Keelenõu: peamine kokku-lahkukirjutuse kohta

Tekstibüroo Päevakera toimetaja Helika Mäekivi aitab meeldetuletada ja üle korrata peamise, mida tasub teada kokku-lahkukirjutuse kohta.

Iga päev liitume kellegagi – küll elektripakkujaga, spordiklubiga või naabervallaga. Keeles on ka erinevad liitumislepingud, mille tingimused meile koolis selgeks õpetatakse.
Saame teada, et mõne keeleüksusega on liitumisleping sõlmitud, teisega mitte, kolmandaga on hoopis vahepealsed lood.

Nii on ka ne- ja line-liitega lõppeva omadussõnaga – see kapriisne keeleüksus igaühega ikka ühte ei heida. Kordame mõned liitumistingimused seekordses blogikandes lühidalt üle. Usinamad leiavad veidi üksikasjalikuma käsituse eesti keele käsiraamatust.

Kõigepealt tuletame meelde, et käändsõna on kas nimi-, omadus-, arv- või asesõna. Käändsõna ja ne- ja line-liitega omadussõna liitmisel on kaks võimalust.

1) Kui tahame ühendada ühe üksinda esineva käändsõna ja talle järgneva ne- ja line-omadussõna, siis kirjutame nad KOKKU:

jõeäärne, kolmnurgakujuline, kuusemetsatagune, kilomeetripikkune, kapipealne, aastavanune, avariijärgne, vabariigiaegne, saksapärane, kurvailmeline, rõõmsatujuline, karmikarvaline, riikidevaheline, mitmevärviline, üheaastane, seitsmeastmeline, neljaköiteline, viieeurone, kolmerattaline, kaheliitrine, minunimeline

2) Kui aga sellelsamal käändsõnal on ees veel mõni täpsustav sõna või number, siis ei ole ne- ja line-omadussõna enam valmis liituma ja me jätame nad sellest LAHKU:

pika jõe äärne, väikese kolmnurga kujuline, tumeda kuusemetsa tagune, sinise kapi pealne, tõsise avarii järgne, viie kilomeetri pikkune, kümne aasta vanune, kolmekümne ühe aastane, viiekümne kahe liitrine, kahe liikmesriigi vaheline, 120 kilo raskune, 94 aasta vanune, 500 meetri pikkune

Sama reegel kehtib siis, kui ne- ja line-omadussõnale eelneb mitmiknimi:

Väikese Emajõe äärne, Johann Voldemar Jannseni nimeline, Eesti Vabariigi aegne, Miki Hiire sarnane, Euroopa Liidu sisene, Miina Härma Gümnaasiumi ~ gümnaasiumi pärane

Peale käändsõnade võivad ne- ja line-omadussõnadega liituda teistsugused keeleüksused. Nende puhul kehtib teistsugune liitumistingimus, välja arvatud üks väike numbrierand.

3) Kui ne- ja line-omadussõna etteotsa tulevad üksinda esinevad nimed, tähed, sümbolid, täheühendid, sõnaosad vms, siis köidame nad ühte SIDEKRIIPSUGA:

Emajõe-äärne, Maini-äärne, Toomase-nimeline, S-kurviline, ?-kujuline, $-sarnane, PVC-laadne, WC-tagune, line-liiteline

Numbrite puhul on sidekriipsu kõrval võimalik ka KOKKUKIRJUTUS (välja arvatud l-tähega algavate sõnade puhul, mille ette tuleb selguse mõttes alati sidekriips):

120kilone ~ 120-kilone, 94aastane ~ 94aastane, 500meetrine ~ 500-meetrine, aga 12-liitrine, 31-leheküljeline

Lepingute sõlmimine sõltub sageli lepinguosalistest. Nii on ka ne- ja line-liitega omadussõna esitanud meile liitumistingimused, mis sõltuvad sellest, missugune on liitudatahtja. Mitmekesisusest hoolimata võib öelda, et teadlik ja ka vaistlik keelekasutaja valib tavaliselt korrektse liitumisvariandi.

 Loe lisaks www.paevakera.ee/blogi.

Osale arutelus

 • Tekstibüroo Päevakera

  Tekstibüroo Päevakera

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara