Ere Valgemäe: Ka ebameeldivate ülesannete juures tuleb leida oma plussid

Keskkonnaministeeriumi 7 korruse akendest avaneb võimas vaade sadamale ja kevadpäikeses vastu silleradavale merele. Ere Valgemäe sõnul küll väga tihti seda vaadet nautima ei jõua, sest eelkõige tuleb ju tööd teha.

Ere on Keskkonnaministeeriumis referent. Tema kinnitusel sekretäri ametinimetust Keskkonnaministeeriumis ei tunta. On referendid ja administraatorid, aga nende töö on muidugi igati sarnane sekretäritööga. Nii ministril, abiministril kui kantsleritel on oma referendid. üldise asjaajamise eest vastutab asjaajamise büroo, kus siis tegeletakse kogu ministeeriumit hõlmava tugitegevusega - registreeritakse e-postiga saabunud kirjad ning suunatakse antud küsimusega tegelevale struktuuriüksusele. üldtelefonile vastab administraator, kes suunab kodanike kõned edasi vastava alaga tegelevale ametnikule.

Keskkonnaministeeriumi valitsemisalas on riigi keskkonna- ja looduskaitse korraldamine, loodusvarade kasutamise, taastootmise ja arvestamise korraldamine, keskkonnajärelevalve. Keskkonnaministeeriumi missioon on luua Eesti arengule sellised eeldused ja tingimused, mis tagavad meie liigirikka looduse ja puhta elukeskkonna säilimise ja kindlustavad loodusvarade säästliku kasutamise.

Ere ülesanne abistada ministrit ja abiministrit. "Suhtlen ministri ja abiministri vastuvõtule soovijatega ja edastan nende probleemid ning vajadusel kooskõlastan ministri või abiministriga kohtumise aja. Vastan telefonikõnedele ja korraldan ministri ja abiministri poolt läbiviidavaid nõupidamisi ja kindlustan nende ettevalmistamise jne", kirjeldab Ere oma igapäevast tööd.

Kuigi minister Villu Reiljan on kindlasti ka särav poliitiline figuur Eesti majanduselus, siis Ere näeb oma tööd siiski riigitööna, mitte poliitikana. Ja kuigi Ere on töötanud ka eraettevõttes, eelistab ta riigisfääri: "See tundub mulle kuidagi stabiilsem."

Tegelikult Ere Tallinnast pärit ei ole. "Olen sündinud ja kasvanud looduskaunis kohas, sealt ka minu loodusearmastus. Pärast keskkooli lõppu läksin õppima Räpina Kõrgemasse Aianduskooli, kus minu erialaks oli keskkonnakaitse." Referendi ametisse jõudis Ere juhuslikult. Erialast haridust tal ei ole, ise on ta end jõudumööda erinevatel kursustel ja seminaridel täiendanud.

Küll aga peab Ere oluliseks, et igal Keskkonnaministeeriumis töötaval inimesel oleks loodushoidlik maailmavaade. ühised hoiakud liidavad inimesi ja aitavad ka töösuhetes paremaid tulemusi saavutada. Liiatigi arvestatakse ministeeriumi igapäevases tööprotsessiski sedasama ideoloogiat. "Mina ikka püüan säästa büroo põhilisi kulumaterjale. Väldin liigse arvu koopiate tegemist, eelistan kahepoolset trükkimist, võimalusel 4 lk lehe kohta, dokumendimustandite väljatrükkimisel kasutan rikutud paberit (vanade ja mittevajalike dokumentide teist poolt). üritan kokku hoida elektrit, kogun eraldi taaskasutatavad jäätmed: paber, joogipakendid."

Ere ei pea referendiametit hüppelauaks pürgimaks kõrgemale-kaugemale, küll aga on ta päri, et kui töö end ammendab või tehakse tõesti parem pakkumine, siis tuleb edasi liikuda. Enda tööelus Ere veel suuri eesmärke seadnud ei ole, aga tulevikuunistuseks on elada mõnes Eestimaa looduskaunis kohas. "Kellena töötan, seda küll praegu öelda ei oska. See oleneb ka sellest, kuidas elu meil Eestimaal kujuneb - kas hakatakse väärtustama ka elu maal"

Ere leiab, et nii nagu igas teises ametis on ka temal raskemaid päevi ja ebameeldivamaid ülesandeid. Kui on kriisolukorrad, nagu näiteks hiljutine õnnetus Loode-Eestis seoses kaubalaeva Runner 4 uppumisega tekkinud õlireostusega, siis olid ka Ere päevad pingelisemad. Aga nii pingeliste hetkede, kui ka rutiini leevendamiseks aitab Ere sõnul loodusesse põgenemine. "Kui ikka sest linnaelust villand saab, lähen nädalavahetuseks maale. Käin korra looduses ja jälle tuleb energiat juurde."

Ere hindab töösuhetes inimesi, kes ei ela oma halba tuju kolleegide peal välja ja kes on ausad ja otsekohesed. Bürootöötaja peab tema arvates olema sõbralik, abivalmis, tal peaks olema oskus teisi inimesi ära kuulata. Ja muidugi peab oskama naeratada. Ja püsivus on samuti oluline. "Kuna inimene veedab tööl suure osa oma ajast, siis on väga tähtis, et talle meeldiks see, mida ta teeb ja need inimesed, kellega ta koos töötab."

Töökollektiiviga võetakse ette ka toredaid üritusi. Kaks korda aastas toimuvad ühised üritused kõigile - suveseminar ja jõulupidu. Need on sellise suurusega organisatsioonis nagu Keskkonnaministeerium hädavajalikud. Inimesi on palju ja sinna seitsmendale - juhtkonna korrusele, kus Ere töötab, enamus neist ei satugi. Seega saab ühistel koosviibimistel paremini inimesi tundma õppida. Traditsiooniks on saanud ka igakevadised puudeistutamise talgud, kus oma inimesed rõõmuga kaasa löövad. Just eelmise nädala teisipäeval toimuski 2006 aasta talgupäev. Käesoleval aastal istutati mändi, ühtekokku ligikaudu 4000 taime.

Ere kiidab ka oma ülemust, kes peab eriliselt meeles igasuguseid tähtpäevi, nii on tal ka sekretäride päev alati meeles. "Selle päeva puhul saan lilli ja mõne kommikarbi, suuremalt midagi küll ei korralda. Oli selgi aastal sekretärde päev tavaline tööpäev, nagu iga teinegi."

Väljaspool tööaega, kahel õhtul nädalas - teisipäeval ja neljapäeval - käib Ere inglise keele kursustel. Vabal ajal meeldib talle ka lugeda. "Tavaliselt on mul pooleli mitu raamatut ja vastavalt tujule valin raamatu, mida loen. Käin üsna sageli ka maal. Kui linnas olen, püüan käia teatris, aeg-ajalt kinos. Maal olles kas lihtsalt puhkan, käin looduses jalutamas või aitan emal üht-teist teha."

Elus juhindub Ere mõttetera järgi - inimene ebaõnnestub ainult siis, kui ta enam ei ürita.

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Järveveere puhkekeskus ootab külastajaid nii suvel kui talvel

Maalilisel Võrtsjärve kaldal Valma külas asuv Järveveere puhkekeskus on suurepärane paik suveürituste, seminaride, pulmade ja talvepäevade korraldamiseks.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine