3 minutit hingamisruumi

Meie igapäevane elu on ülikiire. Tahame olla tõhusad ja tulemuslikud. Iga vaba hetk on võimalus saata veel üks e-kiri või teha pakiline telefonikõne. Selline rabelemine võib saada lausa sõltuvuseks. Kuid säärase seisundi taga on ärevus, mis kutsub esile pideva pinge nii kehas kui meeles, hoiatab terapeut Kadi Kütt.

Selle asemel, et seisatada, pingest teadlikuks saada ja see endast välja hingata, pressime edasi, sest äkki muidu ei jõua, ei saa hakkama, ei meeldi...

Hea ja lihtne viis igapäevaelus pausi pidada ja teadlikkust arendada on kolmeminutiline hingamisruumi harjutus. Saad seda teha ükskõik kus – kodus, tööl, bussis, pargis. Hingamisruumi loomine on eriti kasulik siis, kui tunned, et asjad on üle pea kasvamas. See on hea vastumürk stressile ja ebamugavustundele. Kui istud liiklusummikus, kui su arvuti jookseb kokku, kui tunned end töösse uppununa, siis võid proovida just seda harjutust.

HARJUTUS

 1. Jäta kõik oma pooleliolevad tegevused hetkeks katki. Istu toolile, jalatallad vastu maad ning käed süles. Võimaluse korral sulge silmad.
 2. Teadvusta rahulikult oma keha. Märka tajusid oma jalalabades, säärtes ja reites, oma keha raskust toolil. Kas tõmbad kõhtu sisse, hoiad õlgu pinges, surud hambad kokku? Lõdvesta väljahingates kõht, õlad ja lõug. Lõõgasta kogu nägu: otsaesine, silmade ümbrus, põsed ja huuled.
 3. Teadvusta ümbritsevaid helisid. Selleks võib olla raadiosaade või kellegi telefonivestlus. Katsu oma teadlikkust laiendada ka ruumist väljapoole, näiteks kuulata tuult puulatvades, liiklusmüra akna taga või lennuki häält taevas.
 4. Nüüd keskendu hingamisele. Hinga loomulikult ja rahulikult, ära pinguta ega püüa hingamist muuta. Märka, kuidas õhk siseneb kehasse ja sealt väljub. Jälgi nõnda paari hingetõmmet.
 5. Naase keha ja ümbritsevate häälte juurde. Siis ava silmad ja jätka päevatoimetustega.

Hingamisruumi loomine võtab aega vaid kaks-kolm minutit. See ei pea olema mingi põhjalik ettevõtmine – pole vaja tunnetada iga varvast või märgata iga üksikut heli. Sa tekitad lihtsalt pausi, tühja ruumi, et su sisse saaks tulla rahu ja vaikus.

Hingamisruumist võib saada tervemõistuslikkuse saar keset pingelist päeva. See on kui leebe rohi pean-kohe-järgmise-asja-ette-võtma suhtumise vastu. Sa peatud ja tõmbad hinge ning asud seejärel pooleliolevate tegevuste juurde juba märksa rahulikuma. Ärevus ei sunni sind enam tagant.  

Eeskujuks võtsin harjutuse Maitreyabandhu raamatust „Elu täie tähelepanuga“.

Siin on lihtne lühimeditatsioon pausi toomiseks kiiretesse toimetustesse: "Õpi pausi pidama".

Loe lisaks joogateraapia.ee.

Osale arutelus

 • Kadi Kütt, joogatreener ja terapeut

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine