Kontoriruumidesse passib kõige paremini vähenõudlik toataim

Töökeskkonda taimi valides tasuks arvestada nende võimega taluda varjulisi ruume ja saada hakkama päevi ilma suurema kastmiseta.

Florist ja lillepoe Decothera omanik

Mairo Pajula
ütleb, et pea iga päev soovitakse bürooruumidesse taimi, mis taluksid pimedaid nurki ja vähest kastmist. "Paraku on aga nii, et iga toataim vajab oma elutegevuseks nii valgust kui ka kastmist,"? nendib Pajula. Siiski toob ta esile paar taime, mis võivad olla silmailuks ka ebasoodsamates tingimustes.

üheks populaarseks kontoritaimeks on kujunenud umbes 1,5 m kõrguseks kasvav sulgvõhk ehk zamioculcas, mis talub päikest ja kannatab välja ka varjulise koha. Kasta soovitab Pajula seda taime talvel korra, suvel kaks korda kuus. Samuti soovitab florist teada-tuntud draakonipuid, millel on mitmeid sorte. Suurem osa neist on kontoriinimeste rõõmuks vähenõudlikud, kuid tundlikud liigniiskuse suhtes. "Eriti see viimane on oluline teave neile, kes unustavad toataimi regulaarselt kasta,"? ütleb Mairo Pajula.

Kolmandaks vähenõudliku taime näiteks on efekttaim pahhiira. Ehkki pahhiira lemmikkeskkonnaks on täispäike, kannatab taim ka varjulisemat paika. Pahhiirat soovitab Pajula suurte akende lähedusse, sest selle lopsakas lehestik toob ruumi palju rohelust.

"Mingeid reegleid taimede paigutamisel ei ole, aga lillepoes võiks siiski täpsustada, kuhu plaanite taimi paigutada, sest vastavalt sellele on võimalik leida ka teile sobiv lahendus,"? soovitab Pajula. "Kuna toataimede maailm on värviküllane, oleks sobilik kooskõlastada taimede värv interjööriga, et need üksteist segama ei hakkaks, vaid looks ühtse terviku, kus oleks meeldiv töötada."?

Oü Priit Press & Lilled omanik

Priit Press
arvab samuti, et kontorisse sobiksid vähenõudlikumad taimed nagu viigipuud, sulgvõhk, tääkliilia, draakonipuud. Taime valgusnõudlikkust saab kontrollida lehe järgi: mida intensiivsema mustriga lehed on, seda rohkem valgust taim vajab.

Pressi sõnul on taimedel täita lisaks dekoratiivsele eesmärgile ka sotsiaalne roll. "Taimed annavad positiivset energiat, turvatunnet ja teevad olemise mõnusaks,"? selgitab ta ning lisab, et näiteks kaubanduskeskustes investeeritakse tihtipeale suurtesse toa?­taimedesse, sest inimesed tunnevad end seal siis paremini ja seetõttu ka ostavad rohkem.

Pressi hinnangul kehtib sama ka kontori puhul, kus taimede olemasolu võib kaasa aidata ärikõneluste õnnestumisele ja üleüldiselt tõsta töötulemusi. "Kindlasti ei tasuks taimede osatähtsust alahinnata,"? kinnitab Priit Press.

EMT avalike suhete juht

Kaja Pino
sõnul on nende ettevõttes palju toataimi. Nii-öelda EMT-poolsed lilled on näiteks bensoe-viigipuu, tääkliilia, draakonipuu ja erinevad filodendronid, mis asuvad EMT fuajeedes ja nõupidamisruumides ning mida kastab regulaarselt päevakoristaja. Samuti on EMT-l hooldusleping firmaga, kes käib kord kuus ning väetab, kastab, kärbib ja pügab taimi. Lisaks neile lilledele on paljude töötajate töökohtadel nende endi lilled, mille eest igaüks ise hoolitseb.

Vähenõudlik kaktus sobib kontorisse hästi, kuid ka tema vajab kasvamiseks võimalikult palju päikest. Poogitud piima?­lilled näevad oma värvilistes pottides kenad välja.

Taimed peaksid sobima interjööriga

Pille Lausmäe

, sisearhitekt

Tihti paigutavad töötajad kontoritesse omaenda toataimi, et niimoodi oma tööruume kodusemaks muuta. Paraku tuleb sageli ette seda, et ei jälgita taimede sobivust interjööriga. Kui taimed on veel poolkuivanud ja rääbakad ning üksteisest täiesti erinevates lillepottides, võib tulemus olla üpris kaootiline. Seepärast oleks taimede paigutamisel kindlasti soovitav konsulteerida haljastusspetsialistiga.

Olen näinud lahendust, kus terves ettevõttes olid konkreetselt interjööri järgi valitud taimed ning töötajad neid oma soovi järgi juurde tuua ei tohtinud - see jättis väga hea ning tasakaaluka mulje. Mina soovitaksin veel ka kasutada lillekaste, kuigi Eestis on nende valik suhteliselt piiratud. Kontorisse paigutatavate taimede puhul tuleb kahtlemata arvestada ka võimaliku kuiva õhu ning tuuletõmbuse probleemiga. Seega võiks mõnel juhul kaaluda hoopiski kunstlillede kasutamist.

Osale arutelus

 • Ketlin Rauk

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Tallinna Õpetajate Maja – väärikas peo ja koolituskoht vanalinna südames

Tallinna Õpetajate Maja on raekoja platsi ääres asuv kolmest majast koosnev kompleks, kus on võimalik korraldada pidusid, konverentse, koolitusi, vastuvõtte, kontserte ja palju muud.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine