Lõõskava suvepäikese all hakkavad kontaktläätsed väga ruttu kuivama

Läätsekandjad peavad rannas päevitades alati UV-kaitsega päikese-prille kasutama. Kontaktläätsed on paljudele, kel nägemisega probleeme, suisa issanda õnnistus. Ei mingeid tüütuid prille ninal.

"Enamikule on kontaktläätsede kandmine sobilik. On ka erandjuhtumeid ja sel juhul teeb vastava otsuse silmaarst,"? ütleb kontaktläätsede asjatundja Oleg Merkuljev.

Kontaktläätsi on olenevalt materjalist kahte liiki: kõvad ja pehmed. Kõvad liigitatakse omakorda rohkem õhku läbilaskvateks ja vähem õhku läbilaskvateks. Pehmed kontaktläätsed jagunevad omakorda kõrgema ja madalama vedelikusisaldusega läätsedeks.


Ettevaatust päikesega

Kontaktläätsed jagunevad kaugele ja lähedale vaatamiseks: toorilised kontaktläätsed korrigeerivad ähmastäpsust ehk astigmatismi, multifoktaalsed kontaktläätsed korrigeerivad nii lähedale kui ka kaugele vaatamist.

Merkuljev täpsustab, et tegelikult ei ole kontaktläätsed vaid pelgalt prillide aseaine. "Kosmeetiliste kontaktläätsedega saab korrigeerida näiteks sünnijärgseid või trauma tagajärjel tekkinud silmade defekte. Teraapilised kontaktläätsed jälle on mõeldud sarvkesta kaitseks välismõjude eest. Kui ravi nõuab, saab selliste läätsede alla panna ka ravimit."?

Olemas on ka dekoratiivläätsed, nii värvilised kui ka toonitatud. Nii saab inimene oma silmade loomulikku värvi rõhutada või hoopis näiteks sinisilmsest pruunisilmseks muutuda. Kontaktläätsedega saab muidki trikke teha. "Nendega saab ka silma kuju muuta, seda küll vaid visuaalselt. Palju kasutavad seda võimalust näitlejad. Vampiiri- või kassisilmad? Palun väga! Noored on väga varmad selliseid efektseid läätsi kasutama,"? ütleb Merkuljev.

Kontakläätsede eluiga on tunduvalt lühem kui prillidel. Pehmete "parim enne"? saab läbi hiljemalt aastaga, kõvade kehtivusaeg on kuni kolm aastat.

Merkuljevi hinnangul ei ole ka suvel kontaktläätsedest suurt tüli. Ettevaatlik peab sellegipoolest olema. "Ujuma minnes võtad kindlasti riski, et läätsed võivad vees ära kaduda. Ka on olemas infektsioonioht. Sestap kasuta ujumisprille."? Sauna, eriti lavale, läätsedega küll minna ei maksa. Spordiala, mis läätsekandjatele vastunäidustatud on, ei ole."?

Kui läätsekandjale liiv, putukas või võõrkeha silma satub, ei tohi silmi hõõruma hakata. Võta läätsed ruttu silmast välja ja pane värske hooldusvahendiga purki. Kui ise võõrkeha silmast kätte ei saa, pöördu silmaarsti poole.

Ettevaatlik tuleb olla ka päikesega. "Tugeva päikesekiirguse käes hakkavad kontaktläätsed väga ruttu kuivama ja kipuvad algset kuju muutma. Sestap tuleb rannas päevitades alati kasutada päikeseprille, millel on ka UV-kaitse. Randa võiks kaasa võtta ka tagavaraläätsed ja kindlasti kontaktläätsede hooldusvahendi. Veelgi parem on rannas kanda ühepäevaseid kontaktläätsi, soovitavalt selliseid, mis kaitsevad silmi ka UV-kiirguse eest. Vajadusel võid läätsede kuivamise vältimiseks kasutada ka kunstpisaraid.

Kommentaar

Kai Noor

Silmakliiniku Silmalaser silmaarst

"Kontaktläätsed ei sobi, kui tegu on nn kuiva silma sündroomiga või on silmas äge põletik. Ka ujuma ei soovita arstid kindlasti läätsedega minna, ei basseini ega ka looduslikku veekogusse. Suur oht on, et silma ja läätse vahele tekib bakter, mida hiljem on väga raske kui mitte võimatu välja ravida. Ja kindlasti tuleb rannast tulles panna silma kunstpisaraid.Ujumise ajal võib kasutada ka ujumisprille. Siiski tasub teada, et kui inimene kannab tavaelus -4,5 prille või läätsi, siis ujumis-prillid tuleb -2,0 või -2,5 - vesi võimendab pilti kaks korda!

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Tallinna Õpetajate Maja – väärikas peo ja koolituskoht vanalinna südames

Tallinna Õpetajate Maja on raekoja platsi ääres asuv kolmest majast koosnev kompleks, kus on võimalik korraldada pidusid, konverentse, koolitusi, vastuvõtte, kontserte ja palju muud.

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine