Töökoht viie raudukse taga

Maailmas on kohti, kuhu vabatahtlikult minna ei tahaks. ühele ei meeldi mõte sattumisest pimedasse metsa, teisele on vastukarva ekslemine öisel ajal Kopli linnaosas. üks asi on aga kindel - vangla on paik, kuhu keegi jalga omal soovil ei tõstaks. Või siiski?

Tegelikkus on ju see, et lisaks kinnipeetavatele toimetab vangalmüüride vahel oma igapäevaseid tegemisi veel suur hulk inimesi, kes kogu seda süsteemi töös hoiavad. Sealhulgas sekretär.

Kadri Kilp on nooruke blond tütarlaps, kes sattus Harku Vanglasse ametisse täitsa teadlikult - tööle oli vaja kõrgkooli kõrvalt minna, aga müüja või lapsehoidja koht ei ahvatlenud. "Ega minu siht olnudki saada sekretäriks, otsustamisel sai määravaks pigem just valdkond, mitte amet", räägib Kadri, kes ülikoolis Nord tudeerib õigusteadust. Kadri on naistevangla referendina töötanud juba pea viis kuud, aga tema sõnul on ta vanemad senini hämmingus ja sõbrad jätkuvalt üllatunud, kui töökoha valikust juttu tuleb. Kadri jaoks on see esimene tõsine töökoht. "See on mind kõvasti distsiplineerinud," kommenteerib Kadri. "Igal hommikul tööle tulles läbin 5 raudust, esitan valvurile oma töötõendi, sõltumata sellest, et ta ju mind tegelikult tunneb. See ei ole selline töökoht, kuhu sõbranna lõunatunnil võiks külla tulla või lapsed peale kooli oma vanemate juurest läbi lipsata."

Alguspäevist Kadri mingit shokeerivat emotsiooni ei mäleta, pigem toob ta välja positiivse üllatuse: "Siin oli nii rahulik ja vaikne!" Loomulikult tehti Kadrile ka tutvustav ringkäik kogu vangla territooriumil, sealhulgas ka kinnipeetavate tsoonis. "Seal tulid naised vastu, ütlesid tere, kõik tundusid sõbralikena ja mulje ei olnud üldse mitte selline, nagu filmidest meelde on jäänud."

Harku Vanglas on keskmiselt 140 naisvangi, kes veedavad päevi nii, nagu tuhanded teised väljaspool vanglamüüre - käivad tööl ja koolis, kasvatavad lapsi, on vahel haiged, loevad raamatuid ja tähistavad jõule. Selle vahega muidugi, et nende liikumisvabadust piiravad müürid ja aiad. Kuigi kogu vangla territoorium on pea 8 hektarit suur, siis see ei tähenda, et nad oma tsoonist lahkuda tohiksid. Ka töökohta, mis asub tegelikult mõnesaja meetri kaugusel kinnipeetavate elukohast, viib kõrge aiaga piiratud koridor.

Töid tehakse erinevaid - õmmeldakse, pakitakse, volditakse. On olemas ka ema ja lapse tsoon, kus kuni 3 aastase järeltulijaga saab elada, on loodud selleks kõik sobivad tingimused, mähkmete ja beebitoiduni välja.

Kadri kinnipeetavate tsooni väga tihti ei satu. "Kord päevas ehk pean sinna mõne dokumendi viima või mingi teate edastama, ka söövad töötajad lõunat samas sööklas, küll mitte kinnipeetavatega samal ajal."

Pool 85 liikmelisest vanglapersonalist kannab tööl vormi. Kadril seda kohustust ei ole. Peamiste tööülesannetena nimetab Kadri info edastamist, kirjade registreerimist, dokumendihaldust ja arhiveerimist, samuti on ta osaline ürituste korraldamisel, olgu selleks siis väiksed sünnipäevad või jõulupidu, mille organiseerimine hetkel just aktuaalne on. Loomulikult abistab ta ka oma juhti - vangla direktorit, tegeledes lähetustega ja ajakavaga, samas assisteerib ka teisi juhte, kui vaja, suhtleb tööle kandideerijatega ja kui vaja, otsib õigeid seadusepunkte. Õpingutest väidab Kadri ka oma töös kasu leidvat. "Näen ju igapäevaselt, kuidas õigussüsteem töötab - seega saan praktikas ära kasutada koolist saadud teadmisi."

Kollektiiv on Harku vanglas Kadri sõnul hästi positiivne. Hommikuti on referendi ruum tihti see, kus tööle saabujad peatuvad, võtavad kohvi ja suhtlevad. "Isegi , kui vahel olen hommikuti unine ja pahur, siis see paneb silmad jälle särama ja tekitab hea tuju!"

Harku Vangla kollektiiv on väga sportlik. Välja on kujunenud kaks tiimi - üks armastab jalgratastega kilomeetreid mõõtmas käia, teine seltskond eelistab jooksususse ja kondiauru. Koos osaletakse nii rattarallidel, kui ka suurematel jooksuüritustel. Sel kevadel asutasid töötajad ka oma ametliku spordiklubi HVSK. Sport on parim rutiini murdja, selles on Kadri kindel.

Omavahel suheldakse ja aetakse jooksvaid asju messingeris. Harku Vanglas on see ametlik kanal omavaheliseks suhtlemiseks, kuigi jah- isiklikke kontakte seal siiski ei ole. On olemas ka intranet, mida hallatakse Justiitsministeeriumi poolt ning lisaks antakse välja ka vanglate vahelist siselehte Vangla express, kuhu iga vangla oma sündmustest kirjutab ja teada annab.

Kas on mingeid tööülesandeid, kus tunned, et sooviksid rohkem vabadust?

Kuna minu põhiline töö toimub dokumentidega - registreerimine, koostamine, arhiveerimine - siis selles valdkonnas rohkem vabadust ei oleks mõeldav. Külaliste vastuvõtud ja muu kontoriga seonduv on aga alati niivõrd erinevad, et ma tunne, et mul oleks rohkem vabadust vaja.

Kui palju Sinu meelest peab sekretär/juhiabi küsima nõu oma töös teistelt inimestelt?

Oma töös peaks sekretär teistelt nõu küsima kui see on vajalik töö paremaks korraldamiseks. Näiteks informatsiooni jagamisel leida kolleegidega koos parim viis selleks.


Millistes olukordades soovitad alati pigem nõu küsida, kui ise otsuseid teha?

Nõu peaks küsima uutes ja tundmatutes olukordades, uurima olukorra taustinformatsiooni, et selgust saada. Või sellisel juhul, kui otsus mõjutab oluliselt kedagi või midagi.

On Sinu tutvusringkonnas ametikaaslasi-kolleege? Kui tihti suhtled teiste sekretäridega?

 

Minu tutvusringkonnas on paar ametikaaslast, kuid tööasjadest räägime omavahel suhteliselt vähe. Seda sellepärast, et meie töökohad erinevad üksteisest liiga palju, neil on rohkem kliendiga suhtlemist, minu töökoha puhul "?klientidest"? rääkida ei saa. Suhtlemine jääb valdavalt organisatsioonisiseseks. Teiste sekretäridega suhtlen koolitustel ja teabepäevadel


Kas sekretärideks ja juhiabideks sobivad teatud tüüpi inimesed?

Arvan, et ühte kindlat sekretäri tüüpi ei ole, pigem peaks sekretär olema kombinatsioon mitmest tüübist. Olulisi omadusi on mitmeid ja need on vahel ka üsna erinevad, seega sellist üldistust ma ei teeks. Tegelikult oleneb konkreetsest inimesest see, kas ta sobib või mitte ja ühte tüüpi inimesed võivad samuti erinevad olla. Sekretär peab olema hea meeskonnatöötaja, usaldusväärne ja kohenemisvõimeline. Sekretär peab tahtma oma tööd hästi teha. Kui tahe on olemas, siis kõik muu on õpitav.


Kas on olnud ka raskeid tööpäevi, kui oled olnud probleemide ees, millele raske lahendust leida? Kellelt oled abi saanud?

Midagi ületamatut ei ole seni ette tulnud, natuke raske oli alguses, kuna töö ja töökoht olid minu jaoks täiesti uued ning nõudsid harjumist, palju informatsiooni oli korraga.Periooditi on tööpäevad ikka erinevad - vahel on rohkem tööd, siis on raske end jagada kõigi tegemiste vahel. Sellises olukorras on hea, kui eelnevalt oma aeg ära planeerida ja välistada ootamatused. Tavaliselt tean, milliseks mu järgnev tööpäev kujuneb. Abiks on sellistel juhtudel töökaaslased.


Kas suudad igas töösituatsioonis säilitada rõõmsa meele? Millest sõltub Sinu tööga rahulolu?

Arvan küll. Isegi kui on vahel veidi pingelisem, on kõrvalkabinetis alati keegi, kes tuju jälle rõõmsaks teeb. Tööga rahulolu sõltub sellest, kas töö mida ma teen, meeldib mulle, kas ma saan sellega hakkama ning kas see pakub mulle arenguvõimalust ja väljakutseid.


Kas puhkus on Sinu jaoks oluline? Kuidas seda veedad?

Puhkus on kahtlemata oluline, kuna töötan suhteliselt kinnises asutuses, vahepeal on vaja vanglamüüridest väljaspool ka olla. Puhkust veedan sõpradega. Mul on üks väga tore sõbranna, kellel on tavaks laupäeval Eesti kaart põrandale laotada ja siis üks koht välja valida - olgu selleks siis Patarei Vangla muuseum või Peipsi järv.


Mida teeksid siis, kui oleks võimalik tööl mitte käia?

Arvatavasti käiksingi tööl! Ainult hobidega tegeledes kaoks asja võlu - hobi muutuks tööks ja mingit vaheldust ei oleks. Pühenduks õppimisele, reisiks, loeks ja sõidaks jalgrattaga hästi palju

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

KAAMOS GROUP otsib BÜROOJUHTI

Kaamos Group OÜ

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara