Õhtuse vastuvõtu riietuse märksõnad

 Saades küllakutse, tuleb hoolikalt lugeda kutselt millise riietussoovi on avaldanud kutsuja. Märge riietuse kohta asub kutse all vasakus nurgas. Traditsiooniliselt on kutsel märge mehe riietuse kohta ning daamid riietuvad härrasmeeste järgi.

Riietuse märkimine ei ole korraldajate eriline peensuse väljendus vaid enamasti kujundatakse riietusega ürituse stiili. On üldlevinud tava, et päevaste ürituste puhul jäetakse kutselt riietuse märge välja. Külalised saabuvad korrektses igapäevariietuses: mehed kannavad ülikonda ja daamidel sobib varrukatega kleit või mõni rangema välimusega kostüüm. Pean vajalikuks selgitada, et teksapüksid kuuluvad töörõivastuse valdkonda. Ka ei ole sobilik kanda valge pluusi ja musta seeliku kombinatsiooni, see on rahvusvaheliselt levinud teenindaja riietus.

Õhtuse ürituse puhul on kutsel märge tume ülikond, smoking või frakk. Tumedaks ülikonnaks loetakse halli, musta või tume sinist ühe või kaherealist ülikonda. Endast lugupidav härrasmees valib tumeda ülikonna juurde kriitvalge päevasärgi, millel soovituslikult võiksid olla topeltkätised. Mehe riietus peaks olema lõpuni väljapeetud. Tumeda ülikonna juurde kuuluvad õhukese nahktallaga kingad ning ülikonnaga sobivas toonis sokid.

Daamidele on võimalused palju suuremad. Neil on võimalik valida pluusi ja seeliku kombinatsioon, kostüümi ning varrukatega kleidi vahel. Tänapäeval ei ole määratletud daami kleidi või seeliku pikkus ning pole ka kohustuslik värvi ning tegumoe valik. Kleidi pikkus sõltub kandja maitsest.

Meeleolukate pidude, näiteks restorani õhtusöögid, kokteilvastuvõtud, teatriõhtud vms. võib külalistele saata kutsed märkide kutsel riietuseks smoking.

Klassikalised värvid on must, tumesinine või hall. Suvel on võimalik kanda ka valget smokingut. Smoking erineb tumedast ülikonnast tegumoe poolest: pükste küljeõmblustel on siidlampassid ning pintsaku reväärid ning nööbid on kaetud spetsiaalse siidist materjaliga.

Naistel on sobilik kanda heast materjalist kleiti (siid, samet, pits, taft, shifoon). Sobilikud on kokteilkleidid või tantsukleidid, mis on reeglina lühemad või poolpikad kvaliteetsest tumedamast või eriti tagasihoidliku mustriga riidest, tihti õlgu vabaks jättev. Kleidi peal võib kanda jakki.

Kõige pidulikumaks õhturiietuseks peetakse frakki, mida kantakse pärast kella 18. Fraki eristab teistest sabaga kuub. Fraki juures kantakse püstkraega päevasärki ning valget vesti. Frakiga on sobilik esitleda ka oma arvukat aumärkide kollektsiooni.

Frakivastuvõtule sobib daamidel täispikk õhtukleit. Sageli nimetatakse seda galakleidiks. Rahvusvahelise hea tava järgi võib õhtukleiti asendada rahvarõivad. Konkreetsemaid soovitusi oskab anda kõige paremini oma ala asjatundja moekunstnik või stilist.

Kui kutsel märgitud riietuse kohta jääb midagi ebaselgeks võib järelpärimisega pöörduda korraldajate poole. Õhturiietuse valimisel olge mõistlikud ja püüdke arvestada korraldajate soovidega. Samas pole keelatud ka oma isikupära rõhutamine, jäädes samas maitsekaks ning soliidseks.

Osale arutelus

 • Evelin Org

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Tallinna Õpetajate Maja – väärikas peo ja koolituskoht vanalinna südames

Tallinna Õpetajate Maja on raekoja platsi ääres asuv kolmest majast koosnev kompleks, kus on võimalik korraldada pidusid, konverentse, koolitusi, vastuvõtte, kontserte ja palju muud.

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine