Kelly Jürimäe: "Kui enam ei jaksa, siis puhkan natuke ja hakkan otsast peale!"

Sügise saabumist tähistavad kolletama hakkavad metsad ja vihmasajud, aga ka see, et suvine puhkuste periood hakkab lõpule jõudma. Puhkuselt naases tööle ka tänane intervjueeritav Kelly Jürimäe, ehkki tema puhkus kestis küll mõnevõrra kauem, kui traditsiooniline 28 kalendripäeva.

Peale aasta ja üheksa kuud kestnud eemalolekut, mille Kelly sisustas põhiliselt pisikese ilmakodaniku eest hoolitsemisega, on ta taas valmis võtma ohjad Põllumajandusministeeriumi asjaajamise teenindusbüroo juhataja kt rollis.

Asjaajamise teenindusbüroo tegeleb Põllumajandusministeeriumis, nagu nimigi ütleb asjaajamise ja majandustegevuse koordineerimisega. Asjaajamise all nimetab Kelly kirjavahetuse ja arhiveerimise organiseerimist, samuti tellitakse kogu majas vajaminevad bürootarbed, hoolitsetakse, et printerites ikka tahma jätkuks ja et kontoritehnika töötaks. Majandustegevuse all toob ta välja büroo ja rendipindade haldamise, autopargi töökorra tagamise, varade soetamise - alates mobiiltelefonist lõpetades kontorimööbliga. Vajaduse koostatakse büroos ka riigihangetele lähteülesanded oma valdkonna puudutavates tehingutes. Riigiasutustele kohaselt reguleerivad paljusid tegevusi seadused, nendega tuleb kursis olla ja kasutada osata.

Küsimuse peale, et mida tema seal siis konkreetselt teeb, Kelly naerab ja kirjeldab: "Minu vastutusel on see, et kõik toimiks. Kui tualetis puudub paber ja ei ole inimest, kes tooks uue, siis teen seda mina, kui ilmad lähevad külmaks, lülitan kütte sisse. Eesmärk on pakkuda tehnilist tugiteenust ja toimivat keskkonda tervele organisatsioonile."


Bürootöö oli juhuslik valik

Eelmised töökogemused pärinevad Kellyl erasektorist. "Töötasin näiteks Leiburis müügiesindajana. Lihtsustatult öeldes - müüsin leiba. Kundedeks olid küll suurkliendid ja kogused veidi suuremad, kui päts ja kaks." Nüüdse tööpostini jõudis Kelly läbi õpingute.

Ta on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli haldusjuhtimise eriala. "Sel ajal, kui ma otsustasin kõrgharidust omandama asuda, oli TTü õppeprogrammis kaugõppe vormis pakutavad erialad üsna piiratud. Haldusjuhtimine tundus neist kõige huvipakkuvam. Nii et otsus oli pigem juhuslik, kui teadlik planeerimine."

Kelly lõputöö keskendus strateegilisele planeerimisele. "Analüüsisin oma töös erinevaid võimalusi, kuidas muuta riigieelarve koostamise protsessi pikaajalisemalt tulevikku ette vaatavaks ning et see ei sõltuks nii palju poliitikamuutustest ja ei oleks üheks võimuvõitluse vahendiks."

Kuna paljud õpingukaaslased olid juba tegevad haldusjuhtimise valdkonnas, siis sai 2002 aastal Kelly kutse asuda tööle Põllumajandusministeeriumisse. Toimusid vestlused haldusosakonna juhatajaga ja kantsleriga ning peale väikseid kõhklusi kinnitati Kelly ametisse. "Kõhklused olid ministeeriumil selles osas, et aastaid ja aastaid oli sellel ametikohal olnud mehed ja arvati, et naisterahval võib minna raskeks. Ja eks alguses oligi raske," nendib Kelly.

Eriti "hirmuäratavana" on talle meelde jäänud esimene tööpäev. Paljudes organisatsioonides on see komme, et esimestel päevadel tutvustatakse maja ja inimesi. Nii ka Põllumajandusministeeriumis. "Maja on neljakorruseline ja selline neljakandiline sisehooviga hoone. Inimesi kokku ligi 200. Kui mind oli siis pool päeva mööda maja ringi tiirutatud ja inimestele näidatud ja lõpuks ringkäik mingil minu jaoks täiesti tundmatul trepinurgal lõppes ning öeldi - kena, nüüd on siis tiir peal, tagasi oskad siit ise minna-siis tekkis hetkeks ahastus, sest mul ei olnud tõesti õrna aimugi, kuhu ma edasi suunduma peaksin. Tuli tahtmine hoopis välisuks üles otsida ja plehku panna."

Teisel päeval oli Kelly siiski jälle platsis ja leidis oma kabineti uksegi üles. Tema sõnul oli alguses raske ka harjuda riigiasutusele omase bürokraatiaga. "Iga ettepanek tuleb kinnitada mitme inimese juures. Lepingutel peab peal olema viis signatuuri, enne kui asi ametlikuks saab." Ka firmakultuuri ütleb Kelly olevat erasektoris tema kogemuse põhjal veidi erineva. "Omavahelist avatud suhtlemist on vähem. ülemust nähakse pigem kontrollija, kui koostööpartnerina, ?´sina` vormini jõudmine võtab aega." Samas ütleb Kelly, et tegelikult tunneb ta, et selles osas on asi pehmemaks läinud.


Lähedased aitavad

Enese jagamine töö, kodu ja kooli vahel nõuab ilmselgelt ranget ajaarvestust ja paljudest asjadest loobumist. Raskused ilmselt Kellyt ei heidutanud, sest nüüdseks on tal 7- aastasele tütrele lisaks kodus kasvamas ka pisipoeg ja õpingudki jätkuvad. Nimelt otsustas Kelly end edasi koolitada magistriõppes.

"Kui vahel ei jaksagi enam, siis puhkan natuke ja hakkan otsast peale," naerab Kelly. "Loomulikult ei saaks ma hakkama ilma lähedaste abita. Tööpäevadel hoiab ämm pisemat last, teinekord annab ema mõne vaba õhtutunni ja saan minna trenni või oma kooliasjadega tegeleda."


Motiveerivad tööülesanded

Enese jaoks suurimaiks töömotivaatoriks peab Kelly huvitavaid tööülesandeid. "Pean tõesti ütlema, olen hetkel rahul. Töö on põnev ja ega ma ainult palga pärast suudakski tööd teha. Kui vaid see oleks tähtis, siis läheksin mõnda erafirmasse ja saaksin sama töö eest ilmselt tunduvalt kõrgemini tasustatud." Tulevikus tahaks Kelly siiski veidi profiili muuta ja veelgi rohkem sisuliste asjadega tegeleda. "Õpingud on andnud mulle oskuse näha oma töövaldkonda kompleksemalt, analüüsida erinevaid osi ja tunnetada seoseid nende vahel. Samas olen saanud ka enesekindluse, et olen võimeline ehk veel enamakski."

Kelly ütleb oma töö olevat hetkel projektipõhise ja toob kohe ilmeka näite: "Enne lapsehoolduspuhkusele minemist lõpetasin puhastushanke tegemise ja nüüd tagasi tulles alustasin jälle -üllatus-üllatus- puhastushankega. Mõneti on see rutiinne, ülesanded korduvad, küll aastase intervalliga, aga siiski. Ideaalis tahaksin näiteks teha aasta või paar tõsist tööd ja siis näha püsivamaid tulemusi."


Hindab haridust ja elukogemust

Kollektiivis, nagu öeldud on ligi 200 inimest ja asjaajamise teenindusbüroo puutub kokku üsna suure osaga neist. Kellelgi on vaja uut markerit ja kusagil korrusel ei tööta printer - abi saadakse ikka asjaajajate juurest. Ministriga Kellyl igapäevast kokkupuutumist ei ole, kantsleri ja asekantsleritega tuleb suhelda küll.

Kelly alluvuses töötab 9 inimest ja nendegi seas on lihtsamaid ja raskemaid persoone. Enesekehtestamise vajadust tuleb üsna tihti ette, möönab Kelly. "On osa inimesi- õnneks suurem osa, kes tulevad tööle tõesti heameelega, kes oskavad näha, et nende tööst on kasu. Ja siis on selliseid isikuid, kellest tundub vahel, et nad ootavad tööandjalt tänulikkust, et nad üldse kohale on vaevunud tulema." Sellest hoolimata on au sees osakonnasisesed sünnipäevade tähistamised, vahel käiakse koos bowlingut mängimas ja jõuluajal korraldatakse kindlasti ka oma väike istumine.

Uusi inimesi tööle palgates, hindab Kelly büroojuhina eelkõige seda, et inimesed oleksid omandanud juba hariduse, oleksid soovitavalt pereinimesed ja mitte liiga ambitsioonikad.

"Meil on üsna suur ja keeruline süsteem, mille inimene peab tööle asudes enesele selgeks tegema ja minu jaoks oleks liigne ressursi raiskamine, kui tööle võetud inimene poole aasta pärast tõdeks, et tegelikult tahab ta teha hoopis suuremaid asju ja näeb oma ametit pigem stardipakuna. Unistused peavad igaühel olema, aga meie büroosse sobib inimene, kes oskab teistega arvestada ja kes saab aru, et oma mina ei ole kõige keskpunktiks." Pereinimesed on Kelly kogemuse põhjal stabiilsemad ja korrektsemad.


Suured unistused

Kahe lapse, töö ja kodu kõrvalt väga palju vaba aega üle ei jää. "Minu aeg algab õhtul kell üheksa. Siis on lapsed oma voodites, telekas välja lülitatud. Keedan omale tee meega, süütan küünlad, võtan mõne hea raamatu. Nii laen pinged maha ja taastun."

Nagu oma alluvatele, nii lubab ka Kelly omale unistusi. Karjääri tahaks ta jätkata edasi riigisektoris. "Ma tunnen, et olen harjunud ja omaks võtnud selle süsteemi, aktsepteerima õppinud ka teatavat bürokraatiat ja kohmakust, lõppeks ka minu õpingud on ju suunatud saamaks heaks ametnikuks." Kõiki neid tegureid arvesse võttes pole vist ka imekspandav, et 15 aasta pärast sooviks Kelly olla Rahandusministeeriumi eelarve osakonna juhataja." Tahaksin tõesti ükskord ise kokku panna riigieelarve."

Mõnikord unistab Kelly ka sellest, et oleks võimalus veeta aasta-paar väljaspool Eestit. "On hetki, mil tundub, et siin on kõik nii külm ja niiske. Inimestel on pidevalt paha tuju ja mossis nägu. Siis on tunne, et tahaks "refreshi", nagu arvutis tehakse - vajutad nupule ning emotsioonid ja tunded on kõik uued."

Vahel on muidugi ka Kellyl endal halb tuju. Siis ta on tavaliselt lihtsalt vait ja võib päris paar tundi tasa püsida. Samas oskab öelda ka karmimaid sõnu. Kui olukord nõuab.

Kõige tähtsam on pere

Aga kodus ei ole Kelly kurb ega halvas tujus. "Olen aru saanud, et kõik see aeg, mis ma olen oma kallitest inimestest eemal, on nagunii kaotatud aeg. Nendega koos ei ole põhjust mossitada. Kui tänasel päeval pandaks mind valiku ette, kas pere või karjäär, siis mina valiksin pere. Ma ei tea, kuidas ma vastaksin sellele 5 aasta pärast, aga praegu on see kindlasti nii."

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

KAAMOS GROUP otsib BÜROOJUHTI

Kaamos Group OÜ

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara