Vastostetud arvuti on ebaturvaline

Iga aasta augustis ja septembris kasvab märgatavalt müüdud uute arvutite arv, paljud nendest arvutitest on aga kui viitsütikuga pommid.

Kahjuks ei tee uus arvutiomanik tihti muud, kui ühendab oma arvuti kodus vooluvõrku ja internetti ning hakkab internetis ringi kolama.

Esimene ja suurim oht sellisele arvutile on internetist tu?­lev rünne. Sellise ründe tulemusel satub kaitseta arvuti kellegi võõra kontrolli alla. Nn "ära häkitud" arvuteid kasutatakse kas piraattarkvara või porno levitamiseks, spämmi laiali saatmiseks või vahepeatusena järgmisesse kohta sisse murdmiseks.

Internetiteenuse pakkujad blokeerivad teatud tüüpi rünnakuid juba oma võrgusõlmedes, kuid ainult teenusepakkujale ka ei tohi lootma jääda. Eesti ühispanga arendusjuhi Priit Raspeli sõnul murdsid tundmatud kurikaelad ühte eksperimendi käigus standardse konfiguratsiooniga internetti avalikult väljapandud arvutisse sisse vähem kui 20 minutiga!

Rünnete vastu aitab tulemüüri tarkvara. Windows XP arvutitel on tulemüür operatsioonisüsteemi sisse ehitatud, aga alati võib kasutada nn kolmanda osapoole valmistatud tasuta ja või kommertstarkvara. Sobiv tarkvara on näiteks ZoneAlarm ja Sygate Personal Firewall.

Kuna enamik ründeid kasutab operatsioonisüsteemis olevaid vigu, tuleb oma arvutisse regulaarselt süsteemiuuendusi paigaldada. Windows XP kasutajad peavad Internet Exploreris klikkama "Tools" menüüst "Windows Update" ning jälgima ekraanile kuvatavaid juhiseid (seda juhul, kui arvuti ei ole häälestatud automaatselt uuendusi alla laadima).

Peale võõrastest arvutitest tulevate rünnete ohustavad iga arvutit ka arvutikasutajale saabuvad e-kirjadega kaasas olla võivad viirused. Ka siin teevad internetiteenuse pakkujad ära suure töö - enamik viiruseid ei jõuagi lõppkasutajani, kuid parem on karta, kui kahetseda. Arvutisse tuleb kindlasti paigaldada lokaalne viirusetõrje programm ning ka kasutajal endal tasub ettevaatlik olla. Kui ikka eestlasest sõber saadab äkki ingliskeelse kirja sisuga "Palun vaata seda dokumenti", on asi enam kui kahtlane.

Väiksemat ohtu arvutile, kuid suuremat privaatsusele, kujutavad reklaam- ja nuhkvara programmid. Erinevalt viirustest ei tule reklaam ja nuhkvara iseenesest teie arvutisse, vaid üldjuhul mingi teise programmi lisana. Tuntum tarkvara, millega on salaja kaasa pandud tüütud lisaprogrammid, on näiteks Kazaa, Bonzi Buddy ja Smiley Central. ühise nimetaja - pahavara - all tuntud programmidega kaasnevad erinevad jamad. Alustades sellest, et iseenesest hakkavad reklaamid avanema ning lõpetades sellega, et ilma spetsiaalsete tööriistadeta on neid võimatu arvutist kõrvaldada. Pahavara vastu aitavad sellised tööriistad nagu Lavasoft Ad-Aware ja Spybot Search & Destroy.

Plussmiinus Elektroonika müügikonsultandi Jaanus Heidemanni sõnul on nende poes arvutiostjaid seinast seina, mõni teab netis valitsevaid ohte hästi, teine aga üldsegi mitte. "Uued arvutiomanikud peaksid kindlasti läbi lugema arvutiga kaasas oleva arvuti käsiraamatu. Nõu saab alati küsida tuttavate käest ning arvuti müünud kauplusest."

Internet on ohtlik koht, kuid korralikult ettevalmistatult ja heade kaitsevahenditega on suuremad ohud ja probleemid kergesti välditavad.

Osale arutelus

 • Alar Pardla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Tallinna Õpetajate Maja – väärikas peo ja koolituskoht vanalinna südames

Tallinna Õpetajate Maja on raekoja platsi ääres asuv kolmest majast koosnev kompleks, kus on võimalik korraldada pidusid, konverentse, koolitusi, vastuvõtte, kontserte ja palju muud.

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Küsitlus

Kas osaled võistlusel PARIM SEKRETÄR 2018?

 • Osalen ise
  0%
  0%
 • Soovitan kolleegi
  0%
  0%
 • Soovitan tuttavat sekretäri
  0%
  0%
 • Ei osale ega soovita, kuid jälgin võistlust veebis
  40%
  40%
 • Ei osale ega soovita
  50%
  50%
 • Muu
  10%
  10%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara