Liigsöömisest ehk taba end teolt

Nagu teada, mõjutab stress kogu inimorganismi ja reguleerib ka söögiisu. Suur kurbus ja kaotusvalu muudab inimese enamasti isutuks. Väiksemate kaotuste, igapäevaelu pingete ja argipäevaste probleemide korral võib aga tekkida vastupandamatu soov väikeste vaheaegade järel ikka jälle midagi krõbistada.

Kõrgenenud isuga kaasnevad ülekaalust tingitud ebameeldivused: halveneb enesetunne, kahaneb töövõime, suureneb kõrgvererõhutõve ja südamehaiguste oht jne. Kehakaalu suurenedes tekib tihti (eriti noorematel naistel) alaväärsustunne oma paksusest, mis kurikavalal kombel sunnib kartulikrõpse näksima või singivõileiba tegema?…

Liigsöömist peetakse ühelt poolt stressi tagajärjeks, teiselt poolt aga üheks selle põhjustajaks. Rasvunud inimeste kehaline aktiivsus väheneb. Liigsöömine on teisalt lohutav mõnuallikas, mille nautimine lubab ajutiselt vabaneda närvipingest, unustada oma hädad ja alaväärsustunne. Põgenemine söömisesse loob illusiooni, et nõnda varutakse jõudu raskustega toimetulekuks. Söömine leevendab tühjustunnet, vähendab erutust. Tegemist on mugava asendustegevusega, mis lubab tegelikud probleemid eemale peletada. Liigsöömine võib ilmneda nii magusa kui soolase eelistamisena.

Tihtilugu ei oska niigi ülekaalus ja jätkuva hundiisuga inimene selgelt tabada seost oma stressi ja liigsöömise vahel. Seetõttu peetaksegi söömaiha piirangul oluliseks selle spetsiifilise psüühilise seisundi teadvustamist, mis aplalt toitu nõuab.

Ehk aitavad järgnevad nõuanded apluse impulsse paljastada ja talitseda

Iga kord kui tunned söögikordade vahel vajadust midagi näksida, peatu hetkeks ja anna endale aru, mis säärase soovi põhjustas. Kas tüdimus, laiskus, igavus, ükskõiksus, kehv tuju, melanhoolia, üksiolekutunne või muu häiriv seisund?

Kui oled põhjuse välja selgitanud, ära hakka end süüdistama, vaid tee meelekindel otsus maiustamine viie minuti võrra edasi lükata. 5 min jooksul taandub üheksal juhul kümnest apluse impulss esialgsega võrreldes oluliselt väiksemaks ja sul õnnestub end kergemini talitseda.

Kellel meeldib ennast analüüsida, see võiks mainitud stressiilmingu avastamise järel välja selgitada ka selle, kuidas ja millega seoses stress tekkis. Võib-olla oli põhjuseks kärsitus, tahtmatus ja pealehakkamise puudumine mõne olulise tegevuse kallale asuda, hirm, et asjaga ei saada hakkama või mitu põhjust korraga.

Samal kombel saab end teolt tabama harjutada ka napsivõtmise või suitsu läitmise hetkil.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara