Mida ootab juht alluvalt. Vabandust, inimeselt

Selleks et juhi ja alluva koostöö sujuks, on oma salanipid. Kogenud tegijad teavad.

Kogenud juhid teavad, kuidas ajada asju nii, et töötajad vastaksid neile püstitatud ootustele ja firmaasjad liiguksid õiges suunas. Hea töösuhe saab alguse juba tööintervjuul. Kogenumadki juhid ei suuda alati ette näha, kas väga hea mulje jätja on tingimata ka inimene, kellega aastaid koos töötada.

On ametikohti, mille täitmisel hindavad tööandjad pigem professionaalseid oskusi, jättes isiksuseomadused tagaplaanile (nt raamatupidaja). Samas võib mõnele särasilmsele ja õpihimulisele müügiinimesele andestada kogemuse puudumise, kui tal on piisavalt tahet saada heaks tegijaks.

Kirglikkus paelub

Tark juht ei jäta intervjuul küsimata, kuidas on lood töölepürgija isikliku eluga. Sihiks pole kandidaati diskrimineerida ega eraellu tungida. Oluline on mõista, kas töösoovijal on töö kõrval elus ka muid eesmärke või millised on näiteks tema hobid. Kogemus näitab, et need, kel oma elu tervikuna olemas ja huvitav, saavutavad ka paremaid tulemusi.

Kindlasti uurib enamik juhte, kui väga uus inimene ikka tahab seda tööd teha. Motivatsioon ja pühendumine on kestva töösuhte olulisemad alustalad.

Küsimus pole tegelikult kunagi selles, milliseid alluvaid enda juurde tööle saada, vaid millised inimesed nad on. Firmas, kus töötajad ei tea, mida juhid mõtlevad, ja vastupidi, on kotermann sees.

Juhid ei peaks kartma iseseisvalt mõtlevaid ja tegutseda tahtvaid töötajaid. Need on inimesed, kes viivad firmat edasi, sest neil on ambitsiooni kuhugi jõuda. Tõsi, tihti ei malda nad kaua alluvana töötada ja pürivad ise näiteks ettevõtjaks. Ka selle üle võib juht rõõmustada - ta on andnud inimesele piisava hüppelaua ja julguse iseseisvuda.

Juhid määravad enamasti ka firmasisese emotsionaalse kultuuri. Võib juhtuda, et kõik tunnevad ennast vabalt ja teevad nalja, ent seejuures teab siiski igaüks oma vastutust ja mida talt oodatakse. ülemusega semutsema ei kiputa. On aga küllaga neidki juhte, kes anarhia hirmus eelistavad kontrollida kõike ja kõiki. Sealjuures võivad nad olla ka äriliselt edukad. Iseküsimus on, kui kaua töötajad sellises firmas töötamist naudivad.

Ettekanne "Kuidas vastata juhi ootustele"? 2003. aasta bürootöö konverentsil. Järgmine bürootöö konverents "Kultuur ja väärtused"? toimub 2.-3. veebruarini Pärnus.


Vaata:

www.sekretar.ee/konverents

Aktivistidega on mõnus

Anna ületöötanud kolleegist teada

 • Aktiivseid töötajaid armastavad juhid rohkem tööga koormata, sest nendega on nii mõnus asju ajada. Juhid ise nendivad, et see on inimlik. Ikka antakse ülesandeid meelsamini sellele, kes taipab lennult, on kiire ja vastutulelik.
 • Samas on hea, kui keegi annab juhile teada kolleegist, kes on ületöö all õnnetult looka vajunud. Sest lisatööle "stopp"? ütlemine on kahjuks aktivistide nõrgemaid külgi.
 • Allikas:

  Eesti Päevaleht

  Osale arutelus

  • Tiina Saar

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

  Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

  Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

  Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

  Küsitlus

  Millal plaanid suvel puhata?

  • Juunis
   17%
   17%
  • Juulis
   83%
   83%
  • Augustis
   0%
   0%
  • Ei puhkagi suvel
   0%
   0%
  • Muu
   0%
   0%

  Valdkonna tööpakkumised

  Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

  Maxima Eesti OÜ

  13. märts 2018

  Teabevara

  Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine