Kujunda ise oma karjääri - vol 2

järg eelmisel nädalal alustatud teemale "Kujunda ise oma karjääri vol 1"

Pange kirja eesmärgid - koostage karjääriredelil edasiliikumise plaan

Paljud tippjuhtid väidavad, et neil polnud kunagi mõttes karjääri teha, see lihtsalt juhtus nii. Hoolikalt kavandatud karjääritegemise asemel oli neil ehk mingisugune ettekujutus huvitavast tööst ning teiste mõjutamise võimalustest ning nad valiti traditsioonilisi teid pidi juhi kohale. Mõningate inimeste puhul niisugune lähenemine toimib, kuid kui soovite ise teadlikke otsuseid langetada, peaksite karjääritegemiseks konkreetsed eesmärgid paika panema.

Analüüsige oma oskusi, motiive ning arengustiimuleid. Kasutage selleks isiksuse teste või "hindamiskeskuste"? teenuseid. Rääkige mentoritega, juhendajatega ning inimestega, keda peate enda jaoks eeskujuks, nt teiste juhtidega, äris ja poliitikas mõjuvõimsate naistega või miks mitte mõne sugulasega.

Küsige iseendalt, kas teid huvitab võimu ja mõjujõu omamine. Mida tähendab teie jaoks edu? Kas ametialane areng tähendab teie jaoks tippjuhina töötamist või spetsialistina tegutsemist. Kui kaugele olete valmis minema ning milliseid kompromisse olete nõus tegema? Millised on teie nõudmised töö- ja pereelu tasakaalustamise osas? Mida tähendab teie jaoks "elu kvaliteet"?? Ärge võrrelge ennast teistega - alustage iseendast!

Niisugune põhjalik analüüs näitab, kas teil on praeguses töökohas võimalik oma eesmärke saavutada. Karjääriredelil edasiliikumise plaan peaks sisaldama ambitsioonikat nägemust oma karjäärist ning lühi- ja pikaajalisi eesmärke. Kuhu tahate jõuda ühe, kolme, viie aasta pärast? Tegutsege plaani järgi ning analüüsige edusamme: missugused eesmärgid on saavutatud, missugused mitte. Mis kukkus välja plaanitu kohaselt, mis mitte?

Omandage uusi kogemusi

Kaardistage oma organisatsioonis või sektoris karjääriedenduse viisid. Uurige järele, milline on tippjuhtide taust, kuidas neid tööle võeti ning missuguste üldiste kogemuste järele valitseb nõudlus. Hankige kogemusi mitmetest erinevatest valdkondadest, kuna see avardab teie tulevasi karjäärivalikuid, sh teistes firmades.

Hankige operatiivjuhtimise kogemusi, st töötage seal, kus tuleb vastutada tulemuste eest, st müügi alal või tootmises. Tippjuhti kohale tõusta on raskem, kui teie põhilised kogemused piirduvad vaid haldusjuhina töötamise perioodist. Näidake, et tahate karjääriredelil edasi liikuda. Taotlege osalemist juhi arenguprogrammides ning õppige vajadusel juurde.

Hankige endale mentor ja hakake ka ise mentoriks.

Mentor või juhendaja võib teid toetada isiklikus ja ametialases arengus, teha teile kättesaadavaks laiemad kontaktvõrgustikud ning aidata teil organisatsioonis "nähtavaks"? muutuda.

Mentorlus kujutab endast dialoogi, kus mentor jagab oma kogemusi ja nõuandeid nõustatavale e menteele. Mentor pole ei ekspert ega probleemi-lahendaja, vaid ta aitab nõustataval ise lahendusteni jõuda. Mentori-nõustatava suhe on vabatahtlik ning vastastikune. Mentorile nõustamise eest tavaliselt raha ei maksta, tänapäeval on aga ka firmasid, kus mentorprorgammis osalemise eest tuleb maksta. Sel juhul on sageli tegemist laiendatud e juhendamise elemente sisaldava mentorlusega.

Juhendamine ja nõustamine on tavaliselt sünonüümid, välja arvatud teraapia-sugemetega situatsioonide puhul. Kõige olulisemaks mentori ja juhendaja erinevuseks on ehk asjaolu, et juhendaja on saanud professionaalse nõustamisalase ettevalmistuse ning stimuleerib ning julgustab gruppi kindla kava järgi. See sisaldab sageli konkreetse suunitlusega ning selgelt piiritletud ülesannetega tegevust, mille eesmärgiks on käitumise muutmine või mingi konkreetse tulemuse saavutamine. Juhendaja puhul on eelduseks, et lahendus tuleb leida grupis või selle peab välja töötama indiviid ise ning tulemuseni jõutakse kuulamise ja küsimuste esitamise kaudu.

Kõige tähtsamaks on mentorlussuhte puhul mentori ja nõustatava vastastikune usaldus ning konfidentsiaalsuse nõudest kinnipidamine. Tihtipeale on kergem võtta mentor väljaspoolt organisatsiooni. Sel juhul aga minetatakse võimalus pääseda ligi laiemale rganisatsioonisisesele kontaktvõrgustikule ja sellest johtuv kasu.

Nõuandeid nõustatavale mentori valikuks

- Püüdke enda jaoks kindlaks määrata, mis soost, missugust inimest, missuguste teadmiste ja kogemustega, missuguste isiksuslike omadustega vajate; kas see peaks olema naine või mees? Organisatsiooni seest või väljaspoolt organisatsiooni?- Kas see peaks olema teiega sarnane või teist erinev inimene? Ärge valige mentorit vaid omavahelise keemia sobivuse alusel. Teiega täpselt sarnane isik ei pruugi olla sedasorti inimene, kes võib teil aidata areneda teile vajalikul viisil;- Kontrollige järele, et mentor oleks kogenud ning respekteeritud juht, kes on huvitatud teie arengust.- Nii mentor kui nõustatatav peavad mõlemad leidma aega kohtumisteks;

- Kui juba alguses on märke selle kohta, et suhe ei tööta, võtke pisut mõtlemisaega. Arutage omavahel ootusi ning vaadake, mida on võimalik saavutada. Hinnake mõne aja pärast tehtut. Kui see tundub vastuvõetav, jätkake koostööd, kui ei, siis leidke endale uus mentor.

Ise mentoriks hakkamine annab teile võimaluse analüüsida enda juhtimisstiili. Mentoriks valituks osutumine näitab ümbritsevate lugupidamist teie vastu ning on kinnituseks arvamusele, et teete oma tööd hästi. See annab teie tegudele kaalu juurde. Kui saate, kasutage seda võimalust - see võib osutuda heaks investeeringuks nii enda kui teiste arengusse!

Mentori ja nõustatava poolt sagedamini diskuteeritavad teemad

1. Suhted vahetu ülemusega2. Ideede aktsepteeritavuseni jõudmine3. Aja leidmine erinevate tegevuste jaoks4. Mida tähendab olla ülemus vanematele kolleegidele5. Järgmine samm

Haarake härjal sarvist - ning ilmutage algatusvõimet

Ärge oodake, et teid palutakse! Öelge oma ülemusele, et tahate võtta suuremat vastutust. Või öelge seda mõnele teisele juhile. Arutage firma teiste töötajatega, mida peate karjääriredelil edasiliikumiseks tegema. Ärge lootke ametlikule otsustusprotsessile ega uskuge ainult sellesse: paljud töökohad lähevad komplekteerimisele tutvuste ja kontaktvõrgustike kaudu.

Kas oleks vaja suuremat paindlikkust, et saaksite edasi liikuda või tööd ja pereelu ühildada? Uurige erinevaid lahendusvõimalusi. Uurige välja, mida teevad teised ning kasutage neid ise ning tehke firmale ettepanek nende kasutamiseks. Väljendage nii oma töö kui karjääriga seotud ambitsioone.

Omandage kogemusi. Alustage väikeste firmade juhatustesse minekust ning kasvage koos täidetavate ülesannetega, seejärel liikuge juba suurematesse firmadesse. Seadke endale piire, mis aitab teil leida tasakaalu töö ja eraelu vahel.

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara