Kontorimoes valitseb mugavus

Inimesed viibivad kontoris järjest kauem ning varasemast suurema tähelepanu all on töötaja mugavus. Arhitektuuribüroo JVR sisekujundaja Sirje Kadalipp leiab, et kontori ja kodu sisekujunduse vahe pole enam nii selge kui varem. "Uus suund on see, et kontorid muutuvad järjest kodusemaks. üha enam kasutatakse kodust valgustust, pehmet mööblit. Ka kontori kööginurgad on muutunud koduköökidega üha sarnasemaks."?

Kontori kujundamisel soovitab Kadalipp jälgida kaht peamist aspekti: tervis ja mugavus. "Heas töökeskkonnas saab inimene rahulikult keskenduda. Peamine on aga töötaja tervis - õige valgustuse ja hea tooli pealt kokku hoida ei tohi. Seda aga tihti veel tehakse."?

Tervist rikkuvaid tegureid on kontoris mitmeid. Pidev ekraani vaatamine ja vale valgus kahjustavad silmi ning tekitavad peavalu. Ebamugav ja tihti madalamast hinnaklassist tool võib pärast aastatepikkust istumist selga kahjustada ning põhjustada vaevusi selja- ja kaelapiirkonnas, olles peavalude algpõhjus. "Õige tooli valik on uskumatult tähtis. Sellel veedab inimene ju nii palju aega,"? selgitab Kadalipp. "Tihti otsustatakse pigem odava või väliselt ilusama tooli kasuks ning ei osata seda tervisega seostada."?

Tervist oluliselt mõjutav aspekt on ka ruumide korralik ventilatsioon, mis peaks kontorit ehitades olema enesestmõistetav. "Ventilatsiooni ja valgustuse pealt tahetakse väga palju kokku hoida, ei taheta aru saada, et kehvas valguses, samuti umbses või palavas ruumis langeb töövõime. Müra kohta enamasti ei osata midagi arvata,"? selgitab sisekujundaja Kristiina Voolaid. "Liigne müra langetab samuti tööviljakust. Sellega, et ruumis järelkõla ei tekiks, peakski tegelema sisearhitekt."?

Töövõimet võivad alla viia ka sellised asjad, mis otseselt küll midagi valutama ei pane, kuid häirivad keskendumist ja pärsivad loovust. Näiteks võib inimest häirida see, et ta peab seljaga ukse poole istuma. Samuti võib segada teadmine, et möödujad saavad vabalt kuvariekraanil toimuvat jälgida. "Minul on ükskõik, mis mu selja taha jääb, ja paljudel minu klientidel samuti, aga iga konkreetse organisatsiooni puhul tuleb neid asju uurida ja arvestada, üldist reeglit pole,"? sõnab Voolaid.

Vähestele inimestele sobib keskendumiseks täiesti avatud kontor.

Olulist rolli mängib ka kontori materjali- ja värvivalik. "Materjali puhul tuleb selgeks teha selle otstarve, kulumiskindlus ja ka hoolduskulud. Enne, kui pole materjali omadustega tutvutud, ei ole mõtet suuri summasid tuulde loopida,"? selgitab Kadalipp. "Eestis arvestatakse hoolduskuludega veel väga vähe. Õige hoolduse puudumisel kaotab ka kallis, kvaliteetne materjal kiiresti oma algse välimuse. Kontori põranda koormus pole võrreldav koduse põranda koormusega, tihti on oluline ka helisummutavus - et kontsaklõbin ja jutukõmin teisi töötajaid ei segaks."?

Töökeskkonda pole mõistlik üle kujundada. "On ette tulnud, et kontori töötajad ei tunne ennast töökeskkonnas hästi, kuna see on lihtsalt üledisainitud,"? kirjeldab Kadalipp. "Värvitaju on näiteks väga subjektiivne, seega võiks töökeskkond olla üldiselt rahulikes toonides. Sellegipoolest kasutaksin valitud kohtades - näiteks mõne koridori või puhkenurga seinal, kabineti seljatagusel seinal või kööginurgas - mõnda erksamat värvitooni, see annab väikese energiasüsti."?

Kõige paremad lahendused töötatakse Kadalipu sõnul välja ikkagi koostöös tellijaga. "Oma vajadusi teab tellija kindlasti paremini. Kui tellija teab, mida ta tahab, siis on ka sisekujundajal kergem hea tulemuseni jõuda,"? tõdeb Kadalipp.

Sama väidab sisekujundaja Kristiina Voolaid: "Ideaalne firma töö- ja esindusruumide kujundus sobib konkreetse organisatsiooniga. Kujundus on pakend ja organisatsioon on sisu. Kujundus peab edasi andma neid väärtusi, mida organisatsioon kannab."?

Kontori planeeringut koostades soovitab Voolaid eelnevalt tööruumide skeem läbi mõelda - kuidas inimesed sisenevad, kuhu jätavad riided, kuhu võivad pääseda külalised ja kliendid, kas sekretär saab oma töökoha lähedal nõupidamiste ruume teenindada jne.

Vähene või vale valgustus on stressiallikaks

Stressi võivad tekitada nii vähene valgus kui ka valesti valitud või paigaldatud valgusti. Arvutiga töötades on oluline vältida suuri kontraste, sest need väsitavad, eriti kui kontrastid on suurtel pindadel. Pimedas kontoriruumis helendava ekraani jälgimine väsitab silmi ning see võib omakorda tekitada peavalu, väsimust ja stressi. Hele arvutikuvar ja vähene üldvalgustus võivad põhjustada ka üldist ebamugavustunnet. Inimene on pärit loodusest ning pime seljatagune võib ellu äratada hirmud selja tagant lähenevast vaenlasest.

Ainult kohtvalgusti kasutamine võib samuti kasu asemel silmadele kahju tuua. "Inimene on harjunud looduspärase valgusega, mis tuleb ülevalt. Ruumis, kus kohtvalgusti valgustab ainult silmadealust, võib tundlikum inimene tajuda, et lagi rusub,"? selgitab ASi Glamox HE müügiinsener ja tehnikateaduste magister Tiiu Tamm. "See võib olla üks stressiallikatest."?

Tähelepanu tuleks pöörata ka lambi värelusele. "Pidevalt pea kohal värelev lamp on üks suurimaid valgusest tingitud stressi põhjustajaid,"? ütleb Tamm.

Eesti kliimas soovitab Tamm palju päevavalguses viibida ja seda võimalikult palju kontoris kasutada. "Enamiku ajast on meil pime ning päevavalguses tuleks olla nii tihti kui võimalik. ükski tehisvalgus seda inimtegevuseks vajalikku looduslikku valgust täielikult asendada ei suuda,"? selgitab Tamm.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Näide elust enesest

Kontori kujunduspõhimõtted leppisid töökaaslased ise kokku

Vahetasin firmasiseselt ametit ning kolisime koos paari teise töötajaga uude ruumi. Ruumi sisustamiseks sisekujundaja abi ei kasutanud, lähtusime sellest, kuidas endal mugavam töötada oleks - et seljaga päris ukse poole ei istuks, et piisavalt valgust tuleks ja vahepeal ka aknast välja vaadata saaks.

Enamus laudu saimegi nii paigutada, kui mõne töölauani aknavalgus ei ulata ning peab ikkagi täiendavat kohtvalgustust kasutama.

Palavate ilmadega andis kohe tunda ka konditsioneeri puudus - üks ajutine masin meile paigaldati, kuid see mingil põhjusel ei töötanud ning paar päeva oli ruumis väga umbne. See konditsioneer on nüüdseks uue ja korraliku vastu välja vahetatud.

Need puudused ja probleemid, mis keskendumist häirivad, tuleb töökeskkonnast likvideerida. Avatud kontori puhul on see võib-olla natuke raskem aga siis tuleb töökaaslastega kokkuleppele jõuda. Meie kontoris valitseb selles suhtes konsensus - omavahel on jõutud kokkuleppele, mis raadiot kuulatakse ja kui kõvasti. Telefoniga ka meil väga agressiivselt ei räägita.

üldiselt on avatud pool - avatud kontor isegi parem võimalus. Nii saab töökaalastega lihtsamalt suhelda ja info liigub kiiremini, pole vaja alati helistada või meilida.

Vahetult enne uude ruumi kolimist viidi kontoris läbi ka geobioloogiline analüüs. Mõõdeti kiirgust, uuriti veesooni. Ka geobioloogiliselt seisukohalt oli meie kontor hästi paigutatud, ainult server, millega meil ka probleeme on olnud, asus kontoris kõige halvema koha peal.

Helen Püümann

ERI Kinnisvara, kinnisvarahaldur

Osale arutelus

 • Madli Kents

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara