Vaimne intelligentsus - mis see on?

Kiirete muutuste aeg, mil valdav töö on vaimne, esitab uusi väljakutseid. Organisatsioonidel on vaja konkurentsis püsimiseks tööle pühendunud inimesi ja meeskonnatööd. Ettevõtetelt nõutakse lisaks headele töötulemustele ka sotsiaalse vastutuse võtmist nii looduse, keskkonna kui ka inimeste eest. Inimestelt nõutakse eesmärgikindlust, eetilisust ja paindlikkust.

Millest sõltub võime kõigi nende väljakutsetega toime tulla? Vaimse intelligentsuse teooria ühe rajaja ja samanimelise raamatu autori Danah Zohari sõnul vajab inimene selle kõigega toimetulekuks lisaks IQ-le ehk ratsionaalsele intelligentsusele ja EQ-le ehk emotsionaalsele intelligentsusele ka vaimset intelligentsust ehk SQ-d.

Vaimne intelligentsus võimaldab anda tähenduse kõigile tegevustele ja igapäevatööle, olles eelduseks tööle pühendumisele. Samuti aitab SQ seada meie tegevused, kogemused ja elulised avastused laiemasse ja tähendusrikkamasse konteksti.

Zohar pidas kõige olulisemaks vaimse intelligentsusega seotud omaduseks võimet olla iseseisev ja sõltumatu ja langetada otsuseid lähtuvalt oma väärtushinnangutest ja jääda põhimõtetele truuks.

SQ (inglise keeles spiritual synapse quotient) tähendab tõlgituna vaimse sünapsi koefitsienti. Arvutitel on kõrge IQ ja sageli on ka loomadel kõrge EQ, kuid ainult inimesel võib olla SQ.

Võtmesõna - eneseteadlikkus

Vaimne intelligentsus on ennekõike seotud küsimusega "kes ma olen?"? ehk eneseteadlikkusega. SQ tähendab paindlikkust, loovust, võimet tajuda tervikut ja olla eetiline. SQ sunnib meid esitama küsimust "miks?"?. SQ on seotud inimese võimega ületada raskusi ja tulla toime keerukate eluprobleemidega ning saavutada püstitatud eesmärke. Zohar väidab, et hetkel on ühiskonna kui terviku vaimsus madalseisus, mis väljendub ebaeetilises käitumises ja materiaalsetele väärtustele keskendumises. Igal organisatsioonil oleks oluline leida oma tegevusele ühiskonna seisukohalt laiem tähendus ja olla tulevikku suunatud.

Juhtimise ja meeskonnatöö seisukohalt on SQ tähtis terviku tajumisel ja süsteemsel mõtlemisel, mida nimetatakse ka helikoptermõtlemiseks. See võimaldab inimesel olla visionäär ning meeskonnatöötajana mõista samal ajal enda ja teiste inimeste rolli edu saavutamisel.

Vaimne intelligentsus SQ tähendab

"¢"¢võimet olla eetiline (omada kindlaid väärtusi ja põhimõtteid);"¢"¢ tajuda tervikut;"¢"¢ tulla toime keerukate olukordadega;"¢"¢ seada eesmärke ja püüelda nende poole raskustele vaatamata;"¢"¢ seada sündmused laiemasse konteksti;

"¢"¢ olla loov

SQ teooria looja

Danah Zohar,

juhtide arendaja ja kirjanik:

Loovuse juhtimisse toomine aitab jõuda selleni, mis tegelikult on inimeste jaoks oluline. Kui töö on inimesele eneseväljendus, on ta loovam ja tulemuslikum. Seetõttu on SQ põhimõtteid järgivate organisatsioonide eluiga pikem.

Osale arutelus

 • Anu Virovere

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

BVT PARTNERS otsib BÜROOJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

28. juuni 2018

Teabevara