Inimene vajus kokku - elustan või helistan?

Tegelikult tuleb teha mõlemat, et abi oleks õigeaegne. Sageli on elustamist vajav inimene juuresolija lähedane sugulane või tuttav. Seetõttu peab meist igaüks olema valmis aega kaotamata õigesti tegutsema. Vastasel korral ei ole palju lootust, et ka kohale saabunud professionaalid suudavad elu päästa.

Kokkuvajumise põhjuseid võib olla erinevaid:

Minestus, äkksurm, joove, diabeediga seotud väga madal veresuhkur, epilepsia jt. Kõigil juhtudel võib haige koriseda, olla kahvatu või sinaka nahaga, pulsita. Juuresolija ei tea kohe põhjust ja seepärast tuleb asuda viivitamatult abistama. Olenemata põhjusest, võib kukkudes saada ka elu ohustavaid vigastusi.

Esmaabi

# võta hädasolija pea alt kõik esemed ära# tõsta lõug üles ja pööra pea kuklasse, et hingamisteed oleksid avatud# kui jalad on kehast madalamal, siis tõsta need keha kõrgusele või kõrgemale# helista 112, räägi lühidalt, mis juhtus ja vasta täpselt täiendavatele küsimustele

Kui tegu on minestamisega, siis aitab jalgade tõstmine suunata vereringe pea poole ja minestanu ärkab. Teavita sel juhul häirekeskust.

Kui kokkuvajunud inimene ei ärka, siis võib olla tegemist äkksurmaga.

Sellisel juhul jääb inimene ellu ainult tänu juuresolijate õigele ja kiirele tegutsemisele.

Äkksurma sagedasim põhjus on täiskasvanutel südameseiskus südame vatsakeste virvenduse ehk fibrillatsiooni tõttu. Sellisel juhul on vaja defibrillaatoriga defibrilleerida. Need on olemas kõigil Eesti kiirabibrigaadidel. Õigeaegse abi korral on väga suur tõenäosus, et haige jääb ellu. Südameseiskumise korral on vereringe seiskunud ja aju seetõttu ilma hapnikuta. Aju surma vältimiseks on vaja viivitamatult teadvusetut elustada kuni abi saabumiseni.

Mida teha?

# Püüa teadvusetut veel kord äratada. Kontrollimaks hingamist, aseta ta pea kuklasse.# Kui hingamine puudub, tee kunstlikku hingamist.# Pulsi puudumisel tee südamemassaaži. Pulssi katsutakse kaelal ja randmel.

# Kui teadvusetu hingab ja pulss on tunda, siis keera ta küliliasendisse ja kata näiteks autoapteegis leiduva kiletaolise päästetekiga, et tal soe oleks. Jälgi haiget kuni abi saabumiseni.

Elustamine

Selleks tehakse vaheldumisi kunstlikku hingamist ja südamemassaaži. Kannatanu asetatakse selili.üksi elustades tehakse järjest 2 hingamist ja seejärel 15 südamemassaaži.

Kahekesi elustades tehakse 1 hingamine ja 5 südamemassaaži.

Kunstlik hingamine

Kunstlikku hingamist tehakse suust suhu. Abistaja pigistab ühe käega teadvusetu nina kinni, asetab teadvusetu pea kuklasse ja puhub läbi suu õhu kopsudesse. Mõnikord on esmaabivahendite hulgas ka hingamismask, mis on hea abivahend ja ühtlasi kaitsevahend abistajale.

Südamemassaaž

Südamemassaaži tegemiseks vajutatakse rinnakule rindkere keskel. Rindkere peab vajuma nelja kuni viie sentimeetri ulatuses. Täiskasvanule vajutatakse rinnakule kokku 80-100 korda minutis - veidi vähem kui kaks korda sekundis.

Teadvuse kaotuse põhjused

# hapnikuvaegus# mürgistus (paljud ained, sh vingugaas)# südamerütmihäire (näiteks südamevatsakeste ülikiire rütm, -virvendus)# võõrkeha hingamisteedes# sisemisest verejooksust põhjustatud verevähesus# väga madal vererõhk# alajahtumine (talvel)# ülekuumenemine (saun, tulekahju)# peaaju vapustus ja põrutus# diabeediga seotud madal veresuhkur# ajusisene verejooks# krambid (epileptilised, kõrgest palavikust tingitud, afektiivsed, alkohoolsed)# minestus (kukkumisest tekkinud vigastused võivad olla tõsisemad kui minestuse põhjus)# üldine kurnatus

Osale arutelus

  • Ursel Kedars

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

02. aprill 2018

Uudised

Teabevara