Kuidas luua uut harjumust?

Öeldakse, et uue harjumuse loomiseks on vaja 21 päeva. Seega, kui sa oled otsustanud oma elukvaliteeti paremaks muuta, siis alusta kohe, mõtlemata sellele, kui kaua see tegelikult võib aega võtab, iga väike samm aitab sul liikuda edasi.

Kuid tegelikult pole aeg oluline. Oluline on hoopis see, et ainsad harjumused, mida me teadlikult luua tahame, on harjumused, mis töötavad meie kasuks. Koheselt, kui me nende suunas tööle hakkame, muudame oma elukvaliteeti paremaks.

Seega, kui sa oled otsustanud oma elukvaliteeti paremaks muuta, siis alusta kohe, mõtlemata sellele, kui kaua see võib aega võtab, iga väike samm aitab sul liikuda edasi.

Järgnevad sammud aitavad sul mõelda, mida tuleks silmas pidad, et luua uut harjumust.

1. Vali välja üks halb harjumus, mida sa tahad asendada uuega. Pea meeles, et harjumustest ei ole võimalik loobuda ilma, et sa seda millegi muuga ei asenda. Niisiis vana uue vastu. Samuti ära alusta mitme harjumusega korraga, juba ühega on piisavalt tööd.

Kui harjumus on midagi suurt – nagu näiteks hommikuti kell 6 tõusmine, kuid sa oled harjunud ärkama kell 10 – siis tee see väikesteks osadeks. Antud juhul küsi endalt, mis kell sa magama lähed? Miks sa üldse väsinud oled? Mis võiks toetada hommikuti varem tõusmist? Vaata, mis põhjustab hilist ärkamist ja hakka neid põhjusi ükshaaval elimineerima.

Võta üks muudatus korraga ja ära ürita nõuda endalt korraga liiga palju.

2. Küsi endalt, miks sa seda muutust luua tahad? Mis on sinu emotsionaalne miks selle taga? Pane oma põhjused kirja ja aseta need mitmesse kohta oma ümbruses. Parim koht on vannitoa peegel või külmutuskapi uks.

Ole tähelepanelik, et sinu miks(id) on ikka tegelikult see, mida sa tahad, mitte midagi sellist, mida sa arvad, et pead tegema selleks, et saada seda, mida sa tahad.

Näiteks kui muutuseks on hommikuti varem üles tõusta, siis sinu miks ei ole see, et sa jõuad siis rohkem töötada? Miks sa tegelikult varem tõusta tahad? Miks see sulle oluline on? Mida see muudab?

Võibolla saad sa hommikutundidel pühendada aega endale või tegeleda mõne sulle olulise tegevusega? Ära luba endal sellest punktist kergelt üle libiseda, sest see määrab väga suures osas selle, kas sa pead 21+ päeva vastu või mitte.

Ja veel … sinu põhjus miks ei pea olema ei arukas ega loogiline, see peab vaid liigutama sinu isiklikku südant.

3. Kasuta abimehena kalendermärkmikku (näiteks Eduplaneerijat). Kirjuta lubatud tegevused kalendrisse. Kui ütlesid endale, et lähed magama kell 10 ja loed enne seda raamatut, siis pane see juba ette igale päevale kirja.

4. Kasuta enesesisendusi. Kuna me niikuinii räägime endaga pidevalt (loe: kordame enesesisendusi), siis vaata üle, mida sa endale ütled ja asenda kahjulikud sisendused kasulikega. Kui oled harjunud ütlema endale, et ma ei ole hommikune tõusja, siis muuda see mõne teise lause vastu näiteks “ma tõusen igal hommikul üha varem ja tunnen end enrgilisemana kui iial enne.”

5. Jätka seda protsessi. Pane tähele, mis sinuga toimub kogu selle muutuse jooksul. Millal sa väsid, mis sunnib sind alla andma ja mis taastab sinu energia ja innustuse? Nõnda õpid sa end tundma ning saad selgeks ühe olulisema enesejuhtimise protsessi – harjumuste muutmise.

Nüüd, kui kriitilised 21 päeva on möödas, testi end, kas harjumus peab. Kui jah, alusta protsessi otsast juba mõne uue harjumusega.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara