Toalillede väetamine

Toataimede ajalugu ulatub juba aastasadade taha. Toalilled nagu kõik taimed vajavad oma eluks soojust, valgust, vett ja sobival kujul ja õiges vahekorras toiteelemente. Taim saab süsiniku, hapniku ja vesinikku õhust ja veest, ülejäänud toitained saadakse mullast lahustunud mineraalsoolade näol. Dekoratiivsete lehtedega taimede puhul peaks vältima lehtede kaudu väetamist, sest see võib rikkuda lehti.

Kui taimi istutatakse korrapäraselt toiteainete rikkasse mulda, võib toime tulla ka lisaväetamiseta.Tavaliselt on siiski tarvis taimi väetada, sest:- mullasegud, milles toataimed kasvavad, sisaldavad mineraalaineid piiratud koguses. (Turvas on toiteainete vaesem kui kompost- ja mineraalmullad ja seal tekkib toiteainetepuudus kõige kiiremini).- kastmisveega uhutakse osa toitaineid mullast välja


Väetamisest tingitud muutused taimedel

Väetamisel tuleb hoiduda ala- ja üleväetamisest, sest oluline on kõigi toiteelementide piisav ja tasakaalustatud sisaldus mullas. ühe toitaine puudusel halveneb ka teiste ainete omastamine. Toitainete puudusel langetab taim alumisi lehti, lehed on kahvatud ja väikesed, taimel tervikuna tekkib kasvupidurdus. üleväetatud lillede tekib lehtede ja varte väljavenimise ja lamandumise oht. Lehed murduvad kergesti ja on kahvatud, ähmase mustriga, õitsemine hilineb ning taim haigestub kergesti. Ebaõigele väetamisele viitab ka valkjas kirme mullapinnal või potiäärel, mis on tingitud toitesoolade liiga kõrgest ja ühekülgsest sisaldusest potimullas.

Õige väetise valik

Kõige tähtsam on leida oma taimele sobiv väetis. Olemas on universaalväetised, mis rahuldavad enamiku toalillede toitainete vajadused kui ka spetsiaalsed väetised õitsvatele ja lehtdekoratiivsetele taimedele, orhideedele, kaktustele, tsitruselistele"¦, mis lähtuvad just antud taimerühma toitelementide vajadusest.

Toalillede väetamiseks sobivaid väetisi on saadaval erineval kujul.

Kõige enam on levinud väetamine vesilahusena. Vastavad väetised on müügil peamiselt vedela konsentraadina kuid liikvel on ka vees lahustatavad pulbrid ja graanulid. Väetis lisatakse vastavalt kasutusjuhisele kastmisvette. Toime on kiire ja ühtlane, sest veega lahjendatult jõuab see kõikjale. Taimede väetamine kasvuajal alates korrast nädalas.

Väetise pulgad ja tabletid on pikatoimelised väetised. Väetis surutakse mulda ja neist vabanevad toitained järk-järgult. Saate jätta oma toalilled ka kellegi teise hoolde pikemaks ajaks ilma, et peaksite muretsema väetamise pärast. Mugav kasutada talvisel ajal kui taimed vajavad vähem kastmist. Pulkadega väetamise saate usaldada ka algaja rohenäpu kätte, sest vajadusel saate üleliigsed pulgad mullast välja võtta.

Kõige pikemalt mõjuvad taimedele pikatoimelised graanulid (2 kuni 9 kuud), mis segatakse istutusmulda, lisaväetamisel segatakse väetis pealmisse kasvumulda. Eriti mugav kasutada selliste taimede puhul, mis talvel puhkavad ja iga kevad vajavad ümberistutamist.

Millisel kujul väetist anda sõltub väetajast ja harjumustest.


Taimede väetamine kasvu ja puhkeajal

Taimede kasvu- ja puhkeaeg sõltub taime liigist ja sellest kas on tegemist toa- või õuetaimega.

Õues kasvavate taimede puhul on see lihtne. Kevadel ja suvel nad kasvavad, sügisel külmade tulekuga jäävad nad puhkama.

Toastaimed on need, mis üldjuhul õues aastaringi kasvada ei saa, sest on pärit teistest kliimavöönditest. Siit ka erinev puhke ja kasvuaeg. Kodudes on palju taimi, mis on pärit troopilistest vihmametsadest, nende kasvuperiood on peaaegu aastaringne. Mida kiirema kasvu ja rikkalikuma õitsemisega on taim, seda suurem on ka tema vajadus erinevate toitainete järele. Talviseks väetamiseks sobivad Substral?® toalillede väetised, mis sisaldavad kõiki taimede eluks vajalikke toitaineid tasakaalustatud vahekorras. Väetises olev Substral?® Raud-Plus annab taime lehtedele intensiivse rohelise värvuse ja hoiab ära talveperioodil vähesest valgusest tingitud lehtede kolletumist ja varisemist.

Väetamise reeglid

* Väetist lisatakse vastavalt pakendil olevale juhisele vältimaks ala- ja üleväetamist. Taimed suudavad toitaineid omastada vaid nõrga lahusena, kange lahus põletab juuri.

* Enne väetamist peab muld olema märg. üleliigne kastmisvesi valatakse potialuselt ära.

* Ei väetata juurdumata ja haigeid taimi.

* Mida rohkem on valgust ja soojust, seda intensiivsem on taimekasv ja seda rohkem vajab taim toitaineid (suvel rohkem, talvel vähem).

* Pöörake tähelepanu taimede väetamise erinevustele kasvu ja puhkeajal. Aastaringselt kasvavaid ja õitsevaid troopikataimi tuleb väetada ka talvel.

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara