üks asi korraga. III osa

Mitmed ametid eeldavad pidevat valmisolekut ning võimet mitme asjaga korraga tegeleda. Oleme kahel nädalal rääkinud sellest, et mitme asja korraga tegemine ei anna alati paremaid tulemusi. Sel korral küsime, mis saab siis, kui teistmoodi ei saa, sest amet nõuab.

Teatud asju on võimalik üsna edukalt korraga teha.

Multitaskimine on sisuliselt oma teadvuse korraga mitmele asjale suunamine. Samal ajal, kui teeme mingit tööd, mis nõuab vaimset kohalolu, saame sisuliselt teha ka teatud harjumuslikke mehhaanilisi tegevusi. Näiteks juua artikli kirjutamisega samal ajal klaasi vett. Kirjutamisega samal ajal on kellegagi sisukalt vestelda juba keerukam.

ühel ajal saab üsna edukalt teha töid, mis nõuavad aktiivsust erinevatelt aju piirkondadelt, eriti kui tegemist ei ole uute, vaid harjumuspäraste ülesannetega. Siiski, mehhaanilisest tegevusest saadav nauding on palju suurem siis, kui oleme selle juures täie tähelepanuga kohal ja muuga ei tegele. Kui hästi maitseb söök, kui sellele keskendume, ning kui hägune on maitseelamus sellisel juhul, kui samal ajal teise käega arvutis e-maili koostame.

Tehnoloogiast võib olla enam abi.

Mitme asja korraga tegemine on saanud võimalikuks ja kujunenud probleemiks just tänu tehnoloogia arengule. Probleemi lahendus ei ole siiski tehnoloogia kõrvale lükkamises, vaid oma teadlikkust kasvatades selle üha enam enda kasuks tööle panemises, ütlevad mitmete suurettevõtete juhid artiklis "The Art of Multitasking"?, ajakirjast FastCompany.

Lisaks e-mailile, on muutunud maailma tippjuhtide seas üha populaarsemaks ka järgmiste vähemlevinud kommunikatsioonivahendite kasutamine. Voice-mail ehk audio-kiri, mida ei pea kirjutama, vaid saab sisse lugeda ning saaja kuulata. Nõupidamisi peetakse üha enam interneti vahendusel ilma sihtkohta kohale sõitmata. Messangere kasutavad juhid üha sagedamini oma alluvatega suhtlemiseks ning ülesannete jagamiseks.

Mis töötab ühe inimese jaoks, ei pruugi teisele sobida.

üks minu kolleegidest on võimeline samal ajal autot juhtima, telefoniga vestlema, sööma ja emaili kirjutama. Ta on alati pidevas liikumises ning tal on korraga miljon asja teha. Paljud imestavad, kuidas ta suudab. Tema aga tunneb ennast ebamugavalt just teistmoodi tegutsedes. Ja tõenäoliselt on ta mitut asja korraga tehes produktiivsem ja ka õnnelikum.

Mida sellest järeldada saab? Et inimesed on erinevad. Inimene muutub õnnetuks, kui ta hakkab ennast jõuga teistsuguseks muutma. Mõnele sobib kiire tempo, teisele on taas vaja rohkem aega ning võimalust kontsentreeruda. Ja see on okei.

Oluline on õppida vahet tegema, millal mitme asja korraga tegemine on vajalik ja kasulik ning millal mitte. Ning sealjuures kiiret töötempot arvestades ise normaalseks jääda ning tööst rohkem rõõmu tunda. Meil kõigil peaks olema võimalik tegeleda vähemalt mingil osal päevas ainult ühe asjaga, nautides tegemist ja eriti tulemust. Selle võimaluse saame endale luua ennekõike meie ise.

Kolmas ülesanne. Selle artiklisarja esimeses osas võtsime endale eesmärgiks tegeleda nädala jooksul korraga vaid ühe asjaga; teises artiklis õppisime ennast tunnustama, kui olime mingi tööga valmis saanud. Seekordne ülesanne on ühest küljest eriti lihtne, teisest aga kindlasti kõige keerukam.

Leia iga päev nädala jooksul vähemalt veerand tundi, et teha mitte midagi. Ole sel hetkel ainult iseenda jaoks. Istu ja lase kõigel lihtsalt olla. Ära analüüsi minevikku ega katsu siseneda tulevikku. Lihtsalt ole praegu.

Enne, kui ütled, milleks nüüd seda veel vaja on, proovi järgi. Kui juba minuti järel rahutult kella vaatama hakkad, mõistad, millise kiirusega maailmas tegelikult ringi kihutad. Kas Sa jõuad ikka mööduvat märgata? Nagu ütleb hiina vanasõna: " Naudi end. On juba hiljem, kui Sa arvad."?

Osale arutelus

 • Kristel Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine