Kes sobib personalitöötajaks?

Personalitöötaja on:- personalipoliitika kujundaja, hoidja ja edasiarendaja;- muutuste ettevalmistaja, nõustaja ja käivitaja;- juhtkonna ideede elluviija ja uute ideede tekitaja;- töö- ja infokorralduse hindaja ja reglementeerija;- töötajate ja nende ametikohtade hindaja;- arendaja ja koolitaja;- informatsiooni koguja arengukavade, plaanide jm.vajalike dokumentide ja andmete kohta;- kokkuvõtete ja aruandluste koostaja;- distsipliini hoidja ja motiveerija;

- töösuhete vormistaja ja töötajate üle arvestuse pidaja.

Personalitööd võib teha olenevalt organisatsiooni suurusest ning arengutasemest, kas:- personaliosakond;- talitus arendus-koolitusosakonnas või haldusosakonnas;- büroo juriidilises osakonnas;- paar inimest arendus-koolitusosakonnas (koolitusjuht, spetsialist);

- inimene, kes tegeleb personalitööga muu töö kõrvalt - sekretär, juhi abi, spetsialist, vallasekretär, vallavanem.

Kas personalitööga peab olema seotud üks inimene või osakond, oleneb organisatsiooni juhi arusaamadest ja vajalikkuse teadvustamisest personalitöö funktsioonidest, töötajate arvust ning nende kvalifikatsioonist, samas ka organisatsiooni vanusest, kultuurist, edukusest, omapärast jpm.

Kui vastata küsimusele, kes sobib personalitöötajaks, siis selleks sobib:- ennast ja teisi austav;- elutark, enesekindel ja julge;- reaalse maailmavaatega;- loov, originaalne, paindlik ja avatud;- töökas, aktiivne ja sõltumatu;- eelarvamustevaba, siiras ja usaldatav;

- rõõmsa- ja huumorimeelne, kelle naljad pole vaenulikud ja iroonilised.

Ideaalseks personalitöötajaks sobib tasakaalukas isiksus, kellel on eelpoolloetletud tunnusjooni omades lisaks veel personalijuhtimisalast kõrgharidust ja töökogemusi. Sellist ideaalset inimest on raske leida.

Personalitööd teevad kindlasti paljud sekretärid, kes ei oma selle alast kõrgharidust ning puuduvad ka kogemused. Väikse organisatsiooni puhul on see ehk mõistetav ja andeks antav, kuid suurema töötajate arvuga organisatsiooni puhul tuleb juhtidel vastu võtta otsus, kas arendada ja koolitada selle ala tundjaks tubli sekretär või leida antud ametikohale personalitöötaja.

Võib ka öelda, et osa oma ala spetsialiste, omades nii haridust kui kogemusi, ei sobi personalitöötajaks. Siin sõltub ka palju isiksuseomadustest. Samas on kindlasti juhuseid, kus kõrghariduse-ja kogemuste puudumisel saadakse personalitööga siiski edukalt hakkama. Siin peab juht nägema reservi ja andma töötajale võimaluse enda arendamiseks ja koolituseks.

Personalitööks vajalikud isiksuseomadused

Isiksuse omaduste kaudu saab inimene anda igale situatsioonile oma tõlgenduse. Kui inimesel on olemas vajalikud omadused, siis on tal ka eeldus objektiivseks tegutsemiseks personalitöös.

Personalitöötaja isiksuseomadused

*Tegelikkuse ehk olukorra tunnetamine ja peegeldumine meelte kaudu eeldavad järgmisi omadusi: - tähelepanu- ja empaatiavõime; - intuitsioon ja probleemitunnetatavus; - paindlikkus ja mobiilsus. *Uue olukorraga toime tulemine eeldab intellektuaalseid võimeid: - leidlikkus, fantaasiarikkus ja uudsus ning originaalsus; - mõtete ja ideede genereerimise kiirus ja paindlikkus; - analüüsivõime ja arusaamine asjade olemusest. *Personalitöötajale omased iseloomutunnused: - avatus; - visadus ja riskivalmidus; - tolerantsus; - sõltumatus; - huumorimeel. Vajaduste teadvustamine ja nende rahuldamine enese motiveerimise kaudu: - lugupidamisvajadus ehk tunnustamine, et suhtuda võrdselt austusega nii endasse kui ka teistesse töötajatesse ning olla iseseisev oma tegevustes ja otsuste tegemises;

- eneseteostusvajadus väljendub soovis arendada oma võimeid ja neid maksimaalselt kasutada.

Organisatsioonil tuleb endale teadvustada, kas tal on vaja tegeleda personaliga teadlikult ja süsteemipäraselt ning, kui tähtsaks ta peab uute efektiivsete lahenduste loomist ja rakendamist töötamiseks nendega.

Osale arutelus

 • Alla Tamberg

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara