Kriitiline kuulamine ei tähenda alati kritiseerimist

Mis on kriitiline kuulamine? Kas olete kunagi selle peale mõelnud? Kas kuulate kriitiliselt, kui olete negatiivselt meelestatud ja ütlete kohe halvasti, kui midagi ei meeldi?

Tegelikult on kriitiline kuulamine analüüsiv ja hindav kuulamine. Olles kriitiline, ei tule kohe negatiivselt oma arvamust avaldada ja otsida vaid puudusi. Meeldiv on, kui vestlejas leitakse tugevaid külgi, millest tasub õppida.

Kriitiline kuulamine on ka see, kui me aktiivselt kuulame ja vaatame, millest just meil võib kasu olla. Hindamine toimub ikka meie endi seisukohast, võttes aluseks meie eelnevad teadmised ja huvid ning väärtushinnangud.

Sageli arvatakse, et kriitiline on see, kes leiab jutus palju puudusi ja ei nõustu paljude väidetega.

Kõik ei ole nii must-valge, vaid esineb ka pooltoone. Võime vaadelda asja või sündmuse plusspoolt ja miinuspoolt, just nii, nagu kõneleja meile oma jutus esitab, ja alles seejärel saame kujundada oma arvamuse. Võime võtta omaks just need punktid jutust, mis on hingelähedased ja millega suudame samastuda.

Tavaline on, et just selle inimese jutus leiate rohkesti vigu, kellega tajute end võrdsena. Autoriteetse isiku juttu kiputakse jällegi võtma kui sulatõtt ja sageli ei analüüsita üldse kuuldut.

Välismaalastest kõnelejaid võetakse sageli kui autoriteete, ilma kahtlemata ja arutlemata, kas Eestis saab kuuldut üle võtta, sest teatavasti mängivad kultuurierinevused suurt rolli. On hea meeles pidada, et peaaegu kunagi ei saa teise maa ideid üks-ühele üle võtta, vaid tuleb kohandada kohaliku keskkonna eripäraga.

Kriitilist kuulamist läheb demokraatlikus ühiskonnas kõikjal vaja: nii koolis, tööl kui kodus.

Kui ise ei oska otsustada, kas kuuldu on kuldaväärt, siis võiksite targema kolleegi või sõbraga teema üle arutleda, sest mitu pead on ikka mitu pead. Väitlemise tulemusel võivad välja tulla täiesti uued seisukohad, mis teie mõttemaailmaga sobivalt haakuvad.

Tasub meeles pidada!

• Proovige igast vestlusest leida endale midagi positiivset ja võtke see omaks. Vürtsitage kuuldu oma isikupäraga.

• Kriitilise kuulamise oskus on sama kasulik kui aktiivne kuulamine, kus olulisel kohal on oma peaga mõtlemine ja ka oma seisukoha välja ütlemine meeldiva hääletooniga, viisakalt ning argumenteeritult.

• Nii, nagu teie ei pruugi kuulduga 100-protsendiliselt nõustuda, ei pruugi teised ka teie arvamustega täiesti pärid olla. Ka teid kuulatakse ja hinnatakse subjektiivselt.

• Ühel hetkel võivad ühed seisukohad sobida paremini kui teised ja ärge pahandage, kui teie seisukohad leiavad vastuargumente. Olge hoopis tänulik erinevate seisukohtade üle, sest erinevus rikastab, nagu ütleb meile tuntud reklaamlause.

• Kuulake kõiki kriitiliselt ja analüüsige kuuldut. Nii saate olla kindlad, et teile ei määrita võõraid ideid pähe.

Head analüüsimist, kriitilist mõtlemist ning kriitilist kuulamist!

Osale arutelus

 • Tiina Kilkson - Psühholoogia blogi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara