Kuulujutud kollektiivis? Tasakaal vajub käest

Mida siis teha, kas jutud keelata? Läbi aegade on kogetud, et see ei aita. Tasakaalu taastamiseks tuleb suu puhtaks rääkida.

Selleks on hea istuda ühisesse ringi, kus keegi pole kellestki kõrgem ega madalam. Samas on igaüks ringis kõigile näha, "selja taga"? ei saagi rääkida. Eestis ja Soomes nimetati taolist ringis istumist kärapidamiseks ehk kärajateks.

Kära tehes ehk üksteisega rääkides saab selgemaks ka põhjus, miks asjalood on paigast ära. Sünnivad mõtted, kuidas ühine tegevus taas soovitud teele lükata.


Avatud ruumi meetod

1985. aastast alates kasutatakse kärajate ehk ürgsete kogukondade arupidamisviisi avatud ruumi meetodi (Open Space Technology) nime all. Harrison Owen, organisatsioonide käitumise uurija ja meetodi sõnastaja, kasutas seda mitmesaja osalejaga ülemaailmsel konverentsil. See on lihtsam kui ükskõik milline teine meetod. Aga ka odavam ja tõhusam.

Ta andis osalejatele teada konverentsi toimumise koha, teema, algus- ja lõpuaja. Kolmepäevase rahvusvahelise konverentsi päevakord, töörühmad ja nende juhtimine, kirjalike kokkuvõtete tegemine ning nende igale osalejale lõpuks väljatrükituna kätte andmine lepiti kokku esimese päeva hommikul vähem kui tunni ajaga. Kogu protsessi ohjamisega tuli toime üks inimene. ülejäänu tegid kokkutulnud ise. Ohjaja peamiseks ülesandeks oli julgustada neid ise hakkama saama.

Samal moel on üle maailma talitatud juba kakskümmend aastat. Eestis juhendas Harrison Owen avatud ruumi kolmepäevast koolitust kolm aastat tagasi. Sellest alates on meetodit kasutatud paljudes ettevõtetes, organisatsioonides ja konverentsidel. Möödunud aastal ilmus avatud ruumi meetodi käsiraamat ning juulist detsembrini toimusid regulaarsed koolitused. Eestis on meetodil praegu üle poolesaja moderaatori, kes on koondunud avatud ruumi instituudi ümber.

üks seadus, neli juhist

Meetodi lähtekohaks on ruumi avaja sügav hoolimine igast osalejast. Igaüks ringis võib kirjutada paberile oma probleemi, millest hoolib, seda teistele nimetada ning seinale päevakavasse panna.

Iga küsimus saab arutamiseks oma aja ja koha. Teised arutamisest huvitatud panevad end kirja samale lehele - nii moodustuvad töörühmad. Küsimuse sõnastaja vastutab arutelu toimumise ning mõtete kirjapaneku eest.

Arutamisel järgitakse kahe jala seadust. Igaüks leiab oma kaht jalga kasutades töörühma, kus tal on midagi õppida või öelda. Lisaks on neli juhist: kohal on õiged inimesed, juhtuvad õiged asjad, kui see algab, on õige aeg, ja kui see on läbi, siis see on läbi.

Aruteludes kirjapandud mõtteid hinnatakse, enim hääli saanud probleemid vajavad kiiret lahendamist, et organisatsioonis tasakaalu taastada.

Avatud ruumi meetodit võib kasutada kõikjal - alates pereringist kuni suurte ühiskondlike probleemide lahendamiseni. Kõikjal, kus on vaja suu puhtaks rääkida. Sageli peegeldab probleeme töökohas just pereringis juhtuv.

Allikas: www.pare.ee

Konverents

Mikk Sarv esineb Tartus:
Tänavuse personalijuhtimise konverentsi "Tasakaalu otsiv organisatsioon"? eelõhtul avab Mikk Sarv tasakaalu teema koos kõigi konverentsil osalejatega.

Otsitakse vastuseid küsimustele:

 • mis on tasakaal minu, minu meeskonna, minu organisatsiooni ning kolleegide jaoks;
 • kas ja mil määral on tasakaalu saavutamine meie enda võimuses;
 • mis määrab elus tasakaalu saavutamise;
 • milliseid tulemusi saavutab tasakaalus olev inimene ja organisatsioon?
 • Allikas:

  Eesti Päevaleht

  Osale arutelus

  • Mikk Sarv

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Viljandi Pärimusmuusika Ait

  Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

  Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

  Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

  Küsitlus

  Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

  • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
   28%
   28%
  • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
   17%
   17%
  • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
   10%
   10%
  • Suvepäevi ei peeta
   45%
   45%

  Valdkonna tööpakkumised

  PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

  PricewaterhouseCoopers AS

  27. jaanuar 2019

  Uudised

  Teabevara