Jalad värisesid ja hirm oli, mäletab Jaanika Sillandi oma esimest intervjuud tööandjaga

Iga sekretäri ülesannete hulka kuulub ilmselt ka kontori varustamine vajalike bürootarvikutega.

Jaanika Sillandil selle valdkonnaga tegelemiseks palju aega ei kulu, tema on nimelt sekretär Baltikumi suurimas bürootarvete hulgimüügi firmas Daily Service ja võimalus, et paberid - pastakad ootamatult otsa saavad, on imeväike.


Teekond Tallinn-Kiviõli-Tallinn

Jaanika on üsna värskelt ametisse asunud. Ainult 3 kuuga võibki tema karjääri Daily Service?´is mõõta. Viimased 5 aastat veetis põline Tallinna tüdruk hoopis Ida-Eesti väikelinnas Kiviõlis. Lapseootele jäädes otsustas Jaanika kolida ära mehe sünnikohta Kiviõlisse. "Arvasime, et lapsel seal hoopis vahvam ja turvalisem kasvada, kui Tallinnas.

Mehe vanemad elavad seal ja ka minule ei ole kant võõras, olen suure osa oma lapsepõlvest Kiviõlis veetnud, mul on seal palju sugulasi ja tuttavaid. Tegelikult oli kavas Kiviõlis mõnda aega elada ja siis ikka Tallinna tagasi tulla."? Peale lapse sündi plaanid muutusid ja noor perekond otsustas paikseks jääda ning Jaanika peas küpses mõte teha Kiviõlisse ilusalong. Sai ostetud seadmed ja masinad, hangitud ruumid, aga siis tegi elu ootamatult ebameeldiva pöörde. Nimelt otsustas Jaanika mees pere juurest lahkuda ja ühtäkki leidis naine end üksinda oma katki kukkunud unistuse varemetel. "Ei leidnud mingit mõtet Kiviõlisse edasi jääda, pere nimel ja perega koos olin selleks valmis, aga õnnetu üksikemana ei tundunud see variant kuigi ahvatlev olevat."? Nii pakkis Jaanika oma poja ja asjad kokku ning tuli tagasi Tallinnasse. "Siiamaani ei usu, et suutsin endas leida niipalju kindlust ja julgust otsustada - nüüd hakkan otsast peale!"?

Ootamatu tööpakkumine

Jaanikal ei olnudki algselt plaanis tööle minna, kuna pisipoja tervis oli halb ja noor ema otsustas temaga võimalikult kaua kodus olla. Ootamatult sai ta aga pakkumise Daily Service?´ilt asuda tööle firmasse sekretärina. "üks minu tuttav teadis, et otsitakse sekretäri ja soovitas mind."? Jaanika sõnul oli tal tegelikult Tallinna naastes päris suur hirm, et kes teda ikka peale viie aastast pausi tööle võtab. "Jalad värisesid ja kerge paanika oli hinges, kui vestlusele läksin. ütlesin kohe, et olen ilmselt natuke roostes, aga õnneks ei olnud see tööandja jaoks nii oluline."? Nõnda asuski Jaanika juba paar nädalat hiljem tööpostile ja on selle üle tänasel päeval väga õnnelik. "Poja tervis paraneb, ta käib juba lasteaias ja vajadusel hoiab teda ka minu ema. Ja mu töö kohe meeldib mulle!"?


Iga inimene ei sobi sekretäriks

Jaanika sõnul igaühest head sekretäri ei saa. "Sul võib küll paberimajandus korras olla, aga kui muidu nokitsed vaikselt oma laua taga ja inimestega suhelda ei oska või ei meeldi, siis head tulemust sealt tulla ei saa,"? on ta kindel. Jaanika on lõpetanud Sidekooli sekretär-asjaajaja paberitega, aga reaalses töösituatsioonis ütleb ta sellest kooliharidusest siiski väheks jäävat. "Teadmised asjaajamisest ja arhiivindusest saab koolist küll, aga sekretäri töö nõuab lisaks veel erinevaid suhtlemis- kompetentse, isiklikku aktiivsust ning algatusvõimet."?

Jaanika pidas tegelikult sekretäriametit ka aastaid tagasi, enne lapsega koju jäämist. Ta töötas Eesti Postis tehnilise sekre- tärina, peamiselt tegeles kirjade sorteerimisega. Jaanika ise ütleb, et selles töös väga loomingulisust ja eneseteostamise võimalust ei olnud. Õnneks kutsuti ta poole aasta möödudes Eesti Posti peadirektori assistendiks ja just seal sai tõelise alguse Jaanika sekretäri karjäär.

Töö - ja eraelu kokku sobitamine on keeruline

Jaanika ütleb oma kogemusest teadvat, et üksi väikse lapse kõrvalt tööle minemine on üsna raske. "Eriti, kui lapsel on tervis halb. ükskõik kui väsinud ma ka õhtul olen, isegi kui ma ei jaksa temaga mängida või raamatuid ette lugeda, siis kusagilt pean selle jõu leidma. Tema heaolu sõltub ju ainult minust ja ma pean suutma end kokku võtta. Samas nendib Jaanika, et tal on siiski elus vedanud. "Paljudel naistel, kes on saatuse tahtel üksi jäänud, ei olegi kusagile minna. Minu ema on mind alati toetanud ja aidanud, juhuse tahtel sain ka töökoha, millega väga rahul olen ja lapse tervis paraneb. Raske aeg oli, aga nüüd ma tean, et saan kõigega hakkama!"?


Tööle pool tundi varem

Jaanika alustab tööpäeva pool tunnikest varem, kui tema kolleegid. Seda põhjusel, et ta peab oma kohuseks kõiki tulijaid värske kohviga hommikul vastu võtta. Kui paljudele sekretäridele see kohvi keetmise kohustus väga ei meeldi, siis Jaanika arvates kuulub see kindlasti sekretäri tööülesannete hulka. "Mina ei näe selles küll midagi alavääristavat. Kui keegi saadaks mu tualette koristama, siis see ehk tunduks natuke alandav, aga kui on vaja, siis teeksin selle töö loomulikult ka ära."?

Kui kohvi keedetud, avab Jaanika arvuti ja igahommikuse rutiinina vaatab läbi meilid, suunab edasi, vastab, kui vaja. Tegeleb kõikvõimaliku paberitööga ja vastab telefonikõnedele. Jaanika telefoninumber on üksiti firma üldtelefon, nii et tihti tuleb suhelda ka klientidega, seega peab ta olema teadlik kõikidest pakutavatest toodetest.

Enda sõnul kasutab ta hetkel veel kataloogide, hinnakirjade ja müügiinimeste abi, sest tööl oldud aeg on veel nii lühike, kõike ei ole jõudnud selgeks õppida. Loomulikult on ka külaliste vastuvõtmine ja nende teenindamine Jaanika õlgadel. Lisaks on kontori kõrval väike bürootarvete kauplus ja kuna Jaanika laua taha paistab kätte, kui mõni kunde on abi vajamas, siis tuleb mõnikord tegeleda ka müügitööga.


Eesti sekretärid on vahvad!

Viimane suurem projekt, milles Jaanika osales, oli sekretäride konkurss, mis toimus eelmisel nädalal Venus Club?´is ning mille korraldajaks oli tema tööandja. Osalejatega infovahetus oli Jaanika ülesanne ja nii teab ta öelda, et need tüdrukud, kes finaali jõudsid, olid eranditult kõik väga vahvad ja toredad persoonid. "Kui palju pealehakkamist ja fantaasiat oli nende koduste tööde ettevalmistamisel,"? imestab ta. Kui Jaanika töötaks mõnes teises firmas, siis sellegipoolest ei oleks ta ise osalenud üritusel. "?Olen ikka nii kaua valdkonnast eemal olnud, et ei oleks tihanud."?

Firmade ühinemise aeg on töötajatele raske

Eestimaine firma Reval Impeks ühines hiljuti Leedu bürookaupade hulgimüüja Daily Service?´iga ja nüüd tegutakse ka Eestis selle nime all. Jaanika esimesed töönädalad juhtusid just sellesse ajaperioodi, kui ühinemine paberi pealt ka tegelikku ellu jõudma hakkas. Jaanika nendib, et see oli üsna pingeterohke aeg. "Tööülesanded ei ole inimestel veel paika loksunud, kohati teevad kõik kõike. Leedu pool käib siiamaani meie tööprotsesse nõustamas ja abi andmas."? Jaanika sõnul osad töötajad ka lahkusid, sest ei suutnud uusi suundi ja inimesi omaks võtta. Tema jaoks see väga valulik ei olnud, kuna uue töötajana puudus tal kogemus-harjumus vanast keskkonnast.

Erinevad töökultuurid

Kui Jaanika võrdleb oma kogemust Eesti Postis ja nüüd Daily Service?´is, siis erinevused on tajutavad. Alustades kasvõi sellest, et kui enne oli ülemuseks üle keskea härrasmees, siis nüüd hoopis kaks tegusat noort naist. Kui Eesti Postis oli Jaanika ainult oma bossi käsutuses, siis nüüd assisteerib ta lisaks juhtidele ka kogu kontorit. Kui Eesti Postis toimus igal hommikul 10- minutiline koosolek, kus arutati läbi kogu eesolev päev - kes tuleb, mida tehakse, mis kell jne., siis nüüd kujunevad tööpäevad pigem jooksvalt ja paindlikult. "Vahel unustatakse ära, et on külalisi kutsutud, siis tulebki kärmelt reageerida ja lahendused leida. Ja see, kui asjad ei ole planeeritud, tähendab, et peab õppima prioriteete seadma."?

Jaanika sõnul on kogemused juhtidega mõlemas töökohas positiivsed. Erinevad küll, aga positiivsed. Head juhti iseloo- mustavad tema arvates lihtsad, inimlikud omadused - sõbralikkus ja avatus, ta peaks oskama vajadusel nõu anda ning juhendada, suutma töötajaid innustada. Daily Service tööõhkkonna ütleb Jaanika olevatki avatud, sõbralikku ja eluterve. "Me saame omavahel hästi läbi, mingeid suuri hierarhiaid ma ei taju, pigem on suhtlemine vaba ja kompleksideta. Ma võin teha bossile komplimendi, "?et nii lahedad saapad sul"? või kiidab tema minu uut prossi. Kui ma oma ülemustega kusagil ööklubis näiteks kohtuma peaksin, siis oleks see täitsa OK. Oma eelmise juhiga ma sellist situatsiooni hästi ette ei kujuta!"?

Jaanika sõnul on tähtsaimaks tööõhkkonna loojaks inimesed, kes igapäevaselt koos toimetavad. "Kui kõik ajavad oma rida ja omavaheline kommunikatsioon ei tööta, siis kannatab nii töö, kui ka tuju."? Praegu on Daily Service?´i kontoris tööl 22 inimest. Jaanikale tundub, et väiksemas kollektiivis on parem töötada. Ta toob näite Eesti Posti aegadest, kus ta sekretärina kõigile sünnipäevalastele lilli viimas käis, ise praktiliselt neid inimesi tundmata."?Väikses meeskonnas, tunnevad kõik üksteist, ollakse pigem sõbrad, kui töökaaslased, jagatakse ka tööväliseid muresid ja emotsioone. See on palju kergem!"? on Jaanika veendunud.

Väikesed enesetõestused iga päev

Jaanika kinnitab jätkuvalt, et talle meeldib olla sekretär. "Mulle meeldib, et mind vajatakse, et ma saan abiks olla! Mulle meeldivad väikesed töövõidud, isegi siis, kui keegi teine neid ei märkagi."? Suuri õnnestumisi Jaanika nimetada ei oskagi, tema arvates ongi olulisem selline vaikne rahulolu oma igapäevatööga. "Kõige meelejäävam elamus senisest kogemusest Daily Service?´is oligi esimese töönädala lõpp, mil kolleegid reede õhtul enne kojuminekut järgi hõikasid, et loodavad mind esmaspäeval jälle näha! Siis valdas küll mõnus tunne, et ma saingi hakkama!"?

Hea välimus eeldab head palka

Sekretäride palgast rääkides, ütleb Jaanika, et see on väiksevõitu küll. "Eeldatakse, et sekretär peab hea, rõõmsameelne ja värske olema kogu aeg. On ta ju omamoodi nagu firma logo. Aga me kõik ju teame, palju maksab näiteks üks korralik kostüüm. See summa võib küündida sekretäri keskmise kuutasuni. Siin ei ole isegi rõhk sellel, et raha on alati liiga vähe, vaid kui inimesel oma töökohustuste tõttu tuleb kogu aeg eesliinil olla ja särada, siis loomulikult kaasnevad sellega omad kulud."? Oma garderoobi Jaanika väga suureks ei pea. Tal on oma kindlad riided, millega tööl käia ja sestap eriti palju aega enese sättimine hommikuti ei võta. Küll aga kuulub igahommikuse rutiini juurde soengu tegemine ja kerge meik. Jaanika meenutab Eesti Posti aegu, mil maja all oli juuksur, kus töötajad said sümboolse summa eest soenguid teha. "Lõunavaheajal käisin juuksurist läbi ja kogu ülejäänud päev sai positiivse noodi!"?

Pere on suurim väärtus

Vahepealsed rasked ajad viisid Jaanika selleni, et ta unustas peaaegu ära unistamise. "Ma tahan lihtsalt õnnelik olla!"? Jaanika jaoks tähendab see seda, et tema lapsel oleks turvaline ja mõnus lapsepõlv ning et lähedased oleksid olemas ning terved. "Ma ei kujuta ette näiteks elu oma emata. Ta on olnud mulle ema, sõbranna, nõuandja eest. Ilma perekonnata tunduks elu palju kurjem,"? on Jaanika kindel.

Suuri plaane ja eesmärke Jaanika endale seadnud ei olegi. "Mul oli ju kogu elu paigas - kodu, laps, pere, karjääriplaanid... ühel hetkel kukkus see kõik kildudeks ja nüüd ma enam ei kavanda detailideni oma elu."? Pigem naudib Jaanika hetki ja ei vaeva pead mõttega, et mis temast 10 aasta pärast saab.

Parimaks lõõgastusekski ütleb Jaanika olevat võimaluse olla koos oma poja ja lähedastega. "?Isegi kui rohkemaks parajasti jõudu ei ole, siis kaissu jaksan oma lapse ikka võtta! Ja sellest piisab."

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara