Töö-Elu tasakaal

Veel mõned aastakümned tagasi algas töönädal esmaspäeval ja lõppes reedel. Töö lõppes kui kell kukkus, mindi häbi tundmata koju. Täna on vähe selliseid inimesi, kelle tööpäev ei veni kaheksast tunnist pikemaks.

Globaliseerumine on toonud kaasa ettevõtete kiire kujunemise rahvusvahelisteks ja see omakorda muutnud tööelu ajavööndist sõltumatuks. Tehnoloogia areng on lisaväärtusena kaasa toonud võimaluse igal pool ja kogu aeg tööd teha. ületunnitöö on normaalne. See on tänapäev.

Väga paljud tänapäeva lapsevanemad, nii isad kui emad, näevad end kuni kõrge eani tööd tegemas. Kas lähtuvalt majanduslikust huvist või soovist elus midagi ära teha. Tänane küsimus on, kuidas töö ja eraelu siduda: kuidas käia tööl nii, et ka pereelust saaks samal ajal täiel rinnal rõõmu tunda.

Olen seda teemat oma lastega töökaaslastega mõnel korral arutanud ja nende tegutsemist kõrvalt jälginud. Saan öelda, et tasakaalu hoidmine ei ole lihtne: et tööd hästi teha ja ka parajalt perega aega veeta, nõuab pidevat pingutust ning meeldetuletamist.

Iga vanem tahab oma lapsele parimat. Tööl käimise üks eesmärkidest on luua oma lapsele elamisväärne keskkond, seisnegu see siis lihtsalt toidus, riietes ja muus elamises tarvilikus või näiteks lapsele ülikoolirahade kogumises. Kui finantsolukord nõuab või avaneb võimalus ametiredelil edendada, on ületunnid vajalikud. Oluline on määrata ära isiklikud prioriteedid ning nendest lähtuvalt oma tegevusi pidevalt hinnata, küsides endalt miks ma seda teen ja mis hind sellel minu jaoks on. Kindlasti leidub ka inimesi, kellele kas sel eluperioodil või koguni terve elu, ongi töö tähtsam. Tasakaalu küsimusega tegelemine on aga oluline neile, kes ületundide eest nii endalt kui ka kodustelt pidevalt nuhelda saavad.

Olen juhtunud lugema artikleid, mis jagavad nõu töötavatele lapsevanematele, kuidas oma aega paremini planeerida, kust kokku hoida ja millele rõhku asetada, nii et tööl edukas olla ja ka kodusest elust rohkem rõõmu tunda. Mõned ideed, mis siinkohal ära toon.

* Palju on räägitud aja juhtimisest tööl, esiteks eesmärgiga aega ette planeerida, ning teiseks, et asjade tegemisele tegelikult kulunud aega määrata, ning sellelt pinnalt ümberkorraldusi teha. Miks mitte võtta kalendri pidamine ette kogu päeva plaanis ja kirjutada sinna sisse kõik alates üles tõusmisest kuni uinumiseni eesmärgiga kogu päeva paremini tajuda ning oskuslikumalt 24 tunniga ümber käia. * Vaba aja enda ja oma lähedaste jaoks hoidmise üle on kontroll inimesel endal. Kui keegi kolleegidest pühapäevase perelõuna ärijutuga katkestab, siis on vastutavaks pooleks siiski see, kes telefonile vastab. Asi ei ole sageli nii pakiline, et veidi oodata ei kannataks. Mobiilitelefonide (ja moodsamate lauatelefonide) luksus on vastamata kõnede mällu jätmine, kuhu sobilikuma hetke saabudes tagasi helistada saab. * Las vahel olla särk kortsus ja voodilina rullis. Sellepärast ei jää elu seisma. * Majapidamistööd nädala sees ära tehes, säästad ennast kallil vabal päeval tähtsamateks asjadeks. Jättes kasvõi ühe vaba päev ainult mõnusate asjade tegemiseks, puhkad paremini välja. * Hea on, kui on keegi kellega oma rasketel hetkedel rääkida. Kindlasti on keegi, kellel on samalaadsed probleemid ning mõtteid jagades jõuab parima lahenduseni ning saab kergemini hingata. * Piisavalt pikk sügav ööuni on tervise alus. Väsinud inimene on vihane ja kartlik. Väsinud inimese produktiivsus langeb hüppeliselt. Väljapuhkamata inimene on mingist hetkest nii väsinud, et ta ei jaksa isegi seda märgata. Vigade tekkimise võimalus kasvab. Nende parandamisele kulub tõenäoliselt märgatavalt kauem, kui välja puhkamisele.

* Aeg ainult iseendale on hädavajalik. Heade suhete kõrval tööl ja perekonnas, peab inimene ka endaga läbi saama. Mõtted vajavad mõtlemist, tunded tundmist. Kogu aeg kodu/töö möllavates lainetes kaasa hulpides läheb inimene enda jaoks kaduma. Ka 15 minutit päevas päästab.

Pereinimesele on parim töötada ettevõttes, kus perekonda väärtustatakse. Kuidas sellist firmat ära tunda? Kõige olulisem näitaja on, kas firma filosoofia, kirjalikul või suulisel kujul, väljendab seda põhimõtet. Peresõbralikkus kumab sageli läbi firmat tutvustavatest materjalidest, ka personalipoliitikast ning avalikest seisukohavõttudest. Lastega vanematel on lihtsam oma elu korraldada, kui nende ettevõttes on võimalik töötada paindliku ajagraafiku alusel, sama lugu on ka võimalusega kodus tööd teha või laps tööle kaasa võtta. Oluline roll on ka sellistel näitajatel nagu firma poolt korraldatud pereüritused, pere loomise toetamine (kas boonuste või vabade päevade kujul jmt), lastelaagrite korraldamine, jõulukingid pisematele jne. Pilk juhtus mõni aeg tagasi ka sellisel mõtteavaldusel pidama jääma, et ettevõtte peresõbralikkusest räägib ka juhtivatel kohtadel töötavate naiste arv.

Uut töökohta otsides, maksab ka neid väärtusi silmas pidada. Samuti maksab ettevõtjal mõelda nende põhimõtete kaasamisele oma ettevõtte väärtussüsteemi. Kodu on koht, kus inimene ennast laeb. Laetud patareidega tulevad paremad tulemused.

Osale arutelus

 • Mari-Eva Lepp

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara