Kickboxinguga pingetest vabaks

On kickboxing jälle üks samm mehelikumaks muutumise poole või hoopis võimalus naistel end ohu korral kaitsta ja vormis hoida?

Liisi Joosing (18)
on oma treeningugrupis ainuke naine, kes tõmbab igas trennis poksikindad kätte ning astub julgelt tatamile meestega rinda pistma. Kord küsis üks mees temalt, kas ta on meestevihkaja, et sellisel treeningul käib. Liisit ei pannud oma otsuses kahtlema ka üks meesarst, kes ei kiitnud heaks, et naine kickboxinguga tegeleb ning arvas, et igaüks peab oma liistude juurde jääma. Neiu nii ei arva ja jäi endale kindlaks. Otsekui protestiks arvamuse vastu, et naised selliste aladega üldiselt ei tegele, hakkas Liisi enda jaoks väga atraktiivse alaga pidevalt tegelema.

Suur ootusärevus

Trennis võttis vastassugupool ta sõbralikult vastu ning sellest kasvas võitlustahe veelgi. Liisi tunnistab, et algul arvestasid mehed väga, et ta pole nii tugev, kuid praegu võideldakse temaga kui mees mehega. Kolm aastat pidevalt treeninud Liisil kulus õige tehnika omandamiseks kolm-neli kuud.Tema treener Rain Ruuder Tartu karateklubist Falco julgustab naisi treeningule tulema ning mitte mehi kui võitluspartnereid kartma. "Naised saavad tavaliselt tehnika rutem selgeks, vilumus tekib kiiremini, neil on parem koordinatsioon ning painduvus,"? ütleb Rain.Kickboxingu puhul on oluline saada selgeks õige tehnika, mida nimetatakse ka kooli- ehk etalontehnikaks. Et see saaks õigesti õpitud, jälgib treener eriti hoolikalt algajate tegevust ja annab nõu. Valesti harjutades võib liigestele haiget teha, samuti ei pruugi see olla nii ökonoomne ja tihti saab hoopi lihtsamalt õige löögi sooritatud.

Tehnika harjutamine tundus ootusärevuses Liisile, kel juba oma poksikindad enne esimest treeningut olemas ning iga kord kotis kaasaski, natuke kuiv ja igavavõitu, kuid samas teadis, et harjutamine on vajalik.

Võitlus kutsub

Liisile on kickboxing nii südamelähedane, et ka haiguse pärast voodisse surutuna igatseb trenni ning elab mõttes läbi kõik treeninguetapid: soojenduse (jooks, võimlemine), painutused ja venituse, tehnikaharjutused, paarilisega harjutused, löögid poksikoti pihta ning jõutreeningu. Nädal puudumist tundub talle otsekui terve kuu.Liisi naudib treeningul enam seda osa, mil ta saab hea paarilisega tatamile vabavõitlust ehk sparringut tegema minna. Eriti tunneb Liisi rahuldust, kui saab osavale paarilisele ise pihta. "See on selline tunne, et oled mingil alal tugev,"? lausub ta.Ka treener Rainile astub Liisi julgelt vastu. Ta mäletab, kuidas too lõi ükskord talle kõhtu ning ta sai haiget, kuid seejärel ta toibus ning virutas ise vastu. Neiule meeldib treeneriga võidelda, sest Rain oskab rohkem ning see muutub omaette eesmärgiks talle pihta saada.Vabavõitluse ajal suhtuvad partnerid teineteisesse austavalt: tatamile tulles ja sealt lahkudes on heaks tavaks kummardus ning viha ei tohi pärast sparringut partneri suhtes pidada, vaid lõpetada võitlus sõbraliku kinnaste kokkulöömisega. Treeningul tuleb võitluse ajal sooritada löögid vaba käega ning 50-70 protsendilise löögitugevusega. Kickboxingus on ka oma reeglid, kuhu tohib lüüa ja kuhu mitte. Keelatud on löögid pealakke, kuklasse, selga, kaela ja liigeste pihta. Kehale võib pihta anda ning jalaheiteid teha. Maaslamajat ei lööda kunagi.

Enne partnerile vastu astumist suheldakase teineteisega vabalt, räägitakse oma enesetundest, mida võitluse ajal tuleb arvestada. Võitluse ajal tuleb vaadata partneri silmadesse või rinnale, kuid mitte mingil juhul jalgadesse, sest see on ohtlik, kuna ei näe, mida käed teevad.

Pole beibetamise koht

Liisi tunnistab julgelt, et pärast head võitlust on ta nii mõnigi kord trennist lahkunud siniste plekkidega. Neid on olnud kätel ja jalgadel, kuid mitte kordagi pole ta pidanud sinist silmaalust päikeseprillide või meigiga varjama. "See treening ei olegi mingi beibetamise kohta, kus pabistada punase nina või põse pärast,"? lausub Liisi.Oma meessõpradega on Liisil tulnud vahel oma treeningu pärast ütlemist ja tögamist. Paljud ei usugi, et ta kickboxinguga tegeleb. Seda pole veel juhtunud, et Liisi peaks väljaspool trenni oma löömisoskusi kasutama. Kui neiu vihastab, kõnnib ta lihtsalt minema ja on vait. Kuid Liisi ei salli üldse, kui teda juustest tõmmatakse, siis on ta võimeline järsku ümber pöörama ja lööma.Liisi treener on tahtnud tütarlast ka kickboxingu võistlusele saata, kuid Liisi on tagasihoidlik ja arvab, et pole põhjust end teistele niimoodi näidata. "Treening on rohkem enese jaoks, mitte selleks, et näidata, et võin teisele ära teha,"? ütleb ta.

Sellest hoolimata tekib neiul hasart, kui vaatab häid võitlejaid. "See on karm, vahel isegi veri lendab,"? lausub Liisi. Veidi teda see võistlusmõte siiski ahvatles, kuid kindlasti tahab ta enne näha vastast ja selle võimekust.

Hirmutab stressi

Liisi jaoks on mitu põhjust, miks treeningul käia: mõnus seltskond, pingemaandamine, füüsiline koormus, omanadada enesekaitseoskus. Treening on hea võimalus päeva jooksul kogunenud pingeid ja stressi maandada. "Kui keegi on käkki keeranud ja olen väga kuri, siis löön kotti, sest tema ju ei karju"? sõnab Liisi. Treener Rain Ruuderi sõnul on kickboxing tõhus treening agressiivsuse väljaelamiseks. Kickboxing pole selleks, et minna teisega tüli norima ning talle haiget tegema, see on hoopis enesekaitse, kontakt- ja võitlusala.Kolm aastat ja kolm korda nädalas harjutamist on andnud Liisile tugevad käed, õlgadele natuke laiust juurde ning vormis jalad. "Aga kõht on mul kõige ilusam,"? tunneb Liisi uhkust.Treeningu lõpus tunneb Liisi alati maru hästi, nagu oleks midagi toredat korda saatnud ja mõnusat väsimust.Selleks, et kickboxingu-treeningule minna, ei pea kindlasti olema suur füüsiline ettevalmistus. Trenni plussiks on see, et ise saab tempot valida ja kui ei jaksa, võib vähem teha.Kickboxing on kompleksne treening tervele kehale, kus töötavad kõik lihased.Kui keegi ei julge treeningule tulla selle pärast, et paindub halvasti või pelgab, et jalg ei tõuse liiga kõrgele, lohutab Rain, et paine tuleb ajapikku ning kõrge jalatõste ei ole treeningul määrav ning trenn on sama tõhus ja sunnib rohkem pingutama.Need, kes kardavad partnerit lüüa, ei pea seda üldsegi tegema. Treenida võib ainult ka vormihoidmise eesmärgil, ilma et poksikindaid üldse kätte paneks.Kickboxing ei nõua erilist treeningvarustust, harjutatakse paljaste jalgadega, Rain soovitab kanda pikki liibuvaid või avaraid pükse, mis hoiavad sooja, et lihased ära ei jahtuks pärast painutusi. Samuti võiksid igal trennitegijal olla käesidemed, et vastu poksikotti lüües käenukkidele liiga ei teeks.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara