Heade mõtetega tööväsimuse vastu

Kevadel kipub olema ikka nii, et tärkav loodus rõõmustab südant ja päike annab lahkelt oma esimesed rõõmuvitamiinid, meelitab kelmikalt riietuma, õuekohvikusse istuma ning möödujatele lahkemalt naeratama, kuid tööenergiat see ei suurenda. Vastupidi.

üha raskem on end hommikul sundida minema tööle, ükskõik kui ergonoomilise kontoriga ka tegu poleks. Mõtted on hajevil rohkem kui töökultuur seda lubaks ja töö tegemine ei taha kohe kuidagi sujuda. On koguni kokku lepitud, et sellist tööpõlgust nimetatakse hellitavalt kevadväsimuseks ja virisemine töökoormuse, töötingimuste, töökaaslaste kui igasuguse töötülpimuse teemadel on sallitud.

Hiljuti väisas Eestit Pärnu Konverentside kutsel

Esa Saarinen
, kes pidas päevase loengu õnneliku elu teemadel. Armastatud soome filosoofil oli nii mõndagi tarka lausuda meie kohati viriseva - vinguva elustiili kohta. Nimelt tekitab halvast rääkimine meie sisemaailmas negatiivse laenguga mõtteid ja mida rohkem me neid negatiivseid mõtteid toodame, seda rohkem me neisse kinni jääme. See omakorda takistab meid kogemast midagi maagilist, ülevat ja ilusat, nagu näiteks õnnetunnet.

Saarinen julgustas igat inimest vaatama ennast kui inimest suure I - tähega. Sel lihtsal põhjusel, et meis on tunduvalt rohkem peidus kui välja paistab. Lihtsalt igapäeva askeldused ja ülesanded, mida tuleb täita, matavad meie põneva loomuse enda alla. Nii jääb meie tõeline ilus MINA varju, ega pääse enam mõjule. Inimesed kapselduvad endasse, ega märka enam teisi enda ümber, elvad pigem negatiivsete tunnete registris.

Saarineni sõnul oleks tegelikult väga lihtne äratada ellu ilus maailm meie enda lähedaste sees. See algab positiivsest siirastest tähelepanekutest meie jaoks tähtsate inimeste aadressil. Selle asemel hoiame me end aga tagasi, ega julge teha midagi ilusat. Tihti kardetakse koguni, et millegi hea ja ilusa tegemine võib kaasa tuua hoopis negatiivsed tagajärjed.

Saarinen tõi näite mehest, kes ei julge oma naisele peale 7-t aastat kooselu enam roose kinkida, kuna kardab naiselt hurjutada saada, et kus sa enne olid oma lilledega, miks sa neid alles nüüd tood, on sul midagi varjata jne. Positiivselt laetud mõtete asemel kardetakse elustada negatiivselt laetud mõtteid. See sunnibki end tagasi hoidma. Kui käitud armastavalt ja siiralt, võib keegi seda sinu vastu ära kasutada ja haiget teha, arvavad inimesed. Sama juhtub omakorda naistega, kes mingil hetkel loobuvad end oma mehe jaoks ehtimast - huuli värvimast oma armsama jaoks, jagamast temaga oma tähtsamaid mõtteid.

Kas pole see midagi, mis tegelikult toimub meiega ka töösituatsioonis - me pigem kirume töökaaslasega koos firmapoliitikat, mõnda töökaaslast ja väikest palganumbrit, kui ütleme kolleegile midagi head ja siirast. Lõpuks kapseldumegi oma virilas suhtlemisstiilis ega märka, et igapäevaaskeldused on ainult väike osa suurest terviklikust elupildist. Kulutame energiat tühjale - tähjale, ega taipa, et elu tähendab palju enamat, kui vaid ülesannete täitmist.

Saarinen soovitas humoorikalt oma kibestumust mõõta sellega, kui palju suudlevaid paare suudetakse taluda näiteks ühe päeva jooksul. Mida väiksem on taluvus, mida rohkem suudlevate paaride nägemine närvi ajab, seda väiksem on nö suudlevate paaride indeks. Sama asi kehtib sooja ja südamest naermise kohta, mida väiksemaks indeks muutub, seda halvemad on meiega lood.

Head energiat saab ise luua

Saarineni sõnul algab kõik meie eelhäälestusest. Kui me loome ise oma päevadele, suhetele ja tegemistele hea alguse, siis see toob kaasa ka hea energia. Oleme ise nö. heaendelised ja see omakorda paneb ka teisi meie ümber muutuma.

Kui kellegile komplimenti teha, siis tuleks eelkõige lähtuda tema sisemisest kaardist. On kasulik teada, et meestele mõjuvad selged ja konkreetsed positiivsed märkused nende tegude kohta stiilis: good job. (punkt), kuhu ei järgne loetelu, mida järgmisel korral võiks siiski paremini teha. Naised omakorda tahavad vahel negatiivsetest asjadest lihtsalt rääkida, ilma lahendusi otsimata, et lihtsalt end välja elada.

Saarinen rõhutas, et positiivsed hinnagud on tähtsad ja aitavad kaasa õitsemissüsteemi loomisele. Õitsemissüsteemiks peab Saarinen seda, kui ei hoita end tagasi hukkamõistu hirmus. Kui ei loobuta head ütlemast ja tegemast, kui ei mõelda koguaeg negatiivse käitumise ajaloole ja hakatakse ellu suhtuma jälle kui kõigi võimaluste võimalusse.

Oluline on see, et me ütleks välja ka oma südamemõtteid: kui meil on hea meel kellegi pärast, kui me peame tema mõtteid, tegusid ja olemasolu tähtsaks - neid kõiki asju, mida oleme hakanud iseenesest mõistetavateks pidama. Iga inimese unistuseks on see, et teda koheldaks austusega ja et tema unistused oleks ka teiste jaoks tähtsal ja lugupeetud kohal.

Muidu juhtub see, et elame kuivetudes ilma huulepulga ja roosideta maailmas, kus pole ruumi asutusele ega inimväärsusele.

Saarinen soovitas kõigil vaadata üles õnne poole. Kogeda ühtusetunnet oma lähedastega, märgata ja olla märgatud. Elada ausalt ja tehes tähtsaid asju.

Kas pole mitte kevadväsimuski üks neist negatiivse laenguga mõtetest, millele nii kergelt käe anname, millega oma ümbristeva õhu tööl mürgitame. Või on see appikarje, et meid pole terve sügise ja talve peetud tähtsaks, meie unistusi ja õnnepüüdlusi pole märgatud?

Selle üle võiks mõelda, veel enne päikeseküllast - armastusekarva suve.

Osale arutelus

 • Tiina Saar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara