üks asi korraga. I osa

Kas Sul on juhtunud, et Sa ei mäleta tööle jõudes sõidust mitte midagi? Või Sa ei suuda õhtul vastata küsimusele, mida Sa päeval tegid, kuigi Sa tead, et Sa kogu aeg tegid midagi? Või pärast sööki ei mäleta Sa, mis moodi see maitses, mida sõid?

Millal Sa viimati sõid nii, et ei vaadanud samal ajal televiisorit ega lugenud lehte? Millal rääkisid sõbraga nii, et samal ajal teise käega e-posti või internetti ei lapanud või autot ei juhtinud?

Mitme asja korraga tegemine on muutunud meie jaoks automaatseks ja seetõttu tundubki täiesti normaalse tegutsemisvormina. Kuigi ma ei saa rääkida kõigi eest ja olen kokku puutunud inimestega, kes pühendunult korraga ainult üht asja teevad, näen ja tunnen, et mitme asja korraga tegemine on saanud märkamatult paljude tänapäeva ettevõtlike inimeste elu iseenesest mõistetavaks osaks.

Me oleme niivõrd harjunud tegema mitut asja korraga, et kui juhtume ühel hetkel mingil kummalisel põhjusel tegelema vaid ühe asjaga, muutume närviliseks, sest tunneme, et raiskame aega. Jõuame veel mõelda, et äkki on see kõik sellepärast nii, et me ei tee asju veel ikkagi piisavalt kiiresti ja palju.

Teatud tingimustel on oskus multi-tegutseda kasulik. Küsimus on pigem selles, kas sellest peaks kujunema harjumus. Tõenäosus, et sellest saab harjumus, on suur. Enamik meist on ju kogenud seda halvavat tunnet, mis tekib, kui tööd on kogunenud ületamatult palju. Tekib mure, kuidas sellega hakkama saada. Sageli valime veel rohkem ja kiiremini tööd tegema hakata, kuigi targem oleks hoopis hoogu maha võtta ning teadlikult vähem, aga pühendunumalt teha.

Mõni päev tagasi suutsin ennast korraks lahti rebida ja endale kõrvalt pilgu heita. Nägin, et ma rapsin ja mul ei ole mõnus. Töö kasvab üle pea. Sisemiselt olen alati arvanud, et olen "less is more"? inimene, aga väliselt, tuleb välja, olen paadunud multitööline. Kadestanud olen aga salamisi alati just neid tegelasi, kes pühendunult ühe asjaga tegeleda oskavad. Ma olen näinud, et keskendunult saavad nad vähema kulumisega paremaid tulemusi, kui need, kes gaas põhjas erinevate ülesannete vahel ringi tulistavad.

Ma võtsin endale ülesande. Teha järgmise nädala jooksul üht asja korraga. Ma pühendan igale asjale tema oma aja ja tegelen just sellega. Kui ma teen kirjatööd, ja keegi helistab mulle samal ajal, siis ma panen arvuti selleks ajaks kõrvale. Kui ma lähen õhtul pesema, siis ma samal ajal ei tee mõttes järgmise päeva plaani jne.

Ma usun, et seda ülesannet täites, pean endale pidevalt meelde tuletama: üks asi korraga. Tööd tehes pean aeg ajalt peatuma, ja mõtlema, mitut asja ma praegu teen?; kas saab ka ühekaupa? Hoian mõttes silme ees fotot, mis on tehtud fookust paika sättimata. See on üks väga udune pilt. See aitab mul mäletada, miks ma tahan multitöölisest monotegutsejaks saada: fookus annab mulle võimaluse maailma selgemalt kogeda.

Ma ei usu, et jõuan seda ülesannet võttes kiiresti rahuldustpakkuvate tulemusteni. Kuid ma ei kavatse pisikeste tagasilöökide eest endale pidevalt piitsa andma hakata, ega teha sellest enda jaoks eraldi ülesannet. Seevastu, kavatsen ennast kiita, kui teen edusamme. Mind hoiab tõenäoliselt veidike tagasi hirm, et äkki kõrvaltvaatajad arvavad, et ma olen laisaks läinud, kuna paberid mu käes ei ole enam süttimisohus. Aga see ei heiduta mind. Pühendumine annab mulle rahulolu koos parima võimaliku tulemusega.

Osale arutelus

  • Mari-Eva Lepp

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

02. aprill 2018

Uudised

Teabevara