Kuidas ära tunda viiruseid, troojalasi, rämpsvara ja muid "?pahalasi"??

Oma töökoha arvuti hooldamisega peaks tegelema eelkõige sekretär ise, ehk oleks normaalne osata ära tunda viirustega e-kirju, teada kuidas troojalased või muud "?pahalased"? levivad ning mil moel on võimalik neist hoiduda.

Millised on peamised ohud Sinu arvutile?

1. spioonitarkvara - hinnanguliselt 80% arvutitest sisaldavad selle kasutajale teadmata spioonitarkvara, mis "?nuhib"? paremal juhul ainult arvutikasutaja käitumist, halvemal juhul võimaldab vaba juurdepääsu arvutis ja ettevõtte võrgus olevatele konfidentsiaalsetele andmetele. Vältida on seda praktiliselt võimatu, tasuks lihtsalt mitte külastada "?kahtlase"? sisuga (porno, seks, häkk jms) lehekülgi. Soovitavalt kord nädalas panna käima vastav tarkvara, mis otsib ja kustutab neid. Sellega saab iga sekretär hakkama ;-)

2. viirused, troojalased - levib peamiselt e-posti vahendusel või interneti "?tumedatest"? nurkades. Uuema Microsofti tarkvaraga arvutid, milledel on kenasti kõik turva-uuendused ("?Security update"?) ära tehtud, annavad tavaliselt aegsasti märku võimalikest ohtudest -> ehk OK vajutamise asemel kindlasti loe, mida üldse küsitakse.

Siiski

REEGEL NR 1 -> inglise keelset kirja, millele on lisatud mingi manus või link, ÄRA AVA (ainult siis, kui Sa tunned seda inimest ja selle sisu on taolisel kujul oodatud). REEGEL NR 2 -> ära ava ka eesti keeles Sinu sõbralt või tuttavalt tulnud n.ö. kummalisi manuseid, enne kui oled inimeselt üle küsinud, et mis see on või kas ta üldse teab sellest midagi (probleem selles, et nt Sinu nime ja e-posti aadressiga e-kirja saab ükskõik kes maailmas saata).

Viiruste vastu aitab loomulikult antiviirustarkvara, mis tänapäeval teeb kõik temale vajalikud toimingud ilma kasutajapoolse abita.

3. spämm - kardetavasti on sellega kokku puutunud pea iga e-posti aadressi omav isik. See pole küll niivõrd suur oht arvutile, kuid võidelda sellega ilmselt tuleks. Arvutile on spämm ohuks ainult siis, kui peaksid klikkima suvalisi manuseid või linke vms (vaata eelmist lõiku viirustest). Spämmi vastu aitab kõige efektiivsemalt spämmifiltri tarkvara, mis püüab mingite etteantud ja seadistatavate nõuete kohaselt eristada saasta õigest. Kuid mõnikord võib juhtuda, et ka "?õiged"? e-kirjad mahuvad "?saasta"? nõuete alla ja vastupidi. Seega ei ole olemas 100% rohtu spämmi vastu.

Siiski

REEGEL NR 1 -> ära registreeri oma tavalist (tööalast või igapäevast) e-posti aadressi nt e-posti listidesse (nt minu kogemuse kohaselt üks väga hull koht on Yahoo"™ga seotud mailinglistid) või mingitesse uudiskirjadesse või tasuta tarkvara allalaadimiseks (tuleta meelde vanasõna, et tasuta lõunaid pole olemas ;-).

REEGEL NR 2 -> püüa vältida oma organisatsiooni kodulehel e-posti aadresside näitamist tavapärasel moel (nimi@asutusenimi.ee), vaid kasutada @ märgi asemel mingeid muid sümboleid (nt nimi[ät]asutusenimi.ee). Ehk kes seda loeb, saab aadressist aru, kuid robotid jäävad jänni.

4. Sina ise - kõige suurem oht arvutile on alati selle kasutaja ;-) Seda ohtu saab vähendada, kui lugeda taolisi artikleid, käia koolitustel või lugeda rahulikult ja mõttega kõiki hoiatusi, millest arvuti kasutajat teavitab.

Iga sekretär on oma arvutile parim IT-i mees (või naine).

Osale arutelus

 • Madis Sassiad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara