakse, et kui öelda sissejuhatuses "Täna räägime sellest ja teisest", et siis on kõik tehtud. Vale puha! Sinu sissejuhatus peab olema selline, et kuulajatel tekib veelgi suurem tahtmine teada saada, mida sa neile täna räägid. Ütle oma kuulajatele, miks see teema tähtis on ja mis kõige tähtsam - millist kasu nad sinu esinemise tulemusena hiljem saada võivad.

Mis on sinu esinemise eesmärk? Too välja, mida sa oma esinemisega edasi anda tahad ja miks just selle või teise eesmärgi endale seadnud oled. Selge eesmärgi kirjeldus annab kenasti ka vastuse kuulaja peas olevale (kergelt vinguvas toonis) öeldus küsimusele "Aga millist kasu mina sellest saan?"
Milline on sinu esinemise struktuur? Siinkohal saad esile tuua peamised teemad, millest täna räägid. Maini ära, miks just need teemad, sest ka sedaviisi saad juba alguses rõhutada, miks üks või teine asi oluline on.
Räägi teemaga seotud isiklik lugu. Mulle meeldib siinkohal mõttetera "Ütle, mis on asja iva ja räägi selle kohta käiv lugu." Kuulajatele meeldivad isiklikud lood ja kui oled hea jutuvestja, siis on see kõigele lisaks veelgi mõnusam kuulata. Kui oskad selle käigus iseenda üle nalja visata (näidates, kuidas sa ühes või teises olukorras selle teemaga puusse oled pannud), siis veelgi parem.
Miks just sina sel teemal räägid? Kui pead vajalikuks, siis tutvusta ka iseennast, aga tee seda lühidalt paari lausega. Ära räägi oma elulugu vaid anna lühidalt edasi, miks just sina sellel teemal täna kõige õigem inimene rääkima oled.

Taustainfo jagamine

Mõned arvavad, et kui tähelepanu on äratatud ja huvi on ka tekitatud, siis võikski kohe teemaarenduse kallale asuda. Paraku on veel mõned küsimused, mis kuulajate peades vastust tahavad saada. Eriti kui tegu on pikema esinemisega.

Milline on päevakava? Kuidas sulle tundub, milline on kõige tähtsam küsimus, mis vastust ootab? Vale - ei ole pausid. See on alles teisel kohal. Peamine küsimus on siiski "Mis kell sa lõpetad?". Vaata, sa võid olla maailma parim esineja, aga sellest hoolimata on kõigil elu ka väljaspool esinemise saali. Seega - ütle esiteks, mis kell sa lõpetad ja seejärel, millal on pausid.
Küsimuste esitamise kord. Osadele meeldib esineda nii, et küsimuste-vastuste voor on kõige lõpus. Teistele pole vahet, kuidas see toimub,. Nii ehk naa, sissejuhatuses ütle ära, kuidas see toimub ja samas julgusta ka kuulajaid kaasa rääkima ja juurde küsima.

Muu taustainfo - kontaktandmed, materjalide allalaadimine ja kõik ülejäänu, mis võib-ola päriselt teemaga ei haaku, aga edasi andmist saada tahab. Soovitan selle osa sissejuhatuse viimases osas ära rääkida.
Sissejuhatusel on suur roll selles, kuivõrd sind edasi viitsitakse kuulata. Kui juba sinu kõne algus on lohisev ja mittemidagiütlev, siis tekitad sa kuulajates pettumust. Kui aga teed korraliku ja põneva sissejuhatuse, siis ei jõua nad ära oodata, mis edasi saab. Tähelepanu tõuseb, huvi tõuseb ja tulemus on just selline nagu sina tahaksid.

 

Osale arutelus

  • Urve Vilk, Avaliku esinemise blogi - Janek Tuttar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

02. aprill 2018

Uudised

Teabevara