Toataimede suvitusaeg saab peagi ümber

Suvine põud kolletab toataimede lehti, punane kedriklest imeb nende elumahla.

Tänavune soe suvi oli meeltmööda troopilistele taimedele. Seda vaid hoolsa omaniku juures. Kes pole põuaga aga oma hoolealuseid piisavalt kastnud, piserdanud, väetanud ja kahjuritõrjet teinud, võib nüüd avastada, et lehed hakkavad kolletuma, pruunistuma või varisema.

Selle suve levinuim häda on punase kedriklesta kahjustus. See millimeetrisuurune ämblikulaadne loom elutseb peamiselt lehe alumisel pinnal ja toitub taimemahlast. Eriti jõudsasti paljuneb kedriklest soojades ja kuivades oludes. Ta armastab eriti viigipuid, hibiski, abuutiloni, kannatuslille, sidrunipuud, palme, inglitrompetit, mimoosi, roose ja paljusid teisi pehmema lehega taimi. Kuid ta saab jagu ka tugeva kattekoega palmlehikutest ja kaktustest. Kedriklesta kahjustus avaldub lehtede laiguti kolletumises.

Tõrju kedriklesta sooja veega

Sageli küsivad taimeomanikud, kust küll kahjur taimele tuli? Vastus on lihtne - lõikelilledega, külalistega, uute taimedega või kandus tuulega. Uut taime koju tuues tuleb teda hoolikalt inspekteerida ega pole kaasas soovimatuid manulasi. Eriti peaks uurima lehtede alumist poolt. Alati on tõrje efektiivsem, kui seda teha esimeste kahjustustunnuste ilmnedes. Kedriklesta arengut pidurdab niiske õhk, selle tagamiseks on hea lehti alt ja pealt puhta, sooja veega piserdada. Piserdamisel arvesta, et taim jõuaks õhtuks või pimedaks ajaks kuivada. Looduslikest vahenditest võid kasutada küüslaugu- ja soolikarohuleotist. Viimases hädas pead proovima keemilisi vahendeid.

Vanad kollased lehed eemalda kergelt tervet taime või oksi raputades. Palmidel lõika vana kollane leht ära võimalikult tüve lähedalt. Taimede päikesepõletus avaldub kevadel ja suvel mõne tunniga. Lehed muutuvad heledaks, isegi valgeks, hiljem pruuniks või kollaseks ja kuivavad ning varisevad. Päikesepõletus kaktustel ja teistel varssukulentidel on lopsakate lehtedega taimedest isegi ohtlikum, sest see rikub taime väljanägemise.

Õige aeg oma toataimed tuppa tuua on septembris. Kasvuhoones saab neid kauem hoida. Ööde jahedaks muutumine (viis kraadi sooja) või päevi kestvate sadude saabumine on kindel märk, et midagi peab soojalembeste taimede heaks tegema. Ees ootab pikk ja pime talv, mis on taimede elus kõige raskem aeg. Õues suvitanud taimed on karastunud ja tugevamaks muutunud. Nii peavad meie rohelised naabrid kenasti kevadeni vastu. Ära unusta neid muidugi kastmast ja sõbraliku pilguga kostitamast.

Hoia taime liigse vee ja päikese eest

"¢"¢ Kastmise puhul on oluline mitte kasta troopikataimi külma kraaniveega. ülekastmine on alati kahjulikum kui pisut harvem kastmine, sest pidevalt märjas mullas kannatavad taimede juured õhupuuduse käes.

"¢"¢ Vältimaks päikesepõletust, tuleb taimi kevadel aknalaual või suveks õue viies järk-järgult uute tingimustega harjutada. Päikesepõletuse vältimiseks on sobilikud UV-kiirguskindlad varjutuskangad, mis kestavad kaheksa kuni kümme aastat.

Osale arutelus

 • Urmas Laansoo

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara