Uued kombed
Mobiiltelefonist on saanud meie elu loomulik osa. Mobiilihelin saadab meid kõikjal - kontoris, loengus, poes, teatris, pulmas, matustel, haiglas, kinos. Harva juhtub, et mõni üritus jõuab ühele poole ilma ühegi eksitava tirinata.
Mobiilid annavad meile palju vabadust ja samas loovad rohkem võimalusi lähedusele, kuid on ka mitmeid asju, mis veidi või väheke rohkem häirivad. Kas keegi on tabanud end vahel mõttelt, et kahju, et inimene ei saa kopra kombel kõrvu kinni panna?
Sunniviisiliselt oleme kaasatud millessegi, kus olla ei tahaks, pidades pealt kuulama teiste kõnesid. Nii mõnedki privaatse sisuga kõnelused leiavad aset toidupoes või hambaarsti ootesaalis. Armuavalduste, veriste sõnavõitluste, räpaste saladuste tunnistajaks võib saada liftis, basseini riietusruumis, trammis. Oleme mobiilside abil vastu oma tahtmist segatud võõraste eraellu.
Sattusin mõni aeg tagasi lugema artiklit mobiiltelefonide kasutamise etiketist, mille autoriks J. L. Krotz. Ta ütleb, et mobiilid on tulnud meie ellu, et jääda, ja muutnud teatud määral meie arusaamist privaatsusest. Ja kuna kõik mobiiliga seonduv on veel suhteliselt uus, siis pole käitumismudelid kuigi selgelt välja kujunenud. Siinkohal mõned põhimõtted, millest võiks tema arvates mobiili kasutades ning inimeste seas ringi liikudes kinni pidada.
- Lülita mobiiltelefon välja, kui seda nõuab kehtiv kord või leiad, et see oleks viisakas, isegi kui seda Sulle personaalselt ei öelda.Siinkohal väike nimekiri, kus mobiiliga rääkimine ei ole sobilik: liftid, raamatukogud, restoranid, teatrid, kinod, arstide vastuvõtud, kirikud, auditooriumid, ühiskondlik transport, haiglad jne.
- Olles ärikohtumistel, ära tee asjasse mittepuutuvaid kõnesid. Lisaks isiklikule hõlmab see enda alla ka kõnesid töökaaslastele, alluvatele.
- Mobiiliga rääkides ära mine teistele väga lähedale. Katsu jääda sellisesse kaugusesse, et teised ei tunne ennast sunnitult vestlusse kaasatuna.
- Katsu leida võimalus teha emotsionaalse sisuga kõnesid täies privaatsuses, see hõlmab nii negatiivseid kui ka positiivseid.
- Kuigi mobiiltelefonid annavad mitmeid helinavariante, võiks kaaslaste rõõmuks eelistada tagasihoidlikku ja vaiksemat helinat.
- Mobiiliga rääkimisega üheaegselt millegi muu tegemine on sellele inimesele koheselt tajutav, kellega räägid, ja mitte kuigi meeldiv.
- Kui oled mürarikkas või näiteks levivaeses kohas, siis ütle seda inimesele, kellega kõneled. Nii on ta teadlik võimalikust kõne katkemisest ning kehva kvaliteedi põhjustest. Avalikus kohas on hea kasutada peakomplekti, nii väldid teise poolega liiga kõvasti rääkimist.
- Katsu rääkida lühidalt. See on hea kaaslastele, aga võibolla ka Sulle endale. USA doktor Henry Lai tegi katseid rottidega, õpetades nad vannis platvormini ujuma. Seejärel kiiritas ta osasid rotte mobiiltelefonile sarnase mikrolainega, ja leidis, et erinevalt teistest olid kiiritust saanud rotid unustanud tee platvormini kui nad uuesti vette visati. Mõni nädal tagasi leidsid ka Eesti teadlased, et mobiilsidel on mõju inimese ajutegevusele ja psüühikale.
Allikas:
www.vain.ee