Jääda endale truuks

Kui sa planeerid saada kellekski vähemaks, kui sa oled võimeline, siis ma hoiatan sind – sa oled kogu oma ülejäänud elu sügavalt õnnetu. (A. Maslow)

Teraapiakoolis õppides tegime niisugust harjutust: kirjutasime paberile sõnu ja lauseid, mis parajasti pähe tulid. Tundide viisi muudkui kirjutasime ja kirjutasime, et jõuda jälile oma isiklikule tunnuslausele. Mingeid abimaterjale kasutada polnud, oli vaid pakk pabereid ja pastakas. Kui turunduses on hea tunnuslause see, mis kõnetab ja tõmbab ligi kliente, siis meie ainukeseks küsimuseks oli: mis on minu jaoks siin elus kõige tähtsam? Olin täis kritseldanud 16 paberilehte, kui see tuli: „Jääda igas olukorras endale truuks“. Hetkeks nööris kõri kinni ja mul oli raske hingata – nii teravalt lõikas. Kas ma pole siiani end sugugi väärtustanud?
See lause on mind tollest ajast saatnud, erinevates olukordades meelde tulnud või meelde tuletamist nõudnud. Küsin endalt ikka ja jälle: kas see, mis minuga hetkel toimub või millele ma oma tähelepanu-energiat jagan, on mulle hea? Kas see tuleb mulle kasuks?

Ma usun, et õppimine ei tähenda pidevat paremaks pürgimist, vaid iseendale lähemale liikumist, enda tundma õppimist, usaldamist ja endast hoolimist. Goethe on öelnud: „Niipea, kui me iseennast usaldama hakkame, saame tegelikult teada, mis tähendab elada.“ 

Enda tundmasaamine ja eneseusaldus on tohutu suur väärtus! Kui olen oma Minaga enda sees tõeliselt kohtunud, siis on lihtne kohtuda mis tahes inimeste või olukordadega väljaspool. Ma saan olla vaba oma suhetes, käitumises ja suhtumistes. Ma ei pea kellelegi meeldima, ei pea end teistele tõestama. Mul on tunne, nagu toetuksid mu jalad hoopis kindlamalt maapinnale, ma saan olla see, kes olen.

Mu elu on nüüd palju lihtsam, sest...

• ma olen saanud juurde aega ja energiat, mis varem kulus teistele meeldimise peale.
• ebaolulised asjad ja inimesed on mu elust kadunud. Isegi vanad harjumused surevad justkui loomulikku surma.
• mulle ei tee haiget teiste inimeste arvamused ja hinnangud ja seetõttu olen vaba kohustusest kanda maski või mängida publiku ootusele vastavat rolli.
• ma saan olla siiras ja loomulik, ma ei pea olema „tasemel“. Ma luban endale otsekoheseid ja vahel ka naiivseid küsimusi ja saan neile enamasti ausad ja otsekohesed vastused.
• ma küsin abi ega karda paista nõrk.
• ma luban endale tundeid. Ma ei pea olema tubli, korralik ja kuulekalt käituv. Kui miski mind vihastab, siis olen vihane, kui kurvastab, siis nutan südamest.
• ma võin olla isetu ebaolulistes asjades – kuhu nädalavahetusel välja minna või mida õhtul telekast vaadata, aga olulistes küsimustes olen otsustanud endale kindlaks jääda.  

Mu elu on nüüd palju põnevam, sest...

• iseenda juures on nii palju imeks panna!
• ma suudan elutorme kõrvalt jälgida, need ei raputa ega vigasta mind.
• mind ei aja enam segadusse vastuolulised ideed, teooriad või eluvaated. Ma tunnen ära selle, mis mind hetkel edasi aitab. Selle võtangi ja ülejäänul lasen rahus olla.
• mul ei ole vaja teejuhti, sest teejuht asub mu enda sees. Oma vajadustele keskendudes olen õppinud oma keha ja sisetunnet tähele panema.
• ma usaldan ennast ja olen avatud ja nii on tulnud mu juurde justkui iseenesest põnevad inimesed ja tööprojektid. Kõik kulgeb kuidagi lihtsalt, ma ei pea punnitama, sest uksed avanevad just õigel ajal.
• ma tean oma andeid ja saan neile toetuda – see annab mulle suurema julguse riskida.

Ka terapeudi ja joogaõpetajana olen võtnud endale just selle ülesande: aidata inimestel liikuda iseenda poole, suurema siiruse, aususe ja iseolemise suunas.

Loe lisaks www.joogateraapia.ee


 

 

Osale arutelus

 • Tiive Murdoja, Kadi Kütt

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara