Kes kunagi on sekretär olnud, see sekretäripäeva tähistamata ei jäta

Sekretäride ja bürootöötajate kevade märk on rahvusvaheline sekretäride päev, mida tähistatakse aprillis.

24.-30. aprillil 2006.a ehk aprillikuu viimasel täisnädalal toimub rahvusvaheline sekretäride ametinädal, mille kulminatsioon on kolmapäeval, 26. aprillil. Just siis tähistatakse rahvusvahelist sekretäride ametipäeva.

Kui Eestis leidub veel juhte ja bürootöötajaid, kes pole sellest ametipäevast midagi kuulnud, siis näiteks Ameerikas on see traditsioon väga tähtsal kohal. Sekretäride päev on seal väga levinud. Sel päeval teevad juhid oma abidele kingitusi ja viivad pidulikule lõunale.

Eesti Juhi Abi ühingu asepresident

Sirje Orvet-i
sõnul hakkas ühing Eestis sekretäride päeva juurutama kohe peale ühingu moodustumist tosin aastat tagasi. Seda peamiselt ühingu tollaste eeskujude ja ergutajate abil Soome professionaalsete sekretäride ühingust, kes omakorda said innustust Ameerikast.

Sirje Orvet: "Sekretäride päeva me käsitame kui tsunfti suurt pidupäeva, kuidas muidu. Ja meie rõõmuks on ta igal aastal märkimist leidnud nii ürituste-, koolituskorraldajate, ajakirjanike kui sekretäritööd tegijate töökaaslaste ja juhtide poolt - kui muidugi targalt ja varakult on oma töökohal märku antud, et ka sel aastal on niisugune päev tulemas"?

Kuidas juhile märku anda?

Vahel ei ole sekretärid, assistendid ja juhiabid endale, ning samas ka oma juhile teadvustanud, et neil selline põnev ametipäev olemas on. Kavala nipi, kuidas juhile ametipäevast märku anda ja millega teda ja ka iseennast "üllatada", õpetab Tallinna Majanduskooli sekretäri- ja ametnikutöö osakonna juhataja

Janne Kerdo
: "ühel aastal paar nädalat enne sekretäride päeva märkisin juhi kalendermärkmikusse vastava päevale "Sekretäride päev". Pole möödunud aastat, kui tänaseks juba endine ülemus ei sooviks "Head sekretäride päeva!""?.

Sekretäride päev tuleks enda jaoks tähtsaks muuta

Janne Kerdo arvab, et kui vahel tundub, et keegi seda päeva ei tea või tähtsaks ei pea, siis eelkõige tuleb see päev endale oluliseks teha. "Kui kirjeldada sekretäride päeva omadussõnadega, siis nendeks on "päikseline", "naeratav", "hooliv", "sõbralik".

Kes kunagi on sekretär olnud, see sekretäripäeva tähistamata ei jäta. "Olles ise vastava valdkonna õpetaja, võiks arvata, et täna on sel päeval minu jaoks teine tähendus - kuid ei. Hinges on mulle see päev tähtis, sest see on MEIE PÄEV (ju ma olen ikka edasi asjaajaja)"?.

Mida arvavad bürootöötajad?

Tublid bürootöötajad väärivad tähelepanu. Hea võimalus tunnustust jagada on sekretäride päeval. Mis aga võiks olla parim kingitus? Vastuse annavad erinevate ettevõtete ja asutuste bürootöötajad.

Telekommunikatsiooni ettevõte juhiabi

Kristi
sõnul on neil juba mitu aastat sekretäride päeva tähistatud. Hommik algab lillede ja tordiga ning tööpäev lõppeb väljasõidu ja meelelahutusega, näiteks bowlinguklubis. Kristi hindab sellist erilist päeva parimaks kingituseks.

Haridus- ja Teadusministeeriumis asjaajamise talituse eksperdina töötav

Signe
rääkis, et nemad korraldavad igal aastal sekretäride päeval (asjaajamise talituses töötab koos juhatajaga 12 inimest) ürituse, kus on oluline osa ka ühistegevusel: näiteks ühine koolitus ja meeskonnatöö. Signe arvates on ametipäev ministeeriumi asjaajajate töös tähtsal kohal.

Energeetika ettevõtte personalijuht

Külli Vassus
on aga oma ettevõtte sekretäri tunnustamiseks saatnud ta sekretäri ametipäeval korraldatavale sekretäride konverentsile.

Veel mitmed sekretärid ja bürootöötajad kinnitasid, et ootavad ametipäeval eelkõige meelespidamist. Parimaks tunnustuseks peetakse head sõna ja kiitust. Reklaamibüroo Tank assistent

Marika Tarvise
arvates tekitab see sooja tunde ja näitab üles hoolivust.

Kingituseks aga oodatakse kõige enam lilli ja Å?okolaadi. Kingituste ootusena pakuti välja ka näiteks vaba päeva, enesetäiendamise koolitust, SPA puhkust ning kaubanduskeskuse või ilusalongi kinkekaarti.

Mida arvavad juhid?

üks suurim ja edukaim IT-ettevõte Baltikumis on MicroLink, kus töötab 250 inimest. Tähtsal kohal ettevõtte jaoks on üldsekretär ja büroojuht, kes töötavad tihedas ja sujuvas koostöös, asendades vajadusel teineteist.

MicroLink Eesti juhatuse esimees

Peter Priisalm
peab eduka sekretäri isikuomadusteks kohusetunnet, püüdlikkust, kommunikatsioonioskust, emotsionaalset intelligentsust ning soovi pidevalt teha erinevaid asju paremini.

Peter Priisalm teab, et sekretäride päev on liikuv püha ja seetõttu ei saa ta seda alaliselt kalendrisse märkida. Küll aga tähistatakse MicroLinkis ametipäevana hoopis süsteemiadministraatorite päeva, sest see on nende äri põhitegevus ja erinevat tüüpi süsteemiadministraatoreid on tööl väga palju.

Peter Priisalm peab tunnustamist väga oluliseks aga mitte ainult ametipäeval. "Nii nagu naised soovivad, et neid peetaks meeles ka muudel päevadel peale naistepäeva, nii peaks ka sekretäre tunnustama ikkagi ennekõike siis, kui nad on tunnustustväärivaga hakkama saanud ja seda tihemini kui kord aastas. Kindlasti on tore, kui kolleegid sekretäre sel päeval ka väikest viisi meeles peavad. MicroLinki sekretäri ja büroojuhi puhul loodan, et see on päev, mil nad võivad enesele tunnistada, et MicroLink on andnud neile mõistlikud võimalused enese realiseerimiseks ja töö nautimiseks nii seltskonna, töövahendite kui ka tegevusvabaduse mõttes ja nad võivad üldjoontes oma töökohaga rahul olla"?.

Osale arutelus

 • Anneli Rahula

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara