Plaatinareegel - kohtle teisi nii, nagu nad tahavad, et neid koheldaks

Paljud inimesed proovivad inimsuhetes järgida kuldreeglit: kohtle teisi nii, nagu tahad, et sind koheldaks. See reegel aga tugineb oletusele, et teistele meeldivad samad asjad ja samasugune käitumine, nagu sulle enesele.

Kuid arvestades seda, kui palju on maailmas erinevaid inimesi, ei kõla see eeldus eriti mõistlikult. Kuldreegli alternatiiviks on lähenemine, mida mina kutsun plaatinareegliks: kohtle teisi nii, nagu nad soovivad, et neid koheldaks. Hoopis teine asi! Plaatinareegel arvestab teiste inimeste tundeid. Plaatinareeglile rajatud suhetes ei ole tähtis, mida sina tahad ja oma tahtmise pealesurumine teistele. Kogu tähelepanu läheb sellele, et mõista, mida teised soovivad, ja siis see neile anda.

Plaatinareegli eesmärgiks on tulemuslikud inimsuhted. Sa ei pea muutuma. Sa ei pea teistele alla vanduma. Pead lihtsalt aru saama, mis on inimeste liikumapanev jõud. Iga inimese puhul eraldi. Ja teadvustama eeldusi ja võimalusi inimest liikuma panna.

Plaatinareegel jagab käitumuslikud eelistused neljaks põhistiiliks. Igas inimeses on igaüht neist, kuid üks stiil on domineeriv.

Direktorid

Direktorite jaoks on kaks olulist edasiviivat jõudu: kontroll ja saavutamine. Nad on tulemusele orienteeritud ja tunnevad end hästi inimeste ja olukordade juhina. Kuna neil on palju teha, keskenduvad nad lihtsatele ja kindlatele meetoditele.

Direktoritele pole võõras reeglite eiramine. Nende jaoks on lihtsam hiljem vabandust kui varem luba paluda. Neile meeldivad väljakutsuvad ülesanded ja nad on loomult probleemilahendajad. Direktorite elurütm on kiire, nad tegutsevad eesmärgipäraselt ja neid häirivad neist aeglasemad kaastöötajad.

Kõlab superinimesena. Aga need, kiiresti arenevas ühiskonnas vooruslikud omadused tähendavad teiselt poolt vaadatuna seda, et direktoritel on kalduvus pidevalt domineerida. Direktorid ei arvesta teiste tundeid. Tihti unustavad ka tulemust nautida. Direktoriga suheldes ole tõhus ja kompetentne.

Suhtlejad

Suhtlejad on sõbralikud ja entusiastlikud peoloomad, kellele meeldib olla seal, kus midagi sünnib. Neile meeldivad rambivalgusega kaasnev tunnustus, imetlus ja komplimendid. Suhtlejate peamisteks tugevusteks on entusiasm, sarm, veenmisvõime ja soojus. Nad on idee-inimesed, unistajad, kes on suurepärased saama teisi oma visioonist innustuma. Nad on igavesed optimistid. Kõik need omadused aitavad neil luua suhteid, liite ja saavutada eesmärgid.

Ka suhtlejatel on omad nõrkused: kannatamatus, hirm üksinduse ees ja kehv keskendumisvõime. Nad on riskijad, kes toetuvad oma otsustes tihti intuitsioonile. Neile ei meeldi faktide ja info tõelevastavust kontrollida, pigem loodavad nad salamisi, et ehk teeb keegi selle igava töö nende eest ära. Suhtlejaga rääkides väljenda huvi tema tegevuse vastu.

Mõtlejad

Mõtlejad on analüütilised, järjekindlad ja süstemaatilised inimesed, kellele meeldib probleeme lahendada. Nad keskenduvad detailidele ja tegutsevad sihikindlalt käegakatsutava ees-märgi nimel. Nad kontrollivad oma emotsioone ja võivad tunda end vabalt väljendavate inimeste kõrval ebamugavalt.

Mõtlejatel on enesele ja teistele kõrged nõudmised ja nad kalduvad olema ülikriitilised. Nende perfektsuse taotlemine võib viia nii kaugele, et nad muutuvad teovõimetuteks iseenda analüüside keerukuse tõttu. Nad uurivad, võrdlevad, määravad riskiastet, arvutavad ebaõnnestumise koefitsiente ja alles siis tegutsevad. See kõik teeb neist ülimalt aeglased otsustajad. Neile ei meeldi üllatused ning lubadusi eelistavad nad saada kirjalikult. Mõtlejatega suheldes ole põhjalik, hästi ettevalmistatud, detailikeskne, ametlik ja kannatlik.

Kohanejad

Kohanejad on soojad ja kõikidest kõige inimsõbralikumad tegelased. Nad on suurepärased kuulajad, pühendunud sõbrad ning lojaalsed töötajad. Neile on kerge läheneda ja suhtlust alustada. Kohanejatele on omane võime luua tugev võrgustik inimestest, kes soovivad üksteisele tuge pakkuda. Seega on tegemist väga heade meeskonnatöö tegijatega.

Kohanejatele ei meeldi risk. Nad pigem lepivad ebameeldiva keskkonnaga, kui võtavad vastu otsuse midagi muuta. Nad saavad stressi suurtest muutustest. Neile meeldib hoida stabiilsust ja tasakaalu. Töökohal on kohanejad head planeerijad ja järjekindlad töötajad. Nad lepivad teiste arvamusega isegi siis, kui arvavad tegelikult teisiti. Nad on aeglased otsustajad, sest neile on oluline turvatunne, nad soovivad vältida riske ja vajavad teiste kaasamist otsustusprotsessi. Kohanejate puhul käitu siiralt ja turvatunnet loovalt.

Plaatinareegel pakub elulähedasi oskuseid, mis tulevad kasuks kõikides suhetes: tööl, sõpradega, perega. Paranenud suhted aga loovad lõputult uusi võimalusi.


Tony Alessandra

Tony Alessandra esineb Fastleaderi Tartu juhtimiskonverentsil "Kuidas targad juhid tegutsevad"? 7.-8. septembril. Lisainfo: Fastleader.com

Allikas:

Eesti Päevaleht

Osale arutelus

 • Endrik Randoja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara