Rohkem julgust töökohta vahetada

Tänaseks oleme me Eestis jõudnud olukorda, kus töötuse määr on aastate madalaim ning tööjõuturul on kujunemas olukord, kus ettevõtetel on järjest raskem endale kvalifitseeritud tööjõudu leida.

Räägitakse järjest süvenevast tööjõupuudusest ja paljud on kindlasti seda ka omal nahal tundnud, nii tööandja- kui tööotsijana.

Kuid millest see olukord on tingitud ja mida ette võtta, et kõikidele tööandjatele ikka häid töötajaid jätkuks ning kõik töötajad saaksid endale meelepärast tööd teha?

ühest vastust sellele anda võimalik ei ole. Olukorra mõjutegureid on palju.

üks oluline põhjus peitub kindlasti ka meie, eestimaalaste, üldises olemuses. Sel kevadel SA Innove Karjäärinõustamise Teabekeskuse tellimusel uuringufirma TNS Emori poolt läbiviidud karjääriteenuste uuringust selgus, et tervelt 56%-le kõikidest 15-64 aastastest eestimaalastest on töömaailmas oluline stabiilsus ning ise hakkamasaamine. Sellesse gruppi kuulub keskmisest enam aktiivses tööeas inimesi (27-49), kes on omandanud mõne kindla eriala, omavad kesk-eriharidust, ei ole olnud töötud. Ehk inimesed, kelle järele tööturul on kõige suurem nõudlus. Nad hindavad kindlustunnet, kindlat töökohta.

Võib väita, et Eesti töötaja on oma natuurilt pigem paikne, kes reeglina liigub vaid olude sunnil. Viimasel hetkel, kui olukord on muutunud juba väljakannatamatuks. Seda sageli ka alles tööandja survel. Meil on vähe julgust ise aktiivselt oma karjääri arendada ja töökohti vahetada.

Põhjused on mõlemapoolsed. Esiteks "” töötaja on alalhoidlik. Kuidas see oligi "” parem varblane pihus kui tuvi katusel. Oma mõju avaldavad vanemale generatsioonile siiani ka nõukogudeaegsed tööturu hoiakud ja arusaamad, mil peale suunamist töötati sageli samal postil pensionini.

Teiseks "” ka tööandjad hindavad püsivust, stabiilsust. Kui inimest otsitakse, siis ikka eeldusel, et temast saab firma pikaajaline töötaja ning valikul on eelistatud pikaaegselt ühel kohal töötanud inimesed. Liig sage töökoha vahetamine on pigem märgiks, et inimene ei saa oma tööga hakkama, on püsimatu ja temale ei saa pikaajaliselt kindel olla.

Ilmekas näide on rahvusvahelise arvutifirma IBM Eesti juht, kes noomis sel kevadel meedias oma töökuulutusi avaldavaid inimesi, et kus kohast tuleb julgus tööandjat vahetada. Randpere leidis, et Eestis on "enesemüümine"? kujunenud aktsepteeritavaks ühiskondlikuks normiks. Samuti tõi ta oma arvamusloos paralleele personaliotsingu, prostitutsiooni, abielu ja rate.ee radadelt.

Arusaadav on juhi mure "” töötaja koolituseks kulub palju aega ja ressurssi, mis ühel päeval võib kontorist välja jalutada. Kuid töötaja kuulub endale, mitte tööandjale ning lojaalsuse toob tegelikult teadmine "” teed õiget asja õiges kohas. Ja tegelikult on see ka eestimaalastele oluline "” ka eelpool mainitud uuringust selgus, et korraliku sissetuleku ning materiaalse kindlustatuse kõrval neile sama oluliseks töö, mis sobib ning mis pakub ka huvi.

Paiksuse suurenemine viib olukorrani, kus suure tõenäosusega mingi aja pärast jääb töötaja isiklik areng seisma, töö muutub rutiiniks ja mugavaks. Lisaks töötajale kannatab sellest ju ka tööandja, kui inimene enam endast maksimumi ei anna ning nn vanast rasvast elab"¦

Seepärast leian, et tööjõu liikumist peaks soodustama. Nii tööandjad kui töötajad peaksid olema julgemad, avatumad ja aktiivsemad uutele võimalustele oma karjääri arendamisel. Ettevõtted peaksid soodustama hoiakut, et kõige olulisem nii inimese kui ettevõtte jaoks on teha tööd, mis meelepärane ning rahuldustpakkuv "” vaid nii antakse endast maksimum ja vaid nii on tulemus mõlemale poolele meelepärane.

Selles ei ole ju midagi häbiväärset ega taunitavat, kui inimesed tööalaselt edasi liiguvad, elus võimalikult paljut kogeda soovivad ning loodetavasti seeläbi ka nii enda kui ka ettevõtte arengule kõige enam kasulikud olla saavad.

Meelis Trumberg, Simplika personalirent, CV Online

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Järveveere puhkekeskus ootab külastajaid nii suvel kui talvel

Maalilisel Võrtsjärve kaldal Valma külas asuv Järveveere puhkekeskus on suurepärane paik suveürituste, seminaride, pulmade ja talvepäevade korraldamiseks.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine