Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimehe abi Piret Arike usub, et tööalaseid lahkhelisid annab vältida

AS Ida-Tallinna Keskhaiglas töötab ligi 1800 inimest, kelle tööl on ühine eesmärk - tegutseda patsientide heaolu nimel. Haigla mittemeditsiinilise personali hulgas on ametis ka kaks kantselei sekretäri ning juhatuse esimehe abina töötab Piret Arike.Piret on selles meditsiiniasutuses ametis juba 1998. aastast, mil tuli tööle Tallinna Keskhaigla peaarsti abina. "2001. aastal ühendati erinevad Tallinna tervishoiasutused ning üheks kolmest haiglast sai AS Ida-Tallinna Keskhaigla. Toona kandideerisin haiglas töö jätkamise eesmärgil kantselei juhataja ametikohale, läbisin edukalt ka konkursi. Siis tuli aga ettepanek minu praeguselt juhilt, asuda tema abi kohale - mind olla talle soovitatud. Hetkeemotsiooni ajendil tegingi oma valiku ja ei ole seda siiani kahetsenud," räägib Piret.


Iga amet on arendanud

Pireti varasemateks töökohtadeks on olnud maamõõdubüroo Landholder, kus ta oli ametis projektijuhina, Ober-Haus Kinnisvaras töötas ta aga kinnisvaramaaklerina, Kinnisvaraekspressis sekretäri-laenukonsultandina ning seejärel tuligi töö Tallinna Keskhaiglas. Koolidest on Piret lõpetanud Põlva Keskkooli ja hiljem Tallinna Kaubandustehnikumi.

Praegune Ida-Tallinna Keskhaigla juhastuse esimehe abi tõdeb, et kõik eelnevad töökohad on olnud tegelikult omamoodi tore astmelaud praegusele kohale jõudmisel. "Olen omandanud teadmisi ja kogemusi, läbi mille olen selle positsioonini jõudnud. Ma ei arva, et see minu viimane töökoht peaks olema, kuid hetkel olen rahul oma tööga ja minuga ollakse rahul. Mul on arenguvõimalusi ja on stabiilsus. On motivatsioon hommikul tööle tulla ja oma tööd teha. Siin töötades võin öelda, et eelistan pikemalt ühel kohal peatuda, et areneda."


Mis arvate, kas on sekretäre, kes teevad oma tööd eelkõige palga pärast ja kui paljudele on nende töö justkui ka hobi või hingelähedane amet?

"Arvan, et sekretäri amet ei tohiks mingil juhul olla palga pärast tehtav töö. See töökoht eeldab hingega pühendumist, loovust, ennastsalgavust. Meie tööd ei saa piirata ametijuhendiga. Kõike ei ole võimalik sinna sisse kirjutada. (Tean kahjuks siiani töötavat sekretäri, kes kord ütles, et tema ametijuhendis on kirjas kohvi ja tee pakkumine külalistele - järelikult mahla ja vett ei ole ta kohustatud serveerima.) Kuid kas töö just hobi peab olema, ei oska öelda, hingelähedane aga küll."

Piret räägib, et kuigi tema ametinimetus on selline, nagu peaks ta abistama ainult juhatuse esimeest, siis töökohustused laienevad tihtipeale ka teiste juhatuse liikmete aitamiseni ja veel laiemaltki. "Tööülesannete loetelu iseenesest on vist üpris tüüpiline juhiabile: juhi päevaplaani pidamine, juhatuse koosolekute protokollimine, dokumendiringluse osaline jälgimine, ürituste korraldamine, külaliste vastuvõtt jm."

Piretile meeldib oma ülemuse jaoks asjad jooksma panna nii, et juht peab asjatoimetuste meeldivat kulgu justkui loomulikuks. "See käib rutiinsete tööde nagu dokumentide ettevalmistamine, töötlemine, edasisuunamine kohta, aga loomulikult meeldivad mulle enam vähemrutiinsed valdkonnad - nagu juhatuse koosolekute protokollimine (oled kursis, mis toimub) ja ürituste korraldamine."


Kas iga päev on isemoodi pärl, mida imetleda? Või vahel adute ka palju rutiini?

"Iga päev on eriline. Ma ei võta päevast-päeva korduvaid tegevusi rutiinina. Ka igahommikune kohvi keetmine võib olla tõeline nauding, kui tulemus on tassis aurav, vahutav hommikukohv. Iga pisiasi tuleb enda jaoks meeldivaks mõelda, iga päev võib sisaldada uusi, huvitavaid asju ja sellele kõigele saab ise kaasa aidata. Ma tahan minna tööle, iga päev. Ja ma tahan minna koju, iga päev. Ma olen õnnelik mõlemas kohas. Iga päev on pärl."


Olete haiglas kolleegidega üks sõbralik pere või on ka vahel probleeme?

"Meie haiglas töötab ca 1800 kõikvõimaliku valdkonnaga tegelevat inimest. Siia ei kuulu ainult arstid ja õed, vaid ka meditsiiniline abipersonal, haldusala- ning administratiivsete tugiüksuste inimesed. Kõik need inimesed paiknevad kuues erinevas üksuses. Loomulikult tekib niivõrd suures kollektiivis probleeme. Juhtub ju parimateski peredes. Ja nii ma võin väita, et meie haigla on üks vahva suur pere."


Milline on teie nõu - kuidas pääseda lahkhelidest, neid vältida või hoopis edukalt lahendada?

"Aitavad rahu, rõõm ja lahkus. Empaatia. Nende kaudu väldid, aga ka lahendad lahkhelisid. Ja kui ei aita, küsi nõu targemalt. Julgelt."


Tehnika on abiks

Kui küsida Piretilt, missugused märksõnad oleksid esimesena seotud sekretäride ja juhiabide tegemistega, ütleb ta, et esimene, mis pähe tuleb, on märksõna "tehnika". "Minu puhul konkreetselt on ka koosolekutel sülearvutil protokollimine lähiaja küsimus - oleme teel e-juhatuseni," lisab Piret. Ta usub, et kindlasti jääb tehnika kui töine abivahend sekretärile olulisemaks märksõnaks ka tulevikus. "Siiski arvan, et väide - sekretäre pole tulevikus enam vaja, kõik töö teevad ära masinad - ei pea paika. Inimest ei suuda asendada ükski masin. Sekretär on oma asutuse visiitkaart, päikesekiir, psühholoog, kui vaja jne."


Öelge, kas vahel võtate oma töös kelleltki ka eeskuju? Või olete väga enesekindel ja individuaalne isiksus?

"Tööl on minu suurimaks eeskujuks minu juht. Olen temalt õppinud pühendumist, kannatlikkust, järjepidevust. Suures osas tänu temale olen juurde saanud enesekindlust, et olla individuaalne isiksus."


Töötades oma ametis ja olles koduses ringkonnas - on need kaks eri inimest?

"Minus ei peitu eri inimesi. Positsioonid on küll erinevad, kuid ülesanded, kohustused, rõõmud ja mured on samalaadsed nii tööl kui kodus. Kodus püüan olla nii hoolitsev ema oma kahele pojale ja oma pea kaheaastasele pesamunast tütrele, kui ka mõistev ning armastav abikaasa oma elukaaslasele. Tööl ootavad minult samalaadseid iseloomuomadusi kolleegid. Hoolivust ja mõistmist peab jaguma nii koju kui tööle. Pingutada pole niikaua vaja, kuni pole kujunenud rutiini. Kuni on tahtmine anda endast parim just neile, kellega oma päevi jagad."

Kas meditsiin kui töövaldkond on teie jaoks südamelähedane?

"Minu suguvõsas on mõned meditsiinialaga seotud inimesed - üks tädi töötas radioloogiaõena, teine oli küla velsker, tädipoeg on õppinud medõeks. Võin öelda küll, et meditsiin on minu jaoks südamelähedane. Tegelikult on see südamelähedus aga väljakujunenud eelkõige tänu minu töökohale ja siin töötatud ajale."


Puutute iga päev kokku ka nende patsientidega, kes teie haiglast abi saavad?

"Kokkupuude patsientidega minul praktiliselt puudub."


Kui teil oleks võimalik teha karjääri, siis mis oleks selle karjääriredeli viimane ehk kõige kõrgem redelipulk - teie unistuste amet? Millal sinna jõuate?

"Minu suurim eesmärk on anda endast parim omal alal. Alati on meie (sekretäride) töövaldkonnas midagi, mille poole püüelda. Oma unistus on muidugi ka minul. Selleks on aga kõigepealt vaja omandada kõrgharidus. Ma ei sea endale ajalisi piiranguid. Lähtun vaid sellest, et kunagi pole liiga hilja õppida ja et hea tahtmise juures täituvad kord kõik unistused."


Puhkusest

Pireti puhkusevajadus sõltub töö intensiivsusest. "Minu retsept lõõgastumisel on hea muusika või jalutuskäik, suvel ka rattasõit või mõni hea film. Muusika-maitse on mul seinast seina. Lõõgastumisel on parimad kerged blues'i või bossanova rütmid. Une peletamiseks sobib ideaalselt latiino."? Lisaks muusikale on Piretile puhkamisel abiks ka meeldiv seltskond. "Vaieldamatu väljalülituse tööst tagab tegelemine lastega, oma perega," on ta veendunud.


Kas suvel hindate puhkust enam kui mõnel teisel ajal?

"?Jah, suvi on parim aeg puhkamise jaoks, minule küll. Päike on see, mida puhkamisel vajan. Muul aastaajal seda Eestis eriti ei ole, aga ma vist "töötangi" päikesepatareidega. Õnneks on mu puhkuseajastus ka enam-vähem alati päikselised ilmad kaasa toonud."?

Rääkides tulevikust ja soovidest sellega seoses, loodab Piret tööalaselt, et tema tegemised Ida-Tallinna Keskhaiglas jätkuvad sama huvitavalt, kui seni on kulgenud. "Tore, kui minu juht hindaks minu tööd ka edaspidi kõrgelt. Eraelus on mul tore pere- kolm meest:) ja pesamunast tütretirts. See on kõik, mida ma vajan. Ja et nad terved ja õnnelikud oleksid. Siis olen mina ka."


Kolleegi kommentaar:


Meelis Roosimägi, Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees:

"Piret on väljakujunenud ja selgete arusaamadega isiksus, on korrektne ja tähelepanelik teiste suhtes ja eeldab, et ka temasse nii suhtutaks. Inimesena iseloomustab teda paremini hoolivus ja avatus. Kolleegide jaoks on ta helge inimene, kelle juurest sageli kostab naeru, keda usaldatakse ja kes teeb alati endast oleneva, et usaldust õigustada."?


Kas tema puhul võib ka öelda, et tegu on empaatilise inimesega, kes oskab vajadusel olla ka hea psühholoog?

"?Jah! Piret on hea näide sellest, et empaatiavõime on arenev ja arendatav ja et inimesetundmine on (elu)kogemuste kasvuga süvenev oskus."?


Mida võiks talle soovida seoses tulevikuga?

"?Kui soovida ja mitte soovitada, siis heale inimesele soovid ikka vaid head. Pireti puhul sooviks veel, et sära püsiks silmis hästi kaua, kõik tema ümber vajavad seda."

Osale arutelus

 • Aive Antsov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara