Erinevad isiksuseomadused sobivad erinevate ametitega

Inimest on alati huvitanud, kes ta on, millised on tema tugevamad küljed, kus ja kuidas ta oma eeldusi paremini rakendada saab. üks enda tundmaõppimise võimalus on kasutada testide abi. Teisalt võib enda isikuomadusi tundma õppida ka igapäevatöö kõrvalt.Ilmselt on paljud märganud, et ühe või teise kutseala esindajad teatud määral sarnanevad, vähemasti osade isikuomaduste poolest. Nii võib olla paljudel sekretäridel või juhiabidel, raamatupidajatel või finantsjuhtidel oma erialakaaslastega sarnaseid vaateid ja kalduvusi ning nö "ametipärilikke" iseloomujooni ja isiksuseomadusi.

ühe eriala esindajad võivad koguni reageerida paljudes olukordades üsna ühetaoliselt, sest teatud isikuomadustega inimesed jõuavad sageli samadesse ametitesse, kuna ikka püütakse leida endale sellist ametit ja töökeskkonda, mis võimaldab efektiivsemalt avada oma võimeid, väljendada oma väärtusi ja huvisid. Oma eeldustele vastavat tööd tehes on inimene ju edukam ja rahulolevam.

Esimese sammuna võib vaadelda:

1) millised on teie iseloomu tugevamad küljed, hoiakud, huvid, väärtused ja võimed?

2) kas töö on teie ametiks sobilikke isikuomadusi arendanud, kas need on nö kasutust leidnud?

Omavahel sarnaste isiksuseomadustega võivad olla ka sarnaste kutsealade esindajad. Näiteks nii kunstnik, näitleja, fotograaf kui ka kujundaja on oma isiksusetüübilt pigem artistlikud.Artistlikule isiksusele meeldib töötada sõnade, muusika või teiste kunstiliste vahenditega, et luua kunstilist tulemust. Teda iseloomustab intuitiivsus, hea kujutlusvõime, loomingulisus, sõltumatus, paindlikkus, ebakonventsionaalsus ja introvertsus.

See-eest talunik või insener kalduvad pigem praktilise isiksustüübi poole, mida iseloomustavad tasakaalukus, konkreetsus, asjalikkus ja materiaalsus. Nii talunik kui ka insener hindavad tegevusi, mis nõuavad kehaliste võimete rakendamist, füüsilist vastupidavust ning tehnilisi teadmisi. Nad soovivad, et töö tulemused oleksid silmaga nähtavad ja materiaalselt reaalsed.

Milline on sekretär?

Tööhõiveameti kutse-eelistus test liigitab sekretäri ennekõike konventsionaalse isiksuse alla. Konventsionaalsele isiksusele meeldib töötada andmetega, kirjutada aruandeid ja ärikirju, hoida ja korrastada dokumente. Tema tegevuse eesmärgid ja taotlused on seotud ühiskonna tavadega. Ta on konservatiivne, korralik, täpne, puhas, metoodiline, jätab endast hea mulje. Läheneb probleemidele tavapäraselt ja praktiliselt, järgib väljakujunenud norme ja ettekirjutusi, on ettevaatlik uuenduste suhtes.Eelistab selgelt reeglistatud elukutseid ja passiivse iseloomuga tegevusi, kus on selge, mida teha ja kuidas teha. Meeldib täita ülesandeid, mis nõuavad konkreetset sõnalise ja matemaatilise info töötlemist.Konventsionaalne isiksus tunneb ennast paremini töökeskkonnas, kus on olulised distsipliinitunne, visadus, organiseerimis- ja kantseleitööoskus. Peab lugu traditsioonidest ja hindab kõrgelt majanduslikke väärtusi.Konventsionaalsed isiksusetüübid leiavad rakendust erinevates firmades ja asutustes infotehnoloogiliste lahenduste juurutamisel, riigi- ja omavalitsuse asutustes.

Konventsionaalse isiksusena näeb tööturuameti kutse-eelistus test ka raamatupidajat, finantsisti, bibliograafi, tellerit, laenukonsultanti, masinõmblejat, kontrolöri jt.

Kuid lisaks on testis toodud eraldi esile ka sotsiaalne isik. Sotsiaalse isikutüübi alla käivad näiteks infotöötaja ja klienditeenindaja, seetõttu võib järeldada, et ka sekretäri ametis on sotsiaalseid isiksuseomadusi eeldavaid aspekte. Sotsiaalset inimtüüpi iseloomustavad sotsiaalsus, abivalmidus, ekstravertsus, koostööoskus, humaansus ja psühholoogiline häälestatus. Sotsiaalne isiksus eelistab tegevusi, mis on seotud inimsuhetega. Oskab ja tahab suhelda, peab lugu teiste inimeste seltskonnast, ei armasta üksi tegutseda. On kohanemisvõimeline, heade juhiomadustega. Tema kõne on voolav ja mõjub veenvalt ning tal võib olla loomingulisi harrastusi. Tunneb ennast hästi töökeskkonnas, kus julgustatakse koostööd, paindlikkust, mõistmist ja sõbralikkust ning väärtustatakse teiste inimeste aitamist.


Avatus ja aktsepteerimine

Isisksuse tüübid jagunevad aga veelgi peenemalt, kui ainult kutseomaduste sobilikkus ja sarnasus. Isiksuse omaduste all mõistetakse laiemalt omadusi, mille alusel saab inimest kirjeldada, mis avalduvad tema tegutsemises, mõtetes ja tunnetes.

Kui need omadused on juba väljakujunenud, siis teatud psühholoogia valdkonnad tõdevad, et omadused on pigem püsivad ja raskesti muudetavad. Samas usub esoteeriline psühholoogia, et inimene saab ka oma isiksust muuta, sest inimloomus on paindlik. Järgnevalt mõned traditsioonilisemad psühholoogia täheldused, mille alusel saab igaüks oma isikuomadusi vaadelda.

* Ekstravertsus - introvertsus

Ekstravertsed ehk väljapoole suunatud inimesed erinevad introvertsetest ehk enesessetõmbunutest, sissepoole suunatud inimestest selle poolest, et nad on suhtlemis julged, neile on omane positiivne mõtlemine ja kohene tegutsemine.

Nad elavad kergemini üle oma ebaõnnestumisi ja kompenseerivad neid teistel aladel. Elus läheb ikka paremini ja kergemini optimistlikel inimestel, nendel, kes oskavad oma meeleolu üleval hoida ja hoiduvad käegalöömisest. Ekstravertsed inimesed kasutavad ka sageli huumorit pingest vabanemise eesmärgil.

* Avatus

Avatus tähendab, et inimene on avatud tunnetele, väärtustele ja uutele ideedele. Avatud inimene kuulab ära, mida on teistel öelda ja võtab vastu ka enda arvamusega vastuolus olevat informatsiooni, nii kütust kui kriitikat enda suhtes. Ta aktsepteerib erinevusi, seda et teistel inimestel on teistsugused väärtused, teistsugused vajadused ja elustiil. Ta on valmis mõtlema uut moodi, minema kaasa uuega. Uued olukorrad on tema jaoks huvitavad ja nendega kaasnev pinge nauditav. Ta on uudishimulik, ei pahanda, kui asjaolud ei ole nii, nagu tema soovib ja teised inimesed ei tee nii, nagu temale meeldiks. Ta on võimeline aktsepteerima erinevusi. Avatust on tituleeritud ka intelligentsusena.

* Aktsepteerimine

Aktsepteerimist võib näha ka leplikkuse ehk sallivusena, mis soodustab alati stressi või probleemidega toimetulekut. See tähendab, et inimesel puudub harjumus viriseda ja ta lepib sellega, mida ei ole võimalik muuta.

* Soojus, heatahtlikkus

Paremini tulevad toime inimesed, kes on soojad, abivalmid, usaldavad, heatahtlikud ja empaatilised. Nad on mõistvad, tunnetavad teiste muresid, on valmis aitama. Kuna nad on mõistvad, on ümbritsevate suhtumine neisse positiivne, tekib vähem konflikte. Kui inimene teisi ei usalda ja neid mõista ei taha, muudab ta nad enda suhtes vaenulikuks ja sellega seoses suurenevad ka temas endas pinged. Soojadelt inimestelt saavad aga teised inimesed abi ja tuge. Kuid ka siin on oma oht. Need, kes on liiga empaatilised ja abivalmid, võivad võtta teiste mured liigselt enda kanda. Nad muretsevad pidevalt teiste pärast ja kipuvad abistama seal, kus seda alati vajagi pole. Alati on vaja mõelda, kas oma abistamissooviga endale probleeme juurde ei tekitata. Sest kui ollakse abivalmis ja heatahtlikud, aga teistelt inimestelt sama vastu ei saada, võib see tekitada pettumust. Inimesed ei vasta sageli meie abistamissoovile ja headele tegudele heaga. Kui me seda arvestame ja alati tänu ei oota, tekitame endale ka vähem probleeme.

* Motivatsioon, sihikindlus

Sihikindel inimene kontrollib oma eesmärke. Ta teab, kuhu tahab jõuda, mida saavutada ning kontrollib oma tegevust. Sellised inimesed ületavad kriise ja elus ettetulevaid takistusi kergemini. Kohusetundlik inimene on täpne ja hoolikas. Sellistel inimestel on sisemine vajadus ka ebameeldivaid ülesandeid korralikult täita. Seetõttu võib öelda, et nendel on vähem probleeme.

Kasutatud materjal:

www.tta.ee

www.parnu.ee/raulpage/koolitus

www.delfi.ee

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara