Millal Sa rahul oled?

Sageli tunneme ka suuri asju ära tehes mingit imelikku ning põhjendamatut sisemist tühjust. Kuigi oleme endale kõrge sihi seadnud ja selle hästi saavutanud, ei tunne me ennast kuigi palju õnnelikumana. Miks see nii on?

Lihtne ja lühike vastus on selline - me ei saavutanud seda, mida meil õnne tundmise jaoks vaja on. Nii üllatuslik, kui see ka ei tundu, tekitavad erinevates inimestes rahulolu väga erinevad asjad. Kuidas siis jälile jõuda sellele, mis just Sinus sügava sisemise rahuolu tunde tekitab?

Rahulolu tekib siis, kui inimese vajadused - just olulised, temale tähtsad vajadused - on rahuldatud või toimub selge liikumine nende vajaduste rahuldamise poole.

Seega selleks, et tunda rahuolu, peab inimene selgitama välja, mis see on, mis talle rahulolu tunde toob ehk millised on tema põhivajadused, mille rahuldamisest sõltub tema õnnetunne. Kui teame, milliste vajaduste rahuldamine tekitab meis rahulolu tunde, saame seada endale elus täpselt neid eesmärke, mis aitavad rahulolu tunnet saavutada. Ja kui me teame, et nende eesmärkide saavutamine tagab meile sisemise rahuolu, oleme tõenäoliselt väga motiveeritud nende eesmärkide nimel tegutsema.

Selleks, et suuta motiveeritult ja sihikindlalt oma eesmärkide suunas liikuda, peavad nii saavutamise protsess kui ka tulemuseni jõudmine aitama meil meie tähtsamaid vajadusi rahuldada. Tahan siinkohal sõna "vajadus"? asemel kasutada sõna tingimus. Nii et tegu on siis igaühe isiklike tingimustega, mis peavad täidetud olema selleks, et tunda end rahulolevana.

Püüdsin eristada tingimused, mis enamikule meist alati tähtsad on. Konks on selles, et kõik need tingimused ei ole inimese jaoks korraga kunagi võrdselt tähtsad. Teades täpselt enda eelistusi (vajadusi) ning lähtudes nendest oma eesmärkide valikul, on oluliselt lihtsam seada enda jaoks parimaid eesmärke ning suuta nende poole liikudes jõuliselt lõpuni minna.

Mida selle teadmisega peale hakata? Soovitan isoleerida 5-6 enda jaoks tähtsaimat vajadust ning neid selgelt endale teadvustada. Seejärel tasub küsida endalt, tänu millistele mineviku kogemustele just need vajadused Sulle kõige tähtsamad on ning mida nende tingimuste täidetud olek Sulle annab.

Sõnastasin need 16 vajadust tahtmiste ja soovide keeles ning mina-vormis. Loe ja mõtle, millised 10 Sina maha tõmbaksid ja millised 6 jätaksid.

1. Ma soovin, et mul oleks mugav olla. 2. Ma tahan, et asjade käik oleks minu kontrolli all. 3. Ma tahan, et teised näeksid ja saaksid aru, et mul on (oli) õigus. 4. Ma tahan, et teistele jääks minust sama hea mulje, kui mul endal enda kohta on. 5. Ma soovin, et minu tegemistest oleks teistel reaalset kasu. 6. Ma tahan olla omaks võetud inimeste seas, kes mulle meeldivad ja kes on minu sarnased. 7. Ma tahan inimesi armastada ja olla nende poolt armastatud. 8. Ma tahan mitte tunda hirmu. 9. Ma tahan, et asjad oleksid õiglased, vähemalt selles osas, mis mind puudutab. 10. Ma ei soovi teha valesid otsuseid ning tunda seetõttu kahetsust. 11. Ma ei taha viimaseks jääda ega kõige "nõmedam"? olla. 12. Ma tahan pälvida teiste inimeste inimlikku tähelepanu. 13. Ma tahan olla tunnustatud, hinnatud ja lugupeetud. 14. Ma soovin olla sõltumatu ja vaba. 15. Ma tahan tunda, et saan asjadega hakkama.

16. Ma soovin tunda mõnu asjadest, mida olen harjunud nautima.

Oma vajaduste mõistmine aitab tegelikult mõista enda olemust ja eripärasid. Just selliseid eripärasid, mis ei sõltu eriti olukordadest ja inimestest ning mis eriti ajas ei muutu. Neid teades ja tundes suudad enda üle paremat kontrolli omada ning vältida kokkupuuteid olukordade ja inimestega, mida Sa tagasivaates kindlasti vältida oleks tahtnud. Enesekontroll ning seeläbi eesmärkide ja ülesannete õige valik on omakorda saavutamise (ja ka lihtsalt olemise) üldse üks olulisemaid eeldusi. Ning mitte lihtsalt, vaid mõnuga saavutamise ja mõnuga olemise.

Osale arutelus

 • Peep Vain

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara