Liikumine parandab enesetunnet

Õige annus

Juba tund aega kõndimist päevas parandab enesetunnet. Seesama tund kaitseb sind ka südame- ja veresoonkonnahaiguste eest. Kui lähed higiseks ja hakkad kergelt hingeldama, kõneleb see käimise tulemuslikkusest. Liiale minna ei tasu: hoia tempot, mis laseb kõndides kaaslasega juttu puhuda. Algaja kõndija võib päeva annuse kokku koguda lühematest juppidest.Käimise soodus mõjuJuba pärast esimest jalutuskäiku märkad, et kõndimine on teinud sind reipamaks, ning see mõnus tunne kordub edaspidigi. Käimine on kõige väiksemat pingutust nõudev, ohutu ja kõigile sobiv liikumisviis. Kõnd ei nõua erivarustust, ruumide broneerimist või kokkulepitud kellaaega. Kõndida võid nii üksi kui koos teistega.Tasub mõelda õige kõndimisstiili väljatöötamisele. Jalad ette, pahkluud, puusad ja käed rütmiliselt liikumas, keha veidi ettepoole kaldu, pea liikumas astumise taktis. Rühikas, nõtke ja reibas kõnd tugevdab lihaseid ega koorma liigeseid. Kõndija saab jõudu juurde.Kõndimisest saad hea uneInimene veedab magades kolmandiku elust. Une ülesanne on taastada ärkvelolekust väsinud aju ning päeva askeldustest väsinud vaimu töövõime. Magades töötab inimene läbi probleemseid olukordi, otsib neile soodsat lahendust. Une kvaliteeti ning sellega ka järgmiste päevade tegemisi mõjutab ka liikumine.Kõige selgemini avaldub liikumise toime uinumises. Pärast korralikku õhtust jalutuskäiku või muud liikumist tuleb uni paremini.


Argikäikude test

Test vaatleb sinu päeva kõndimise vaatenurgast. Veidigi suurem liikumine teeb head su tervisele, ja kui suurendad liikumise määra veelgi, saad sellest veel enam kasu. Võid teha algust kas või sellega, et valid pikema tee poodiminekuks.

KÕNNI vähemalt see on parem algseis eesmärk Poodiminek 5 min 15 min Prügi väljaviimine 2,5 min 5 min Kodust bussipeatusse ja tagasi 10 min 20 min Õue rehitsemine 20 min Trepist üles 2,5 min Pangaautomaadi juurde Koristamine Kokku 30 min 60 min min min

Milline on sinu suhtumine liikumisse?
Mõtle, milline järgnevatest tüüpidest iseloomustab sind kõige paremini. Loe kõik kirjeldused läbi - võib-olla leiad igast tüübist osakese ennast!ükskõikneLiikumine ei liiguta sind üldse. Sul on täielik õigus olla see kes sa oled ja end üldse mitte liigutada. Aga samavõrd on sul õigus ka end liigutada. Mõtle, kui palju lihaseid rakendub tööle, kui kergitad end tugitoolist! Kas tead, mitu sammu päevas astud? Võib-olla liigud enese teadmata iga päev piisaval määral - aga kas sa tead, kui palju on "piisavalt"?
Vastane
Sulle on vastumeelt paljas mõtegi jalutama minna. Õues lastega mängida? Kas suudad kujutleda end metsa seenele minemas? Liikumine raiskab sinu meelest asjatult aega. Või lihtsalt kardad loobuda oma vastase-rollist? Ehk ajad sõrad vastu seepärast, et teised liikumist soovitavad ja sellest lõbu tunnevad. Tahad jääda harjumuspärastesse piiridesse, aga sama hästi void ka ennast natuke raputada, proovida midagi uut. Näiteks liikuda.
Plaanide tegija
Sinu meelest on liikumine igati õige asi, aga sellega alustamine on jäänud pidama planeerimisetappi. Kardad ehk, et oled alustamiseks liigkehvas vormis? Ära lase end segada! Sinu vorm on just sobiv algaja jaoks. Higistamine ei ohusta kedagi, pingutus ei sea ohtu tervist. Südamele meeldib vahepeal veidi kiiremini tuksuda. Mida kehvem on sinu algseis, seda kiiremini näed esimesi tulemusi!
Katsetaja
Sinust hakkab saama agar tervisesportlane, ainult regulaarsusest jääb veel puudu. Ära unusta, et liikujaks saadakse kõiki võimalusi kasutades: võid oma liikumisarvestusse kanda mitmed päris tavalised askeldused, kui liigutad end seejuures veidi hoogsamalt. Mõtle, mis laadi liikumist su elus on! Ehk on sul sõber, keda oleks vaja jalutama viia? Kas pood asub just sobiva käimisteekonna kaugusel? Kas lähed jala tööle, videolaenutusse, kinno, kursustele? Kas jätad lifti sinnapaika ja lähed jala trepist üles? Kas oled virk kodu koristama?Kui mõnikord kõrvale kaldud, pole hullu, sest tead, kuidas uuesti alustada. Kes on juba kord end liikuma harjutanud, sellel on kerge ka uuesti alustada.
Alustaja
Oled sportlik inimene, kelle ellu kuulub liikumine nii endastmõistetavalt, et sa selle peale isegi enam eriti ei mõtle. Sa tead, et liikuma peab vähemalt pool tundi korraga peaaegu iga päev. Sina liigud rohkem ning saad ka liikumisest rohkem kasu. Ära siiski unusta, et liialdada ei tasu ka liikumises. Liiga suur või pikaaegne koormus võib organismi kahjustada. Tervisespordis on tähtis liikumise koondmäär ja regulaarsus, mitte niivõrd liikumisviis või selle koormavus.
Pool tundi, 30 minutit, kaks veerandtundi ... seegi aitab!
* oma töös ja vabal ajal väsid vähem * hoid ära südame isheemiatõbe * leevendad stressi * hoiad saledat joont * tugevdad lihaseid * parandad töövõimet * veresuhkru näit normaliseerub * hoiad ära luude hõrenemist
* soodustad uinumist ja parandad une kvaliteeti.
Vali:
* 3 küpsist või 3 leivakääru * pool pontsikut või 4 õuna
* pool grillvorsti või 6 dl marju
Kui liigud päevas tunni, jõuad teha tööd kolme tunni võrra rohkem!

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Küsitlus

Kas osaled võistlusel PARIM SEKRETÄR 2018?

 • Osalen ise
  0%
  0%
 • Soovitan kolleegi
  0%
  0%
 • Soovitan tuttavat sekretäri
  0%
  0%
 • Ei osale ega soovita, kuid jälgin võistlust veebis
  40%
  40%
 • Ei osale ega soovita
  50%
  50%
 • Muu
  10%
  10%

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib BÜROOJUHTI

Maxima Eesti OÜ

24. aprill 2018

Teabevara