Kingi tegemine toob firmale erisoodustusmaksu

Järjest enam tööandjaid kasutab oma töötajate motiveerimiseks muid vahendeid, kui üksnes palga tõstmine. Töötajatele tehakse kingitusi, pakutakse sportimisvõimalusi spordiklubides või korraldatakse pidusid.

Eesti maksuseadused on seesuguste motivaatorite maksustamisel suhteliselt konkreetsed ja erandeid üldiselt ette ei näe. Igasuguse töötajale tasuta või turuhinnast odavamalt antava kauba, osutatava teenuse või rahaliselt hinnatava soodustuse puhul on tulumaksuseaduse mõttes tegemist erisoodustusega, mis kuulub maksustamisele. Seetõttu on artiklis edaspidi töötajatele tehtud kingitused lahterdatud ka üldnimetaja "erisoodustused" alla.

Kuna erisoodustuse puhul on tegemist palgatulu erivormiga, loetakse erisoodustuse saajateks kõiki isikuid, kellele rahas tehtud väljamakseid maksustataks palgana. See tähendab, et erisoodustuse saajaks võib olla lisaks töölepingu alusel töötavale füüsilisele isikule ka töövõtu-, käsundus- või muu võlaõigusliku lepingu alusel töötav isik. Samuti ka avalik teenistuja ja juhtimis- või kontrollorgani liige. Lisaks eelnevalt nimetatud isikutele loetakse erisoodustuseks ka kingitused, mis tehakse nende abikaasale, vanematele või lastele.

üldjuhul on erisoodustuse esemeks igasugune töötajale tehtud kingitus, hoolimata selle väärtusest, liigist, andmise hetkest jms.

Peamiselt eksitakse erisoodustuse määratlemisel sellega, et arvatakse, et erisoodustuse andmine peab tekitama tööandjale kulu.

Tegelikult on erisoodustusega tegemist juhul, kui töötaja saab endale töösuhtest tulenevalt rahaliselt hinnatava eseme või soodustuse, ehk tegemist on töötaja tuluga.

Äärmiselt oluline on, et erisoodustuse andmine peab tulenema töösuhtest. Näiteks, kui ettevõte jagab tänaval kõigile möödujatele kingituseks pudeli veini ja veini saajate hulgas on ka ettevõtte töötaja, ei ole tegemist erisoodustusega, sest isik oleks veinipudeli saanud ka siis, kui tal ei oleks töösuhet olnud.

Kuigi tulumaksuseadus erisoodustuse maksustamisel erandeid ette ei näe, on välja pakutud, et äris tavapärase viisakuse puhul ei tohiks rääkida erisoodustusest. Eelkõige puudutab see just lilli, mis kingitakse töötajale sünnipäevaks või mõne muu tähtsa sündmuse puhul.

Samas ei ole maksu- ja tolliamet avalikult avaldanud seisukohta, et seesugust erandit tehtaks ning seega võib iga konkreetse juhtumi korral maksustamine sõltuda ettevõtte raamatupidamist kontrollivast revidendist.

Nii nagu varem öeldud, maksustatakse tehtud kingitusi sarnaselt palgatuluga. Erisoodustuse hinnaks on tavaliselt hüve turuhind.

Juhul kui töötajale müüakse kaupa või osutatakse teenust turuhinnast odavamalt, on erisoodustuse hinnaks turuhinna ja töötaja poolt makstud hinna vahe.


Kingituselt peab maksma nii tulu- kui ka sotsiaalmaksu

maksude arvutamine erisoodustustelt

 • nt kingitud 500kroonise raamatu maksud äriühingule
 • tulumaks: summa leidmiseks korrutada erisoodustuse hind 23/77-ga (kuna hüve on saadud netosummas) 500?—23/77=149 kr
 • sotsiaalmaks: arvutatakse brutohinnast 649?—0,33=214 kr
 • käibemaks: juhul kui äriühing on kingituse soetamisel sisendkäibemaksu maha arvanud, tuleb tasuda omatarbelt ka käibemaksu 500?—18/118=76 kr
 • erisoodustuselt ei maksta

  • töötuskindlustusmakset
  • kogumispensionimakseid
  Deklareerimine: töötajatele tehtud erisoodustused tuleb deklareerida tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni (TSD) lisas 4 sellel maksustamisperioodil, mil toimub hüve üleandmine.

  Allikas:

  Äripäev

  Osale arutelus

  • Madis Uusorg

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

  Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

  Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

  Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

  Küsitlus

  Kas osaled võistlusel PARIM SEKRETÄR 2018?

  • Osalen ise
   0%
   0%
  • Soovitan kolleegi
   0%
   0%
  • Soovitan tuttavat sekretäri
   0%
   0%
  • Ei osale ega soovita, kuid jälgin võistlust veebis
   40%
   40%
  • Ei osale ega soovita
   50%
   50%
  • Muu
   10%
   10%

  Valdkonna tööpakkumised

  Maxima is looking for a MANAGEMENT BOARD ASSISTANT

  Maxima Eesti OÜ

  22. aprill 2018

  Maxima otsib BÜROOJUHTI

  Maxima Eesti OÜ

  24. aprill 2018

  Teabevara