Pisut teistmoodi jõulud

Jõulukuu on käes. Väljas sajab halli uduvihma. Päevavalgust enam pole ja lumevalgust veel ei ole. Peaaegu võimatuna tundub mõte, et kohe-kohe hakkab sadama lund ja saabuvad kaunid valged jõulud. Lähenevatest pühadest annab vaat et kõige kindlamalt märku kaubanduskeskustes valitsev jõulumelu. Sädelus, hiilgus, pillerkaar"»

Kuidas sädelus jõuluõhtuks oma hinge meelitada? Mida võtta ette, kui jõulupeo seltskonna suuruseks on veerandsada või pisut enam inimest? Tundub kuidagi narr kutsuda esinema mõni ansambel või minna lihtsalt restorani sööma. Selleks sobivad ka kõik teised päevad aastas! Jõulude ajal sooviks kogeda midagi erakordset ja põnevat. Sooviks osa saada jõuluimest!

Seaprae söömisele on alternatiive

Korralda ettevõtte töötajatele traditsioonilise jõuluprae söömise asemel näiteks kosutav tervisepäev! Kesk pingsat ürituste ja rohkele söömisele kallutavat aega võetakse see idee kindlasti suure rõõmuga vastu. Isegi pidevast puhkamisest peab ju puhkama! Koos seltskonnaga võid minna mõnda SPA-keskusesse või kosmeetikasalongi, samuti võib head spetsialistid ka oma kontoriruumidesse kutsuda. Proovida tasub erinevaid näomaske (mõjub võimalikust vastupunnimisest hoolimata hästi ka meestele!), katsetada võiks mõnda huvitavat idamaist võimlemisstiili või uudseid massaa?›ivõtteid. Ehk proovida hoopis kõhu- või latiinotantsu!? Viimaste puhul on muidugi hea, kui appi tuleks ala tundev spetsialist.

Suupisteks võib tervislikul jõulupäeval pakkuda näiteks ebatraditsioonilisi taimetoite, joogiks köögiviljamahlasid. Lõpetuseks võib nautida veemõnusid ja lõõgastuda saunas. Seda muidugi juhul, kui nimetatud võimalused käepärast olemas on.

Alati on põnev kogeda uusi maitseid. Seda võib teha, valmistades eripäraseid roogi või eksperimenteerides uute ja huvitavate jookidega. Esimesel puhul on tegu cooking party"™ga, teisel juhul saab rääkida degusteerimisest. Kui kokkamine on viimasel ajal seltskondades üldtuntud koosviibimise ja meelelahutuse vorm, siis degusteerimiskoolitusi korraldatakse hoopiski harva!

Kokkamise puhul (nagu muude üritustegi puhul) on tähtis hea idee - mida, millises stiilis ja kelle juhendamisel valmistada. Degusteerimiste puhul tuleb esimesena meede vaid veinide degusteerimine. Aga jookide nimistu on ju pikk! Miks mitte korraldada kokteilide tegema õppimise üritus? Miks mitte mekkida erinevaid viskisid või piiluda ?ðhampanjade glamuursesse maailma? Tuleb vaid välja valida koolitaja ja põnev koht ürituse läbiviimiseks ning leppida kokku teema (nt mõni värv, mõni ajastu vms). Katsetada tasub, põnev ekskursioon maitsete maailma on garanteeritud!

Vanad kombed au sisse

Alati on põnev ise midagi luua. Sestap võiks jõulupeol näiteks kunstiga tegeleda. Ilusad ja mis peamine, südamega tehtud jõulukingitused võib peo lõppedes või millalgi hiljem näiteks oksjonil maha müüa, saadud raha aga heategevuseks annetada. Tore on ka, kui ühise tegevuse tulemusena valmib midagi suurt, mis jääb kaunistama ettevõtte siseruume.

Mida siis ette võtta? Korraldada võib maalitunni, proovida tasub vanaaegseid trükitehnikaid, raamatu köitmist, skulptuuri valmistamist, portselani- või siidimaali tegemist. Kindla peale minek on jõuluehete, küünalde ja mänguasjade valmistamine ning looduslikest materjalidest kompositsioonide tegemine. Võimalusi, mida teha, on palju!

Tähistamist väärivad ka unustuse hõlma vajunud jõuluaegsed rahvakalendri tähtpäevad. Toomapäev, 21. detsember, on näiteks hea päev korraldamaks ettevõttesisest heakorrapäeva. Vanasti algasid toomapäevaga ettevalmistused jõuludeks - majapidamises tehti tõeline suurpuhastus, puhtaks pesti isegi sauna kerisekivid. Teatud-tuntud tegemiste hulka kuuluvad ka Tahma-Toomase toimetused. Miks ei võiks toomapäevast tänapäeval saada "kõikide sahtlite koristamise päev"? vms? Kõvale kraamimisele võib järgneda vägev kontoripiknik!

Kui enne jõulu kõigil käed-jalad toimetusi täis on ja kolleegide seltsis jõule tähistada ei jõua, on viimane võimalus seda teha kolmandal jõulupühal. Nimelt on kolmas jõulupüha jõulude ärasaatmise püha. Muiste saadeti jõulud ära valju pillimängu ja suure lustimisega. Arvati nimelt, et kui käia jõulu saatmas kõrtsis või külas, siis tulevad järgmised jõulud kiiremini ja nende ootamine ei tundu nii pikk.

Rohkete kommetega on seotud nuudipäev, 7. jaanuar. See oli viimane "pühade välja ajamine"?, kui joodi ära viimane jõuluõlu. Noored mehed käisid talust tallu ja lõpetasid igal pool õllevarud. Tehti ka suured õlest valmistatud nuudid, millega ringi vehiti ja pühad välja aeti. Tänapäeval õlu niisama otsa ei saa ja nuuti ka keegi ei keeruta. Aga ühe pühade lõpetamise peo võib küll korraldada! Tasub proovida sööke-jooke, mis on valmistatud õllega ja õllest. Kindlasti on nuudipäev õige päev tuliseks tantsuvihtumiseks. Proovida ja meelde tuletada tasub ka ennemuistsed peotantsud nagu polka, kadrill ja reilender. Tantsida tasub ikka südamest ja isuga, sest järgmisel päeval lõpeb töökeeld ning jõulurahu ja võimust võtab taas argipäev.

Südamest ja isuga tasub ette võtta üldse kõiksuguseid tegemisi, mitte ainult nuudipäeva tralli. Minu arvates ongi erinevaid üritusi korraldades kõige valdavam tunne rõõm: rõõm osalejatele rõõmu pakkumisest, rõõm korraldamisest! Olgu rõõmu põhjuseks siis mistahes eesmärgid ja ürituste vormid. Säde Sinu silmis ja rõõm südames sulatab nii mõnegi tusatuju näidiseksemplari skepsise.

Lennukaid ideid ja imekaunist jõuluaega!

Osale arutelus

 • Kersti Sõõrumaa

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

13. märts 2018

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine