Tirige ideed inimestest välja

Poole tunniga 108 ideed - seda saavutab kirjaliku ajurünnakuga.

Eestlastele, kes ei soovi hõikuda üksteise võidu oma "totraid" ja häid ideid, sobib kirjalik ajurünnak pareminigi kui suuline, kuna idee autor jääb suhteliselt anonüümseks.

Kirjalikku ajurünnakut saab teha viie- kuni seitsmekesi, kuid ka üksi. Kui kirjalikul ajurünnakul on kuus osavõtjat, saab osavõtja kohta 18 ning kuue peale 108 ideed - ja seda kõigest 30 minuti jooksul.

Kirjaliku ajurünnaku eesmärk on koguda probleemile lahendusi või teatud teemal ideid. Mida kitsam ülesandepüstitus, seda täpsemalt vastavad lahendused teemale.

Iga järgmine vastaja loeb eelnevalt kirjutatud mõtteid, laseb end neist inspireerida või pakub välja täiesti uued ideed.

Oluline on mitte eelmisel paberil olevaid ideid uuesti kirjutada ning eelkirjutatut korrata. Kui paberil kirjas olevad ideed ei inspireeri leidma assotsiatsioone, tuleb välja pakkuda midagi täiesti uut.

ükski idee pole halb. Kui igaüks tahab endast head muljet jätta, võib inimene minna "lukku" - tegelikult pole vaja karta keskpäraseid ideid.

Kirjalik ajurünnak toimub assotsiatsioonide edasiarendamise põhimõttel ja seega võivad keskpärased ideed viia teised headele ideedele - nii saavutatakse läbi kvantiteedi kvaliteet.

Mida aga teha 108 ideega pärast? Sama seltskond, kes on juba pool tundi intensiivselt antud teemaga tegelenud, on suurepärane ideede hindaja, seega tasub neil endil ka valida laekunud ideedest parim välja.

Rollerkullerite idee viiakse ka ellu

Eesti Postis kogusime kirjaliku ajurünnakuga poole tunniga 216 mõtet, millest kaks said kvartali kaheksa parima hulka.

ühe parima ideena pakuti välja ka rollerkullereid. Kuna kirjaliku ajurünnaku mõte on laiendada võimalusel eelkirjutatud ideed, siis sai jälgida töötajate mõttelõnga: kui üks kirjutas, et Eesti Postil võiks olla rohkem motokullereid, siis teine, et peaks olema rattakullerid, kolmas aga lisas, et meie motokullerid peaksid olema hästi nunnud"¦

Selle mõtteahela viime ka ellu, sest rollerkullerite laialdasem kasutuselevõtt Eesti Postis tundub keskkonnasõbralik ja atraktiivne.

Väikese sõiduvahendi väiksem ummikutundlikkus, kiirem ligipääs vanalinna ja hoovialadele ning lihtsam parkimine kiirendaks klientide teenindamist.

Kokkuvõtvalt võib kirjalikul ajurünnakul kogutud ideed jagada töötajate tunnustamisega seotuteks, logistika-, turundus-, teenusearendus- ja sisekommunikatsioonialasteks ning muudeks, üldisemateks - kuni uue firmanime pakkumiseni välja.

Kirjaliku ajurünnaku läbiviimise reeglid

1. Valmista ette kuus A4-paberilehte, millel kuuerealine kolmeveeruline tühjade ruutudega tabel (kuuele osavõtjale, kolmele ideele korraga).2. Leia ümmarguse lauaga ruum, võta kaasa kell/sülearvuti/mobiiltelefon.3. Leia peale enda veel viis inimest.4. Selgita probleemi, millele on vaja lahendust.5. Tutvusta ajurünnaku reegleid ja jälgi neist kinnipidamist (sh viie minuti takti).6. Lase osavõtjatel tabeli esimesse ritta kirjutada viie minuti jooksul kolm ideed etteantud küsimuse lahenduseks.7. Palu paber vasakpoolsele lauanaabrile edasi anda.8. Igal osavõtjal on nüüd uus paber, millel on kirjas juba kolm ideed. Anna ideede lugemiseks ja uute lisamiseks viis minutit aega.9. Korda 7. ja 8. sammu, kuni igas tabelis on igalt osavõtjalt kolm ideed.Otsusta, kes ja mil viisil valib sobivaima idee. Kui sama tiim, siis tuleb kõik kuus paberit üles riputada või laiali jagada ja anda igale osavõtjale 8-10 kleepuvat tähist ning piisavalt aega kõiki ideesid lugeda. Parimatele ideedele võib igaüks anda 1-3 punkti ning seejärel tuleb enam punkte saanud ideed ja nende rakendusvõimalused täpsemalt läbi arutada - kas samas ringis või mõnel uuel koosolekul.

Osale arutelus

 • Merit Raju

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine