Kuidas suvel ennast tööle motiveerida?

Kaasaegne lähenemine motivatsioonile keskendub mõtetele, hoiakutele ja maailma mõistmisele. Igaüks loob oma isiklikud motivatsiooniteooriad, mis põhinevad tema ellusuhtumisel ja fikseerunud hoiakutel.

Eristatakse seesmist ja välist motivatsiooni. Seesmine motivatsioon paneb meid tegevustes osalema oma rõõmuks, mitte hüvituse eest, mida see tegevus tuua võiks. Väline motivatsioon vastupidi paneb meid tegutsema hüvituse eest. Uuringute kohaselt kaldume me olema püsivamad, töötama kõvemini ja sooritama tööd kvaliteetsemalt kui tegevuse motivatsioon on meie jaoks seesmine.

Kuna motivatsioon on teadvustatud protsess, on ta ka inimese poolt suunatav ja juhitav. See toimub valikuvõimaluste teadvustamise kaudu. Valik ongi see, mis motiveerib ja tagab vastutuse otsuse üle. Määravaks osutuvad inimese enda mõtted ja reageeringud olukordadele. Psühholoogiateadus väidab, et olukorrale reageeringut valides mõjutame ka olukorda ning selle mõju meile.

Öeldes, et oleme õnnetud, kui peame töötama suvel, mil teised puhkavad, tunnistame end sõltuvaks, kuna meie enesetunne sõltub millestki välisest, mis pole meie mõjusfääris.

Meie enesetunne sõltub sellest, mida teised teevad, seega võrdlusest teistega. Sellised inimesed tunnevad ennast ohvrina ja on reeglina õnnetud. Ometi oleme kõik unikaalsed ja ainukordsed inimesed ning võrdlused ei aita oluliselt kaasa meie iseseisvatele valikutele ega seesmisele motivatsioonile.

On lihtne mõista, et negatiivsed tunded antud juhul on põhjustatud pigem mõtlemisest kui olukorrast endast.

Kokkuvõtvalt võime öelda, et inimest ei häiri mitte sündmused, vaid see, kuidas ta neid tõlgendab või milline on tema hoiak sündmuste või olukordade suhtes.

Kas ja kuidas on võimalik muuta hoiakuid?

Taas teadvustamise kaudu, muutes ebameeldiva sündmusega seotud mõtteid.Ainus, mida inimene täielikult kontrollida ja suunata saab, ongi tema teadlikud mõtted.Olles oma mõtete peremehed, oleme ka olukordade ja nendega kaasnevate tunnete peremehed. On võimalik ebameeldivaid olukordi meeldivateks muuta mõeldes neist kui meeldivatest, vajalikest või kasulikest olukordadest.

Tüütu "peab"? saab muuta meeldivaks "tahan"? olukorraks.

Miks mitte olla tööl just siis kui enamus puhkab? Ja puhata siis kui enamus töötab? Miks mitte muuta kohustus köitvaks mänguks - ütleb Anti Kidron oma raamatus "Oska olla enda psühholoog"?.

Olukord on koormav seni kuni me peame seda väljaspoolt pealesurutuks ja keskendume sellega seotud negatiivsetele tunnetele. Mõtleme näiteks sellest, kui kehvasti meil on läinud ja et asjaolud on meie jaoks ebameeldivad, kui ebaõiglane see kõik on. Vähem lohutav pole ka mõte sellest meeldivast, millest me oleme sunnitud eemal olema. On võimalik ületada vastumeelsus endas ja kohustus "peab"? muuta meeldivaks . Selle asemel, et mõelda "olen kohustatud"?, võib harjutada end mõttega "mulle see meeldib"?.

Seejärel soovitatakse leida kasvõi mõni pisiasi töös, mis on meeldiv ja keskenduda sellele. Tasapisi hakkab kogu tegevus meid köitma ja ka aeg kulgeb kiiremini.

Teiseks võib endale esitada väljakutseid ja küsimusi, mis pingelisel tööperioodil, kui elu firmas keeb, võimalik pole. On võimalik sooritada oma tööga seotud eksperimente ja uuringuid, mis võiksid tööd edaspidi efektiivsemaks muuta. Näiteks kaardistate oma tööpäeva täpselt kellaajaliselt. Märgite üles telefonikõnedele kulunud aja. Dokumentide koostamise kiiruse. Keskendute telefonikõne ülesehitusele erinevate klientidega. Suvine töölolekuaeg on parim võimalus arendada end erialaselt.

Võimalik on ka oma loovust rakendada töö ratsionaalsemaks muutmisel, materjalide korrastamisel jne. Selleks sobivad küsimused endale, näiteks:?? mida saaks teha kiiremini ja kergema vaevaga?

?? mida oleks võimalik põhimõtteliselt teisiti teha?

Tähelepanu väärib ka huvitundmise võime arendamine, mis on üks isiksusliku arengu komponente. Pöörates tähelepanu seni huviorbiidist väljaspool olnud väikestele detailidele, võime endalegi ootamatult avastada palju uut ja kasulikku. Küsimus sellest, kuidas töös rutiini ja ebameeldivaid tundeid ületada, annab sageli töö kvaliteedi tõusu.

Pöörake tähelepanu oma töökoha helidele, lõhnadele, töövahendite käepärasusele.

Mingile teistlaadi tegevusele pühendudes jõuate varsti äratundmisele, et suvel töötamine võib olla väga huvitav, arendav ja meeldiv. Märkate muutusi oma enesetundes ja mõtetes.

Lõpetuseks üks lihtne loovmõtlemise tehnika, mida nimetatakse 20-idee meetodiks. Küsige endalt: mida teha selleks, et muuta ebameeldiv tegevus meeldivaks ja leidke sellele 20 vastust. Püüdke kirjutada vastused ühtejärge pausi pidamata. Usutavasti leiate palju võimalusi, kuidas oma suvine töö meeldivaks, kasulikuks ja arendavaks muuta.

Osale arutelus

  • Vaike Leola

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara