Töö tõttu haiguslehel

Kas minu töö sobib mulle või ei? See on küsimus, mille puhul ei ole õige rääkida ainult isiklikest eelistustes ja huvidest, sest töötaja tööga rahulolu on otseses seoses tema füüsilise tervisega.

Sellisele tulemusele jõudis Philadelphia Drexeli ülikooli organisatsioonisotsioloogia professor John Schaubroek. Tema juhtimisel läbi viidud uuringus osales 217 ühe turu-uuringu firma töötajat. Uurimuse käigus analüüsiti kui suur on ametniku tööalane vastutus ja iseseisvus. Samuti vaadeldi töötaja käitumist selle nurga alt, kui suur on ametniku kalduvus vigade korral süüd iseendas otsida. Loomulikult oli osade töötajate vastutus suurem kui teistel, kuid töögrupp jõudis huvitavale järeldusele - kõrge enesehinnanguga inimesed otsivad palju rohkem süüd teistes, kui need, kelle enesehinnang veidi madalam on.

Paralleelselt mõõdeti uuringus osalejatel nende veres sisalduva immuunglobuliini IgA hulka. Immuunglobiin IgA on oluline antikeha inimese immuunsüsteemis külmetuste, gripi ja hingamisteede krooniliste haiguste vastu võitlemiseks - vajalik just nende haiguste vastu võitlemiseks, mis kõige sagedamini põhjustavad haiguslehele jäämist. Inimesed, kelle IgA tase on madal, on reeglina vastuvõtlikumad külmetushaiguste suhtes võrreldes nendega, kelle IgA tase on kõrge. Sellele vastavalt on ka madalama IgA tasemega töötajate töölt puudumine sagedasem kui neil, kellel on kõrge IgA tase.

Uuringud näitasid töötajate IgA taseme suurt erinevust:

1. grupp

Kõige tervemad olid uuringus osalejate hulgas need, kellel oli suur vastutus ja iseseisvus. Nad olid keskmisest rohkem iseteadlikud, mis kaitses neid liigse enesekriitika, kahtlustuste ja etteheidete eest. Vastupidi: nad hindasid kõrgelt väljakutseid, mida pakuvad situatsioonid, kus nad on tugeva surve all. Neile meeldis nende töö ja nende puhul ei tulnud peaaegu üldse ette töölt puudumisi kogu 3-kuulise uuringuperioodi jooksul.

2. grupp

Ka teise gruppi kuuluvad töötajad sobisid hästi oma ametisse. Need olid inimesed, kes olid küll ühest küljest madalama enesehinnanguga ja seetõttu suhteliselt enesekriitilised. Samas oli neil tööl väiksem vastutus ja seetõttu polnudki neil eriti võimalust suuri vigu teha. John Schaubroeki sõnul selle grupi puhul "ei olnudki erilist võimalust süütunde tekkimiseks".

3. grupp

Kolmandasse gruppi kuuluvatel töötajatel oli keskmisest madalam IgA antikehade hulk ning nad ei sobinud ka eriti hästi oma töökohale. Nad on suutelised taluma oluliselt rohkem stressi ja survet, kui neile nende ametikohad pakuvad. Nad on iseteadlikud ja neil pole kalduvust enesesüüdistusteks, kuid nende tööalane vastutus ja iseseisvus on peaaegu et olematu.

4. grupp

Kõige väiksema antikehade hulgaga ja kõige kõrgema haigestumise tasemega olid need töötajad, kes kõige vähem oma ametikohale sobisid. Need on inimesed, kellel on suhteliselt madal iseteadvus ja kes on väga enesekriitilised, kaldudes ennast süüdistama ja endale etteheiteid tegema. Samas töötasid nad vastutusrikastel ametikohtadel, kus nad olid pidevalt suure pinge all ning kus neil oli palju võimalusi valesid otsuseid teha. Pideva stressiseisundi tulemusena oli see grupp 3-kuulise uuringuperioodi ajal keskmiselt 2 korda grippi või külmetusse haigestunud ja seetõttu puudunud töölt keskmiselt 2 nädalat.

Osale arutelus

 • Sirli Sprivul

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara