Liigsöömisest ehk taba end teolt

Nagu teada, mõjutab stress kogu inimorganismi ja reguleerib ka söögiisu. Suur kurbus ja kaotusvalu muudab inimese enamasti isutuks. Väiksemate kaotuste, igapäevaelu pingete ja argipäevaste probleemide korral võib aga tekkida vastupandamatu soov väikeste vaheaegade järel ikka jälle midagi krõbistada.

Kõrgenenud isuga kaasnevad ülekaalust tingitud ebameeldivused: halveneb enesetunne, kahaneb töövõime, suureneb kõrgvererõhutõve ja südamehaiguste oht jne. Kehakaalu suurenedes tekib tihti (eriti noorematel naistel) alaväärsustunne oma paksusest, mis kurikavalal kombel sunnib kartulikrõpse näksima või singivõileiba tegema?…

Liigsöömist peetakse ühelt poolt stressi tagajärjeks, teiselt poolt aga üheks selle põhjustajaks. Rasvunud inimeste kehaline aktiivsus väheneb. Liigsöömine on teisalt lohutav mõnuallikas, mille nautimine lubab ajutiselt vabaneda närvipingest, unustada oma hädad ja alaväärsustunne. Põgenemine söömisesse loob illusiooni, et nõnda varutakse jõudu raskustega toimetulekuks. Söömine leevendab tühjustunnet, vähendab erutust. Tegemist on mugava asendustegevusega, mis lubab tegelikud probleemid eemale peletada. Liigsöömine võib ilmneda nii magusa kui soolase eelistamisena.

Tihtilugu ei oska niigi ülekaalus ja jätkuva hundiisuga inimene selgelt tabada seost oma stressi ja liigsöömise vahel. Seetõttu peetaksegi söömaiha piirangul oluliseks selle spetsiifilise psüühilise seisundi teadvustamist, mis aplalt toitu nõuab.

Ehk aitavad järgnevad nõuanded apluse impulsse paljastada ja talitseda

Iga kord kui tunned söögikordade vahel vajadust midagi näksida, peatu hetkeks ja anna endale aru, mis säärase soovi põhjustas. Kas tüdimus, laiskus, igavus, ükskõiksus, kehv tuju, melanhoolia, üksiolekutunne või muu häiriv seisund?

Kui oled põhjuse välja selgitanud, ära hakka end süüdistama, vaid tee meelekindel otsus maiustamine viie minuti võrra edasi lükata. 5 min jooksul taandub üheksal juhul kümnest apluse impulss esialgsega võrreldes oluliselt väiksemaks ja sul õnnestub end kergemini talitseda.

Kellel meeldib ennast analüüsida, see võiks mainitud stressiilmingu avastamise järel välja selgitada ka selle, kuidas ja millega seoses stress tekkis. Võib-olla oli põhjuseks kärsitus, tahtmatus ja pealehakkamise puudumine mõne olulise tegevuse kallale asuda, hirm, et asjaga ei saada hakkama või mitu põhjust korraga.

Samal kombel saab end teolt tabama harjutada ka napsivõtmise või suitsu läitmise hetkil.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Järveveere puhkekeskus ootab külastajaid nii suvel kui talvel

Maalilisel Võrtsjärve kaldal Valma külas asuv Järveveere puhkekeskus on suurepärane paik suveürituste, seminaride, pulmade ja talvepäevade korraldamiseks.

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

13. märts 2018

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirja tellimine