Regulaarne käimine hoiab vormis

Käimine on kogu maailmas laialt levinud harrastusspordiala. Põhjuseks on, et inimestel, kelle füüsiline vorm ei luba alustada jooksmise või jõusaalitreeninguga, kuid kes siiski tahavad aktiivse liikumisega oma tervist säilitada, on kõige lihtsam minna kõndima. Samuti sobib see hästi rasedatele, ülekaalulistele ja vanematele inimestele.

Jooksmisel võrdub alakeha liigestele langev koormus kuni kolmekordse, allamäge jooksmisel isegi neljakordse kehakaaluga. Seepärast pole ime, kui ülekaalulistel esimese või teise jooksutrenni järel jalad ja liigesed valutavad ning spordilust taandub. Ka kipub jooksu ajal pulss tõusma liiga kõrgele, mis tekitab ebameeldiva emotsiooni ja võib pähe panna mõtte edasistest treeningutest loobuda.

Käimisel on koormust lihtsam reguleerida: saab valida sobiva tempo, hoida pulsitaset parajal kõrgusel ja kontrollida õiget käimistehnikat. Vähemalt alguses peaks koormus olema selline, et liikumise ajal saaks hingeldamata rääkida ja pärast liikumist oleks hea enesetunne. Väikse koormusega treenimisel tuleks tähelepanu pöörata kestusele, mitte liigsele kiirustamisele.

Tavalisest käimisest 40-50% efektiivsem on kepikõnd. Nimelt on keppide kasutamisel see eelis, et lisaks alakehale treenite intensiivselt ka õla- ja rinnalihaseid ning käsivarsi. Samuti aitab kepikõnd ülekaalulistel põlvedele langevat koormust vähendada ning libedal ajal hästi tasakaalu hoida. Keppidega käies liikuge reipalt ja pikemate sammudega. Laske kätel tulla kordamööda ette vöökoha kõrgusele, keppe hoidke samal ajal kergelt taha suunatuna. Tõugake kepiga võimalikult kaugele taha, nii et käsivars oleks täielikult sirutatud.

Iga treeningu ette käib soojendus. Nii käimist kui ka kepikõndi võiks alustada alakehaliste väikeste jõnksutavate venitustega ja ülakeha sirutustega. Venitused, mida kepikõndijal on eriti mugav teha käimiskepi abil, võiksid jääda treeningu lõppu.


Treener soovitab:

* Käimise ajal peaks riietus olema võimalikult sportlik ja "hingav" (õhku läbi laskev). Kõige mõistlikum on hankida spetsiaalne varustus, mis peab aastaid vastu ja aitab säilitada head tervist (sportlik aluspesu, tuulejakk, "vett hülgav" dress jne). * Jalanõud peavad olema mugavad - eelistatud on nn cross-training jalanõud, et oleks hea liikuda nii pehmel kui ka kõval pinnasel, vahelduval maastikul. Kuna käimisel on samm peaaegu sirge, on parematel käimisjalatsitel põhjas spetsiaalne kiil, mis jalga õigesti suunab. Samuti peaks käimiseks mõeldud jalanõu olema piisavalt pehme ning jätma varvastele vaba ruumi.

* Kepikõnniks sobivad inimese kasvust 45-50 cm lühemad kepid, asfaldil kõndimiseks pannakse teravikule otsa kummiotsik. Harjutamist on soovitatav alustada metsateel või muul pehmemal pinnasel, et randmeid esialgu mitte koormata.

Treeningu kestus koos soojenduse ja lõpuvenitustega: algajal 20-30 minutit, aktiivsel harrastajal 30-60 minutit.Pulsisagedus algajal 120-140 lööki minutis, aktiivsel harrastajal 130-160 lööki minutis.Treeningu sagedus algajal 2-3, aktiivsel harrastajal 3-5 korda nädalas.Energiakulu pooletunnise käimistreeningu korral 120-150 kcal, kepikõnnil 150-200 kcal.

Osale arutelus

  • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara