Kui arvuti laualt lendab

Kas tuleb tuttav ette - dokumendi esitamise tähtaeg on veerand tunni pärast, ülemus seisab sinu kõrval ja taob närviliselt sõrmedega vastu lauda - ja just siis jookseb arvuti kinni? Kuidas sa sellises olukorras käitud? Kaks-kolmandikku karjuvad oma arvuti peale, võib juhtuda, et isegi monitor lendab laualt. Uurimused näitavad, et eelkõige just spetsialistid on need, kellel on arvutiga emotsionaalne suhe: armastab, aga samas ka vihkab.

Siiani on seda fenomeni vähe uuritud. Miks ja kuidas tekib kasutajal arvutiga isiklik suhe? Ja millal muutub see suhe agressiooniks ja vägivallaks, mis kahjustab isiklikku tervist ja mõningatel juhtudel isegi majanduslikku seisu? Sotsioloog Marleen Brinks küsitles 340 arvutikasutajat, kuidas nad käituvad arvutiga probleemsetes olukordades.

Professionaalne agressioon

Enamus uurimuses osalejatest ei olnud asjaarmastajad, vaid haritud ja kogemustega arvutikasutajad, kes vähemalt 30 tundi nädalas arvuti taga istuvad. Kolmandik küsitletutest olid IT-spetsialistid - administraatorid, tarkvara arendajad. Just nemad reageerivad arvuti väärkäitumisele eriti agressiivselt. 66 protsenti karjuvad oma arvuti peale, kolmandik lööb vihahoos hiire laualt minema ja 2 protsenti küsitletutest on korra isegi monitori laualt minema pühkinud. Ainult 20 protsenti küsitletutest vastasid, et nad ei ole kunagi agressiivseks muutunud.

Kes oleks seda küll arvanud: arvuti on süüdi!

Põhilised arvutiprobleemid, mis viha tekitavad, on just need, mille tekkimises ei ole kasutaja ise süüdi: graafikakaart ei funktsioneeri enam peale seda kui arvutisse pandi uus CD-kirjutaja. Või arvuti ei tööta enam korralikult, kuna installeeriti uus programm. Abitu olek mitte funktsioneeriva tehnika võimuses tekitab viha ja viib agressioonini.


Ärge olge oma arvutist sõltuvad

Mida sõltuvam on kasutaja arvutist, seda suurem on ka pinge ja viha. Ja veel - me õpime ju oma kolleegidelt: kui nemad karjuvad oma arvuti peale, teeme seda ka meie. Arvutis ei nähta enam ainult töövahendit, vaid teda võetakse kui enda vastas istuvat isikut, kes keeldub meile teenust osutamast - ta jookseb ju just meelega kinni!


Näpunäiteid, kuidas saada lahti "vihast arvuti vastu":

* ära tee ennast IT-st sõltuvaks * tee regulaarselt Backup ?´e * arvuti löömine teeb probleemi veelgi halvemaks * ära karju ega sõima: see tekitab halva tööõhkkonna * anna arvutile aega, et ta probleemi ise lahendaks

* mõtle järgi ja analüüsi, mis võiks olla probleemi tekke põhjuseks

Ennast saab lohutada ka sellega, et uurimus näitab, et tuleviku tehnoloogia suudab ise probleemile leevendust pakkuda: Brinksi sõnul olevat juba välja arendatud arvutid, mis suudavad kasutaja emotsioone ära tunda. Lahtiseks jääb aga küsimus, kas arvuti siis, kui ta aru saab, et kasutaja on vihane, õigeaegselt ka otsustada suudab, et ehk ei ole siiski praegu kõige parem moment "kinni jooksmiseks"...

Osale arutelus

 • Sirli Sprivul

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine