4 nõuannet, et "ei" ütlemine mõjuks veenvalt

Ardo Reinsalu (ajajuhtimise ekspert)
Ardo Reinsalu (ajajuhtimise ekspert)

Kõikide eitamiste puhul on hulk vigu, mida inimesed kipuvad tegema. Järgnevad näpunäited aitavad meil nendest teadlik olla ja võimalusel vältida, kirjutab ajajuhtimise ekspert Ardo Reinsalu.

Kindlasti saaks eitamisest terve raamatu kirjutada ja seetõttu me siinkohal rohkem tehnikaid ei kajasta. Eitada saab veel ka tingimuslikult, kus vastamisel saab ise pakkuda välja tingimused, mille puhul Sinu "ei" võiks olla "jah". Näiteks:

"Ma ei jõua homseks seda aruannet teha, aga ma saaksin seda teha ülehomseks."
"Mul ei ole Sulle 500 krooni laenata, aga kas 300st oleks abi?"
"Ma ei saa praegu sellest tootest rääkida, aga ma võiksin mingil muul teemal infot jagada?"

Nõuanded veenvaks eitamiseks:

Ära naerata
Suhtlemisel soovitatakse alati naeratada, aga "ei" ütlemisel mitte. Eitamine on tõsine teema ja naeratamine tekitab vastandlikke sõnumeid, mis nõrgendavad sinu eitamise tõsidust. Samuti ära ole otsatult kurb. Säilita asjalik ja tõsine ilme.

Seisa püsti
Tülikate külaliste juures tuleb veel juttu püstiseismise tõhususest. Sama kehtib ka "ei" ütlemisel. Kui keegi tuleb sinu töölaua juurde sinule palvet esitama ja sa ei saa seda hetkel täita, siis tõuse vestluseks püsti. See võimaldab sul olla küsijaga vähemalt samal tasemel ja saavutada sellega väike psühholoogiline eelis. Muide, sama kehtib ka telefonivestluse puhul – tõuse püsti ja hääle toon aitab sõnumit tugevdada.
Kui soovid küsijale "ei" öelda, väldi tema kuulamisel julgustava kehakeele (noogutamine, jaatamine) kasutamist.

Väldi küsimusi
Väldi täpsustavate küsimuste küsimist niipea, kui on selge, et kavatsed "ei" öelda. Nagu näiteks müügimehe puhul, kellele tahad ära öelda, oleks vale küsida täpsustavaid küsimusi tema toote headuse kohta. Sellega annad selgelt mõista, et põhimõtteliselt oled asjast huvitatud. Sama lugu kolleegi ja sõbra puhul, kellele küsimuste küsimine annab võltslootust, mida sa kohe hiljem oma sõnumiga purustad.

Katkesta ja enneta
Täitsa huvitav, kuidas eitamisel tuleb eirata tavalise suhtluse puhul soovitatud lähenemisi. Vestluspartneri katkestamine või enne tema ärakuulamist lahenduse pakkumine on suhtlemises tabud. Ometi toimivad nad "ei" ütlemise puhul sõnumi tugevdamisena. Ehk siis, kui näed, et vestlus läheb küsimuse juurde, millele sinu vastus on "ei", katkesta viisakalt ja selgita, et sa ei saa aidata. Lastes vestluspartneril kogu jutu põhjalikult ära rääkida, annad jällegi valelootust ja hilisem "ei" mõjub negatiivsemalt.

 Loe lisaks www.ajajuhtimine.ee.

Osale arutelus

 • Ardo Reinsalu, HAL koolitus juhataja

  Ardo Reinsalu, HAL koolitus juhataja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara